Sari la conținut
Forum Roportal
zodiak

Cele mai BUNE tari din lume

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Franta e OK.

Australia e la acelasi nivel cu Portugalia si Canada si ocolind zonele cu inundatii, tot am gasi ceva, Adelaide!

... de n-ar fi sistemul de emigrare draconic pt. Australia, de fapt e mai rau decat cel canadian !

 

Elvetia vs. Laponia ... chit ca in Laponia traiul este infinit mai ieftin, de fapt orice tara este mai buna decat Elvetia.:jester:

 

Germania climatic sta mai rau decat Franta, dar economic ceva mai bine;

 

Noua Zeelanda este frumoasa chiar daca vara lor inseamna temperaturi maxime de 23C, insa sistemul de emigrare este similar celui australian si chiar nu ofera mare lucru, ... in plus NZ este extrem de activa seismic

The coastline of the town was substantially altered by a large earthquake in 1931. The topography puts Napier in danger from a tsunami, as the centre of the commercial city is near sea level

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai uitat sa amintesti ca New Zeland este inconjurata de o mare plina cu rechini... :jester: Cum ai ajuns la concluzia ca seamana climatic cu Anglia? (ca Marea Britanie se intelege anglia si coloniile ei) Deoarece in amandoua locuri ploaie cu apa?

 

Cutremurele din Haiti, Chile, Japonia, etc, iti spun ceva ?!

 

Ploua cu ploaie cantitativ precum in Bucovina noastra insa aproape tot anul, nici in anglia nu ploua mai mult decat in Romania cantitativ, dar precipitatile cad mai tot timpul anului, pe cand la noi avem perioade cu ploi intense urmate de perioade lungi cu vreme deschisa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cutremurele din Haiti, Chile, Japonia, etc, iti spun ceva ?!

 

Ploua cu ploaie cantitativ precum in Bucovina noastra insa aproape tot anul, nici in anglia nu ploua mai mult decat in Romania cantitativ, dar precipitatile cad mai tot timpul anului, pe cand la noi avem perioade cu ploi intense urmate de perioade lungi cu vreme deschisa.

 

Daca-i vorba de cutremure si ploi,eu ma predau ca la asa argumente nu am raspuns.In prostia mea m-amgandit la o tara cu servicii sociale inaintate, fara somaj si leafa inalta care permite sa traiesti fara frica de vitor. O tara care

se bucura de servicii medicale printre cele mai inaintate din lume. Otara cu aer curat si cu peisaje care i-ti opreste rasuflarea. O tara unde sunt de cateva ori mai multe oi decat locuitori. O tara fara dusmani .

Chestia cu cutremurile nu am luat in socoteala :vinsent:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta din cauza lui "Alba ca zapada",a lui "Mos Craciun",Lapland , Fiordurilor sau i-ti plac blondele ? Ce gasesti asa de bine in Norvegia?

 

Norvegia nu este in UE, la fel nici NZ, deci se emigreaza foarte greu in ambele tari, dar macar Norvegia este mai aproape de noi si deci este mult mai ieftin sa ajungem acolo, pana in NZ ne trebuie cel putin 4000 E zborul dus / persoana.

 

NZ economic vorbind nu este peste nivelul Portugaliei, adica slabuta de tot, pe cand Norvegia este similara Austriei, Belgiei si Olandei, adica putin sub nivelul Suediei.

 

... totusi nu as alege Norvegia din cauza iernii dure, insa NZ este la propriu cea mai indepartata tara, practic cel mai apropiat vecin al acesteia este Antarctica si Polinezia. :blink:

 

 

Norvegia in opinia mea e mult mai buna decat Noua Zeelanda sau Canada.

 

Canada este altceva, clima de cacao cu ierni arctice, mult dincolo de racoarea Norvegiei, insa economic sta poate ceva mai bine si macar e ceva mai aproape decat NZ.

 

Asadar:

 

Norvegia

Canada

NZ

 

... totusi eu as alege Austria, Italia, Belgia, Franta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica ce-ti ofera Elvetia ca emigrant rom^n, ori chiar ca cetatean elvetian si nu gasesti la standarde superioare in alte parti ?! :bataita:

interesant punct de vedere, banuiesc ca este sustinut de....gugal :bataita: Dar ce stiu eu?! Eu n-am reusit sa emigrez decat pana la poarta din dos a casei mele, Laponia pica cam departe si n-am stiut incotro s-o apuc :doh:

 

Acu daca in topic e vorba de tarile BUNE pentru emigrat, daca vreodata s-o ivi ocazia sa alegi intre Elvetia si Laponia, te rog frumos sa alegi a doua varianta, nu de alta dar dupa vorba proverbului, in Elvetia si strugurii sunt acrii.

