Sari la conținut
Forum Roportal
AngelBoy91

Cadere de calciu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna

 

Am 19 ani si acum 1 an si ceva am facut o cadere masiva de calciu de atunci ametesc si din cauza lipsei de calciu mia zis doctoru ca ma doare si capu si am si palpitati....miam facut toate analizele posibile nam nimic inafara lipsei de calciu care nu stiu de ce nu se stabileste in organism.....simt ca innebunesc deoarece nu mai pot sa fiu ca inainte adica inainte eram un zvapaiat faceam multe activitati si acum cand ametesc trebuie sa mai stau si linistit si sa iau o pastila de calciu....ce sa fac? a trecut cineva prin asta?

 

 

Multumesc anticipat tuturor care imi vor da un sfat !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Calciul are un rol esenţial pentru organism, contribuind la coagularea şi mineralizarea osoasă. Totodată, Ionii de Calciu ajută la contractarea miocardului şi a muşchilor scheletici, ajut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna

 

Am 19 ani si acum 1 an si ceva am facut o cadere masiva de calciu de atunci ametesc si din cauza lipsei de calciu mia zis doctoru ca ma doare si capu si am si palpitati....miam facut toate analizele posibile nam nimic inafara lipsei de calciu care nu stiu de ce nu se stabileste in organism.....simt ca innebunesc deoarece nu mai pot sa fiu ca inainte adica inainte eram un zvapaiat faceam multe activitati si acum cand ametesc trebuie sa mai stau si linistit si sa iau o pastila de calciu....ce sa fac? a trecut cineva prin asta?

 

 

Multumesc anticipat tuturor care imi vor da un sfat !!!

 

 

Buna!

 

Vreau sa iti (va) impartasesc si eu din experienta mea...poate ajuta pe cineva..:roll:

In urma cu 3 luni am inceput sa ma simt rau... totul a fost declansat de un atatc de panica in urma caruia am ajuns la Urgenta crezand ca am probleme cu inima...aveam palpitatii, cand frisoane, cand transpiram...ma durea in partea stanga, ma durea capul, simteam ca imi expodeaza..am inceput sa investighez, mi-am facut analizele, ecograf..nimic la inima...eu insa in continuare ma simteam rau...au inceput sa-mi amorteasca mainile si picioarele, o senzatie foarte neplacuta, aveam permanent o stare de anxietate, ma temeam in permanenta ca urmeaza sa se intample ceva rau, era obosita, aveam atacuri de panica, depresie, am slabit foarte mult 6 kg intr-un timp foarte scurt ...nu stiam ce se intampla cu mine, nu mai puteam sa traiesc normal... aveam tot timpul mainile reci si o senzatie neplacuta de ''nod in gat''...am ajuns si la neurolog, am incercat sa depistez cauza...nu mi-au gasit nimic in neregula... atunci doctorul meu de familie m-a trimis sa imi fac analizele. Magneziu si Calciu au iesit in limitele normale dar la limita de jos; dr de familie m-a trimis sa imi fac si un EMG; in urma acelui EMG mi s-a pus diagnosticul de spasmofile! se pare ca toate aceste simptome sunt cauzate de lipsa de minerale din organism, in special de lipsa de calciu si magneziu...Calciu se asimileaza si se fixeaza destul de greu in organism si o alimentatie saraca, mesele neregulate si stresul pot sa te duca spre spasmofilie.. mi s-a prescris Ca + D3 + Mg + neurovita - tratament 1 luna dupa care in urmatoarele 3 luni 10 zile pe luna + multe lactate.. doresc sa subliniez ca acest tratament se da doar de medic in urma analizelor. un surpus de Calciu e iarasi periculos; in timpul tratamentului cu Calciu se recomanda sa se bea foarte multa apa, din cate am inteles, sa nu se faca calculi pe rinichi..Calciu trebuie luat cu D3 pt a se fixa mai bine in organism...ideea e ca am inceput sa ma simt mai bine, viata mea si a recapatat incet, incet cursul normal...mai am ''caderi'' si ma mai simt rau cateodata, dar mai rar...totusi aceasta ''boala'' nu se vindeca cat ''ai clipi din ochi '' e o lupta lunga si trebuie avuta multa grija + trebuie incercat sa se elimine stresul!!! trebuie adoptat un alt stil de viata, mai echilibrat, fara stres...eu am speranta ca voi fi din ce in ce mai bine, pt ca ma simt mai bine...sper sa va ajute cu ceva experienta mea, chiar astept intrebari daca aveti sau chiar sfaturi :yawn:

 

 

Sanatate va doresc, ca e mai buna decat toate!!!

