Sari la conținut
Forum Roportal
Roxana@ Elena

Cui pe cui se scoate?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am auzit de multe ori faptul ca cui pe cui se scoate. Dar oare chiar asa este? Eu una am ceva dubii in privinta asta.

Nu stiu ca exemplu pot lua o relatie. Se intalnesc 2 persoane ,una dintre ele vine cu niste traume ...sau doar o trauma sa zicem asa,o experienta care la facut sa vada viata altfel si cu o gramada de cuie in suflet. Daca vine altcineva il va ajuta sa iasa afara? Dar daca chiar il ajuta atunci cum va merge mai departe el? Adica raman urme...si cum faci sa treaca urmele? Nu stiu mi-am pus de ceva tot intrebarea asta. Dar nu e vb doar de relatii ci de orice in viata noastra...deci cui pe cui se scoate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta spune multe despre mentalul colectiv al poporului asta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O problema nerezolvata ramane asa chiar daca apare altceva care sa ne distraga atentia.

Oricum, ca si idee, cui pe cui nu se scoate, insa situatia poate ajuta, macar pentru ca prin distragerea atentiei se pot "detensiona" energetic niste situatii nu tocmai frumoase ( stim cu totii ca ratiunea, uneori, esueaza). Mai tarziu se poate reveni insa, cu ganduri mai bune si mai senine, asupra situatiei problema.

Sper ca am reusit sa fiu inteligibila. :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

are are sens :jester:

Ce anume spune multe despre mentalul poporului asta? vrei sa zici ca nu e asa.....ca nu ai auzit niciodata cui pe cui se scoate?

Eu una nu is de acord cu asta dar ma intreb oare care e farmecul ,cum oare vine asta .....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eh, citeste si tu cu inima deschisa, nu cu ratiunea. :o:

Are sens, parol! :jester:

Adica daca's bou si calic si beau peste masura, dimineata imi recomanzi s'o iau de la capat ?! :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica daca's bou si calic si beau peste masura, dimineata imi recomanzi s'o iau de la capat ?! :doh:

nu

dar se stie ca dupa ce ai avut o astfel de noapte e recomandat dimineata un pic de allcool si nu apa ca altfel o iei de la capat cu mahmureala... :jester:

nu ca am experiemntat eu...doar ca am auzit... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare zicala poate fi interpretata si in negativ, si in pozitiv, ca orice pe lumea asta.

Cind am citit cum ai prezentat tu, Erena, problema lui "cui pe cui se scoate", mi-a venit automat in minte ce am citit pe la anumiti psihoterapeuti/psihologi. Cum ca niciodata sa nu distrugi un mecanism al cuiva, un mod al lui de a face lucrurile si a-si duce problemele, fara sa pui altceva in loc. De fapt, recomandabil este sa sustii omul in a-si construi un nou mod, pe care doar el il poate alege si elabora (ceea ce nu exclude sprijinul si recomandarile, in masura in care este dispus sa le primeasca/ia in seama) si nu sa-l darimi printr-o critica pe care el o va percepe doar ca pe o agresiune si va raspunde in consecinta. Dar, bineinteles, in viata de zi cu zi nu reusim sa avem mereu atitudinea asta recomandabila... calmul, rabdarea, detasarea...

 

Atunci cind un om gaseste solutii constructive si eficient in locul unui mecanism cu care s-a obisnuit, chiar daca-i face rau, aceste solutii vor inlatura de la sine modalitatea initiala de a trata lucrurile. Dar ca sa cauti ceva nou trebuie sa fii constient ca ceea ce folosesti deja nu este tocmai benefic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×