Sari la conținut
Forum Roportal
miana

Ciuperci

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Reteta de ciuperci la cuptor - aperitive

 

Se iau ciuperci champinion, se scot piciorusele. Palariile se umplu cu bacon cubulete si branza de burduf (parere proprie, cea de Napolact e cea mai buna) sau branza cu mucegai. Se dau la cuptor vreo 15 minute pana se coloreaza un pic branza deasupra. Se decoreaza cu verdeata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Reteta de ciuperci la cuptor - aperitive

 

Se iau ciuperci champinion, se scot piciorusele. Palariile se umplu cu bacon cubulete si branza de burduf (parere proprie, cea de Napolact e cea mai buna) sau branza cu mucegai. Se dau la cuptor vreo 15 minute pana se coloreaza un pic branza deasupra. Se decoreaza cu verdeata.

servite cu sos alb sau doar cu smantana proaspata alaturi....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Culinar.ro

 

Ciupercile mentin sanatatea inimii

 

Mici, intens colorate sau mai putin, cu iz de padure si gust ce te trimite cu gandul la drumetiile de demult, ciupercile sunt realmente o comoara a naturii.

 

Ciupercile sunt o sursa insemnata de potasiu

 

Desi exista la ora actuala 14.000 de specii de ciuperci, doar 3000 sunt comestibile, in timp ce 700 dintre acestea sunt bogate in nutrienti, ceea ce le recomanda ca si alimente-remediu. Insa, pentru a va bucura de gustul si al lor iz fresh, este important sa stiti sa le deosebiti, daca va incumentati sa mergeti de unii singuri in cautarea ciupercilor.

 

Cu toate ca poate parea placut sa va avantati in padure, incercand sa gasiti ciuperci comestibile, este foarte dificil. Va puteti lasa indusi in eroare de culoarea placuta, forma palariei, asa ca daca nu stiti exact sa le deosebiti, alegeti sa cumparati ciuperci doar de la hipermarket. De ce? Pentru ca, in general, ciupercile otravitoare sunt foarte frumos colorate, au o forma aproape perfecta, si multi se lasa cazuti in plasa. In realitate, acestea sunt oravitoare, si constituie un mare risc pentru organismul uman.

 

Pe de alta parte, ciupercile comestibile sunt un adevarat rasfat pentru aceia care vor sa isi mentina greutatea optima, vor sa tina post, sunt vegetarieni, ori sufera de inima si vor sa isi mentina tensiunea la parametri normali. Caci da, ciupercile sunt o sursa importanta de potasiu, un mineral important care reduce hipertensiunea, scazand astfel si bolile de inima si riscul dezvoltarii unora noi. Si mai mult de atat, ciupercile asigura 20-40 de procente din doza zilnica de cupru, un alt mineral care scade riscul bolilor de inima. Cuprul fiind un mineral ce promoveaza sanatatea sistemului cardiorespirator.

 

Ciupercile ajuta la mentinerea greutatii

 

Pentru ca sunt bogate in apa, contin in jur de 80-90 de procente de apa din greutatea lor, dar si fibre naturale care grabesc satietatea, adica senzatia de indestulare, ciupercile sunt alimente ideale in post sau in dieta de slabire, intrucat mentin greutatea corporala. In plus, ciupercile au putine calorii, in jur de 40 de grame de ciuperci au doar 100 de calorii.

 

Previn cancerul

 

Cand vine vorba de crunta boala cu numele de cancer, tot ciupercile pot sterge rezonanta urata a acestui cuvant. Intrucat ciupercile sunt bogate in seleniu, care intareste sistemul imunitar si previne riscul dezvoltarii cancerului, contin riboflavonoina si niacina. Dovedindu-se, in urma multor teste, ca ciupercile, prin continutul de seleniu, previn riscul cancerului de prostata la barbati, dar si imbatranirea prematura. Astfel, ciupercile pot fi incluse de minune in orice dieta de mentinere in forma, dar si pentru nutritia celulara, astfel incat sa se previna semnele de imbatranire. Cu alte cuvinte, ciupercile iubesc tineretea.

 

In plus, ciupercile mici, albe reduc riscul de cancer la san, la femei.

 

Ciupercile pot fi gatite in diverse feluri

Marele avantaj al gatirii cu ciuperci este usurinta cu care aceste

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi am patit cam urat cu ciupercile mele.  Stiu ca contin si ceva apa insa azi ca niciodata a iesit mai multa apa din ei, au scazut ca abia era ceva pe fundul cratitei, si in mijloc de gatit a trebuit sa merg sa mai cumpar.   Am mai luat 1 kg sa am ce sa pun intr-un borcan la nora mea, ca nu stau sa manance aici.   Nu le-am tinut in apa sa se umple, stiu cum se curata, doar un jet de apa dupa ce l-am frecat individual cu o perie tinut special pentru acest job.   Le-am feliat nu prea subtire, la 2-3 mm si asa le-am adaugat in ceapa bine calita plus boia si usturoi razuit pe partea de lamaie al razatorului.  Asta inainte sa adaug sarea s-a intamplat, ca m-a intrebat o cunostinta, credea din cauza ca sarea scoate apa ca din dovleciei, varza sau castraveti. Spun asta sa observati daca si in alte parti din lume se intampla asta ca nu este placut deloc, bine ca am avut timp si eru deschise magazinele.   