 

Anaid

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De multi ani ma confrunt cu spasmofilia, uneori la analize iese bine la analize, alteori la prima limita , uneori sub limitele normale ... Simptomele la mine sunt ameteli, vederea inegrita si de aici incep toate, de la genunchi in jos mi se "inmoaie" oasele si cad, desi sunt constienta, am convulsii de 2-3 min ... Tin minte ca eram in perioada studentiei, singura acasa, am avut o astfel de cadere brusca, pur si simplu am cazut pe spate, am fost norocoasa ca nu m-am lovit la cap sa se intample altceva mai rau, si multe altele. Daca iau pastile sau din alimentatie sau gloconat de calciu lichid, degeaba, o perioada mica ma tin pe picioare, desi daca imi fac perfuzii, cca 6-8 luni stau fara nici o problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lipsa de calciu din organism nu o poti trata cu analize

analizele iti dau o imagine despre situatia din organism si deseori in afara de stat la coada si cheltuieli ... mai este si sursa de a "vedea un hot in spatele fiecarui copac" :)

 

in cele mai multe cazuri se trateaza simtomele unei boli si nu cauza !

lipsa de calciu !? poate uni zic: trebuie sa bei mai mult lapte

daca laptele ajunge in organismul uman :

incepe un sir de reacti chimice (pt.cineva fara probleme e ok )

dar printre altele in sange ajunge o substanta numita acid lactic

iar corpul uman trebuie so neutralizeze !

si cu ce o face ?

cu calciul din organism

si la varste inaintate asta devine osteoporoza (cred)

 

sa nu uitam !!!

ca la inceputul anilor 50 ca tratament pt. TBC sa prescris fumatul ! :)

 

inainte de a avea incredere oarba in medicina de azi !?

eu zic sa ne gandim si sa incercam so rezolvam cu solutile folosite in timpul bunicii ! :)

dar sa avem si starea aia de liniste si eghilibru

si sa reducem stresul !

:)

e principala cauza a bolilor moderne !

nu ... si ....

ci alergatul zi de zi si nervi la citirea facturilor

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica tu apari si spui: "nu aveti incredere in medicina, sa folosim leacuri babesti"?!?

Mitica, eu te cred ca vanezi posturi, dar unii ar putea sa ia "invatamintele" astea ale tale de bune.

Ce-ai zice tu, ca inainte de a abera pe topice de sanatate, sa mergi frumos si sa scanezi diploma pe care scrie "medic Mitica" si sa o postezi aici?!

Macar sa stie omu' cine ii da sfaturi.

Sau mai bine, daca habar n-ai despre ce vorbesti, si mintea nu poate sa-ti produca ceva mai bun decat "leacuri babesti" abtine-te.

Majoritatea au bunul simt de a nu da sfaturi daca subiectul ii depaseste.

E ca si cum as spune eu unui bolnav de hepatita, sa nu aiba incredere in medicina, sa mestece o frunza de mesteacan si sa alerge 10 minute pe zi!!

Editat de Pharrell24

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aha !?

 

ce ai zice tu !?

sa nu te mai iei de persoana mea

daca crezi ca opinia mea nu e ok !?

te rog !!!

explicami unde greseste conceptia mea

 

ca cu fumatul canabisului sa obtinut rezultate mai bune in unele domeni decat cu medicamentele lor supra scumpe !

nu !!! am zis despre legalizarea .... !

e doar o opinie ! si rezultatele cercetarilor nu pot fi neglijate !

:)

 

P...24 !!!

demonstreaza ca nu am dreptate ca vad ca ma ataci ca eu ... si ... !

dar chestile astea parca si tu le faci !

pe scurt :

te acuzi pe tine insuti !!! 7

:)))))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×