Sari la conținut
Forum Roportal
zodiak

Cele mai BUNE tari din lume

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu te atrage viata dupa 60? iti pui streangu' de gat? :rot:

pe mine ma atrage, abia astept sa fiu pensionar, o sa ma duc la norvegieni, aia abia atunci isi incep viata...plimbari, excursii, concerte :roll:

 

Ei na, doar ca nu mi-as mai dori decat ceva rapid si fulgerator dupa 70, nici vorba de altceva, pur si simplu m-as pisa pe ea de existenta dupa 70.

Era pe vremuri un sf cu Michael York -Logan's run, iar oamenii erau eutanasiati obligatoriu la 40 de ani, era o exagerare evident, insa ideea nu era rea deloc la modul general.

Oamenii isi controleaza viata de la nastere, de ce nu si-ar controla si finalul ?!

 

Cresterea mediei de viata imi pare o porcarie, eu nu vad o diferenta intre natiuni care o au la 67-70 si nordici ori japonez la 85-90 de ani ?!

logans_run_1976_720x269_522370.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cresterea mediei de viata imi pare o porcarie, eu nu vad o diferenta intre natiuni care o au la 67-70 si nordici ori japonez la 85-90 de ani ?!

 

E o diferenta de 20 de ani. Cred ca si calitatea vietii (pana la 60 de ani) e superioara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cresterea mediei de viata imi pare o porcarie, eu nu vad o diferenta intre natiuni care o au la 67-70 si nordici ori japonez la 85-90 de ani ?!

 

Cine vrea sa moara imediat dupa ce a iesit la pensie ?

Lasa omu sa mai traiasca, sa se bucure acolea de 3 lei amarati dupa o viata de munca. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cresterea mediei de viata imi pare o porcarie, eu nu vad o diferenta intre natiuni care o au la 67-70 si nordici ori japonez la 85-90 de ani ?!

eu vad o dif f mare. atat cat nivelul de trai este ridicat, iti doresti sa traiesti cat mai mult, cand traiesti greu si cu grija de maine, iti doresti s-o duci cat mai putin. cine vrea o viata grea? nimeni...

cred ca societatea in care traim e prea obosita si bolnava, nu mai are nici tragere de inima. batranii vor sa crape cat mai repede, tinerii sa fuga si sa gaseasca locuri mai bune. cine ramane sa mai faca ceva si cu cine/ce sa schimbe? grea intrebare, dar si mai greu raspuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu vad o dif f mare. atat cat nivelul de trai este ridicat, iti doresti sa traiesti cat mai mult, cand traiesti greu si cu grija de maine, iti doresti s-o duci cat mai putin. cine vrea o viata grea? nimeni...

cred ca societatea in care traim e prea obosita si bolnava, nu mai are nici tragere de inima. batranii vor sa crape cat mai repede, tinerii sa fuga si sa gaseasca locuri mai bune. cine ramane sa mai faca ceva si cu cine/ce sa schimbe? grea intrebare, dar si mai greu raspuns.

 

Iti doresti sa traiesti cat mai mult cand esti tanar, batranetea nu tine de nivelul de trai, ea nu inseamna relaxare, concediu si altele asemenea, practic chiar daca trupul ar fi destul de OK, hormonii ce actioneaza in creier s-au dus de mult, asa ca ai o stare de rau general si generalizat indifererent ce ti se ofera, orice, de aceea e de preferat sa fii amortit, adica "drincalit" macar scapi din aceasta stare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu despre ce vb tu, dar te asigur ca te inseli amarnic. Cum iti e la batranete chiar tine de nivelul de trai. D-aia nici nu pot sa pun pe aceeasi linie un batran din romania cu unul din scandinavia. ala din romania asteapta doar sa moara, pt ca societatea si sistemul in care traieste l-au abandonat ca pe ultima povara ce n-o vrea nimeni, iar ala din scandinavia isi duce zilele calatorind, vazand lumea, mergand la teatru, la coafor, la tratamente si tot asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×