Sari la conținut
Forum Roportal
Hypathia

Femei care iubesc prea mult

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce inseamna sa iubesti prea mult pe cineva?

 

Pentru cei care iubesc prea mult, dragostea inseamna suferinta. Ei cred ca o dragoste e autentica numai atunci cand le provoaca suferinta.

A iubi prea mult inseamna sa iti cantaresti iubirea in functie de dimensiunile suferintei.

A iubi prea mult inseamna sa gasesti scuze pentru iritarile si indispozitiile partenerului, incercand sa actionezi ca un terapeut.

A iubi prea mult e atunci cand toate conversatiile tale cu prietenii graviteaza in jurul partenerului.

A iubi prea mult e atunci cand nu iti plac valorile, caracterul, comportamentul partenerului, dar le treci cu vederea, sperand ca se va schimba intr-o buna zi, de dragul tau.

A iubi prea mult inseamna a confunda dragostea cu dependenta.

A iubi prea mult inseamna sa fii impovarat de temeri: teama de singuratate, de abandon, frica de a nu fi ignorat.

 

 

 

Robin Norwood: "Caracteristicile de mai jos sunt tipice femeilor care

iubesc prea mult:

1. Prin definiţie, provii dintr-o familie dezechilibrată

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mari indoieli ca ceea ce s'a scris, e IUBIRE ... .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti sa iubesti prea mult sau prea putin... iubesti si atat. Situatiile de mai sus numai iubire nu descriu.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca iubirea are si ea rostul ei , si prea multa iubire dauneaza grav sanatatii !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doar intreb... un barbat nu poate iubi si el prea mult? :jester:

ba da...dar ai vrea un astfel de barbat?

eu una nu...este o iubire obsesiva.... care controleaza tot si nimic...care dauneaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doar intreb... un barbat nu poate iubi si el prea mult? :jester:

ba da.

Dar astfel de barbati tind sa isi canalizeze energia in alte moduri (munca, hobby), pe cand astfel de femei se focalizeaza pe relatie, pe partener.

 

Am mari indoieli ca ceea ce s'a scris, e IUBIRE ... .

ar fi bine ca in vorbirea obisnuita sa facem diferenta, sa spunem ca nu e iubire. Dar toata lumea numeste asta iubire, chiar daca e vorba de iubire exagerata, obsesiva, dezechilibrata, dependenta.

 

Eu cred ca iubirea are si ea rostul ei , si prea multa iubire dauneaza grav sanatatii !

o astfel de relatia care nu are un echilibru intre ceea ce se da si ceea ce se primeste intr-adevar dezechilibreaza si corpul prin stress.

 

Nu poti sa iubesti prea mult sau prea putin... iubesti si atat. Situatiile de mai sus numai iubire nu descriu.

Poti spune ca cei care iubesc cu o intensitate mai mica au o forma de atasament, respect, pretuire, afectiune, pe cand la cei care iubesc mai mult, manifestarile merg pana la forme paroxistice, obsesionale.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii nu recunosc atunci cand de fapt nu iubesc, o stiu dar nu o recunosc. ajung sa se minta singuri asa de bine incat chiar vor crede ca ei iubesc si ar face orice pentru credinta asta auto-impusa dar falsa.

Am citit si eu cartea.

Femeile - carpe emotionale si barbatii - psihopati lipsiti de suflet. Nu vad lucrurile chiar asa de negru. Cred ca oricine face exact cam cat i se permite.

Imi place ca o femeie sa ma inconjoare cu afectiune poate mai mult decat altora(sau sunt dispus sa recunosc asta mai usor decat alti "duri"), nu imi place sa fiu insa sufocat.

La ultima intrebare ar trebui definita dependenta intai.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×