 

Si acum ca sa-ti raspund la intrebare. Elvetia iti ofera sansa unei vieti linistite (nu ca Laponia nu ti-o ofera! :bataita:) iti ofera siguranta zilei de maine si chiar de poimaine, iti ofera servicii sociale si medicale de calitate, etc etc.... lucruri care oricum iti sunt clare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Norvegia nu este in UE, la fel nici NZ, deci se emigreaza foarte greu in ambele tari, dar macar Norvegia este mai aproape de noi si deci este mult mai ieftin sa ajungem acolo, pana in NZ ne trebuie cel putin 4000 E zborul dus / persoana.

 

Pai nu am stiut ca si "aproape de casa" este un criteriu. Daca asa,aveti Republca moldoveneasca sau Ucraina...

Ai mare gresala cu posibilitatea emigrarii in NZ. Ei primesc numai persoane instruite cu diplome academice sau de scoli tehnologice. Fiecare candidat trece cateva examene pana este acceptat sau respins.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
interesant punct de vedere, banuiesc ca este sustinut de....gugal :bataita: Dar ce stiu eu?! Eu n-am reusit sa emigrez decat pana la poarta din dos a casei mele, Laponia pica cam departe si n-am stiut incotro s-o apuc :bataita:

 

Acu daca in topic e vorba de tarile BUNE pentru emigrat, daca vreodata s-o ivi ocazia sa alegi intre Elvetia si Laponia, te rog frumos sa alegi a doua varianta, nu de alta dar dupa vorba proverbului, in Elvetia si strugurii sunt acrii.

 

Si acum ca sa-ti raspund la intrebare. Elvetia iti ofera sansa unei vieti linistite (nu ca Laponia nu ti-o ofera! :bataita:) iti ofera siguranta zilei de maine si chiar de poimaine, iti ofera servicii sociale si medicale de calitate, etc etc.... lucruri care oricum iti sunt clare.

 

Cunosc destul de bine situatia Elvetiei si iti spun ca nu este buna nici pt. a face bani, nici pt. a trai acolo.

 

Elvetia este o tara de bogatasi, cu salarii uriase si impozite pe masura, totul este de la foarte scump in sus, iar daca esti un finantist norocos, ori pilos, Elvetia este o sansa, in rest ...

 

Elvetia de asemenea este plina de pericole pt. cei care locuiesc la munte, existand sanse mari de avalansa, izolare in nameti de cativa metri, da ma rog si in Austria e cam la fel.

 

Elvetia are cel mai ridicat procent de purtatori AIDS raportat la nr. total de locuitori, fata de intreaga Europa si in plus lumea traieste in general in comunitati inchise, adica zone rezidentiale unde intri doar daca ai invitatie, altfel portarul de la bariera te va intoarce din drum, s.a.m.d

 

Eu zic ca exista tari mult mai primitoare decat Elvetia si la fel de sigure: Olanda, Belgia, Danemarca, Austria, etc.

 

 

Daca as avea leafa unui norvegian as prefera Romania! :doh:

 

In nici un caz Rom^nia, este mult prea scumpa, mult mai indicat ar fi sudul Portugaliei, ori chiar Spania.

 

 

Pai nu am stiut ca si "aproape de casa" este un criteriu. Daca asa,aveti Republca moldoveneasca sau Ucraina...

Ai mare gresala cu posibilitatea emigrarii in NZ. Ei primesc numai persoane instruite cu diplome academice sau de scoli tehnologice. Fiecare candidat trece cateva examene pana este acceptat sau respins.

 

Da si ?!, ... la fel si Canada, doar pe asta iti creste mult punctajul ... cat mai multe facultati !

 

De fapt nu stiu vreun stat dintr-acesta (Canada, SUA, NZ, Australia) sa primeasca altceva decat intelectuali, altfel nu atingi punctajul si oricum e dificil (nu mi-o lua in nume de rau si eu am doua facultati si admir NZ in felul meu, ... stiu ca NZ si Canada nu erau colonii penitenciare precum SUA si Australia, ba mai mult, aici (in primele doua amintite) s-a asezat spuma aristocratiei britanice, putem spune ca sunt "bijuteriile coroanei".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×