Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

Noua lege a invatamantului - pensionare

Postări Recomandate

Ce parere aveti de noua lege a invatamantului, si anume despre pensionarea obligatorie la 65 de ani a profesorilor universitari? E o hotarare inteleapta si corecta? Sa scoti "pe tusa" profesori valorosi, capabili sa predea si de la care au si altii multe de invatat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu nu este o decizie foarte productiva si nici inteleapta parerea mea.

Fusesem mai acu vreo 2 saptamani la o chestie si era pe acolo prezenta Ecaterina Andronescu si a ajuns la un momendat sa ne spuna ca in SUA la un momendat -acu mai multi ani- se introduse tot asa o limita de varsta pt profesori. EEE la un momendat aia de la conducerea au realizat ca studentii lor pleaca ,multi dintre profesorii buni au plecat in tari asitice deoarece acolo nu era limita de varsta. EEE dupa acea s-a cos limita de varsta.Da vezi nooo, desteptii astia nu se invata minte,nu stiu sa iei exemple de la tari care deja eu trecut prin astfel de lucruri.Fac numai ce vor ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu nu este o decizie foarte productiva si nici inteleapta parerea mea.

Fusesem mai acu vreo 2 saptamani la o chestie si era pe acolo prezenta Ecaterina Andronescu si a ajuns la un momendat sa ne spuna ca in SUA la un momendat -acu mai multi ani- se introduse tot asa o limita de varsta pt profesori. EEE la un momendat aia de la conducerea au realizat ca studentii lor pleaca ,multi dintre profesorii buni au plecat in tari asitice deoarece acolo nu era limita de varsta. EEE dupa acea s-a cos limita de varsta.Da vezi nooo, desteptii astia nu se invata minte,nu stiu sa iei exemple de la tari care deja eu trecut prin astfel de lucruri.Fac numai ce vor ei.

 

 

ma gandesc doar daca si au pe cine sa "puna"-n loc! nu e rau, in principiu, sa se faca noi locuri de munca , numai ca.......mai nou.............sa pomenesc de diplome? ......sau de invatatura?........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ii ok sa ii bage pe tusa la 65 de ani, ca la varsta aia nu mai sunt deja atat de productivi. se ramolesc si ei..

 

oricum, profesorii tineri ii vor accepta in catedra ca si profesori colaboratori. si asa vor putea lua doctoranzi in continuare.

 

oricum la varsta aia nu mai scot cursuri noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intr-un fel este o lege buna, dar pe de alta parte, nu prea. cum s-a zis mai sus. sunt unii profesorii valorosi, care ar mai putea preda si ar avea ce. dar in acelasi timp sunt si profesorii care deja incep sa se ramoleasca si incet, incet devin ineficienti la catedra.

avand in vedere ca unii profesori nu stiu cand sa renunte, si aici nu ma refer doar la profesorii universitari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da` nu-i impiedica nimeni sa predea in continuare. Aici sau oriunde in lume in functie de valoarea fiecaruia.

Sa fim seriosi, nu faptul ca nu mai pot preda ii deranjeaza.

Iar cei cu adevarat valorosi nu s-au priponit prea mult de postul ocupat la o anumita universitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti de noua lege a invatamantului, si anume despre pensionarea obligatorie la 65 de ani a profesorilor universitari? E o hotarare inteleapta si corecta? Sa scoti "pe tusa" profesori valorosi, capabili sa predea si de la care au si altii multe de invatat?

Mai sunt si altii capabili. Dar nu pot deveni la randul lor valorosi. Au un defect. Sunt tineri si nu sunt nici copii, nici nepoti ai unor asemenea oameni "valorosi". Unde s-a mai pomenit in lumea aceasta sa pui monopol pe o institutie a statului?

Sa faca munca voluntara dupa pensionare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vechea mentalitate comunista care inca e bine impamantata.Sa tii cu dintii de scaun, daca se poate pana inchizi ochii.

Aceeasi placa de acum 20 de ani,oameni capabili,cu experienta si valorosi.Atunci,fratilor,daca sunt atat de valorosi,e de la sine de inteles ca au fost in stare sa pregateasca tineri cel putin la fel de valorosi.

Dati-le posibilitatea s-o dovedeasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, 65 de ani este o varsta respectabila.Nu vad de ce nu ar dorii sa se odihneasca dupa atata truda.

Daca vom continua sa gandim asa,astia de sus vor scoate o noua lege cu pensionarea la 100 de ani.

Dar eu, nu vreau sa muncesc pana la varsta de 100 de ani.Voi atinge barem 60?

 

:doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×