Magazinele nu vor sa piarda nimic, noi le platim si apa la pret de 10 dolari/kg in acest caz, costul ciupercilor!!!

Ma gandesc ca in magazin sa le injecteze cu apa ca au un scazamant toate legumele si fructele, observ ca in living pe masa de sufragerie,  in incaperea cu A/C toate se stafidesc ca avem umiditatea aerului extrem de joasa.   Am mai spus ca si pastele fainoase in magazine pe rafturi se usuca la o scoarta ca nu se fierb nici in 2 ore!!!   Piersicii au devenit asa de dulci ca bomboanele dar mai mici ca marime ca pierd repede umiditatea si coaja se lipeste pe ele cam tare.   Si omul ajunge tot acolo daca nu se hidrateaza, dar nu prea se intampla din aceste accidente decat extrem de rar, dar si atunci sint straini care cred caltceva despre caldura, se ineaca copiii in piscine zilnic, este cea mai mare paguba al zilelor calde locale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa mananc ciuperci grilate dar in tigaie speciala pentru gratar, insa n-ua reusit.   Le-am taiat felii groase si asa le-am grilat si functiona totul.   

Orez alb turcesc si Paprikas de Pui am mai avut langa, dar din pui prajiti ieri dar nu aveau nici un gust.  Azi le-am transformat in ceva foarte bun cu mult patrunjel verde tocat fin ... si un Grand Marnier a fost o cina la nivel inalt.     Orezul l-am lasat sa se prinda binisor dar nu ars, doar rosu si asta i-a dat un gust nemaipomenit.    Dupa ce fierbe la jumatate orezul, il strecor si-l pun intr-o cratita cu unt sa se dezhidrateze, pun servetele groase de hartie sub capac si cand sint umede, e gata orezul.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

It's National Mushroom Month!   

September it's National Mushroom Month!

Is it just us or does this porcini mushroom look straight out of a fairy tale? We're featuring this sweet 'shroom today because September is National Mushroom Month, a non-official holiday inaugurated in 1992 as part of a governmental effort to promote mushroom farming in the US. Some of the biggest celebrations this month occur in Kennett Square, Pennsylvania, which is recognized as the Mushroom Capital of the World. The town of just 6,000 people cultivates around 500 million pounds of mushrooms each year, about half of the total US crop.

The porcini variety (or Boletus edulis) is very difficult to cultivate, so it’s usually foraged in the wild. Praised for their rich, versatile flavor, porcini are among the most popular—and priciest—wild mushroom varieties. 
 
 
*Raman cu pozele sa le admir ca Hribi inca n-am vazut in America in magazine pe unde am circulat, in South-West-ul american doar iar Vulpisorii odata in San Diego, California la pret de 1000 de dolari pentru 0,454 de grame ...  filipinezi dormeau in curtea magazinului in spate sa fie "acolo" cand se arunca in gunoi marfa uscata, pe care nimeni nu ar da bani in magazin.   
Cunostinte din RO stiu locul unde se pot culege in natura acesti ciuperci in Arizona, dar nu voiau sa-mi spuna, insa au venit sa manance la noi in loc de restaurant, doar sintem "prieteni".  Voiau sa-mi vanda marfa ca ei se obosesc si au cheltuieli: benzina, asigurare de viata, hotel, mancare ... Mi s-a reprosat ca NU se merita pentru ei sa treaca pe la mine daca nu mananca bine ca in restaurant, ca le costa benzina, timp pretios plus hainele bune, dar eu nu le chem, ei se anunta ca vor trece in fata casei in drum spre ... si vor sa ne vada.  Asta mai demult, ca le-am si uitat numele de atunci.*  
 
 
th?id=ATOOL008DE33A4FD4692528A47CE860B897F0E7CDBE4BEB96F1A3ECFD85CD9538760D&w=472&h=280&c=1&rs=2&o=6&pid=SANGAM
 
Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Comorile padurilor in toamna sint ciupercile de foarte multe soiuri, unele extrem de scumpe precum Vulpisorii care pe marketul strain american de exemplu costa mii de dolari/kg.

th?id=OIP.i-XVOCr3nRfkC81jzX2JmAHaFj&pid=Api&P=0&w=216&h=163 th?id=OIP.d_xla3UVVp6C9B8ZuLyj1wAAAA&pid=Api&P=0&w=268&h=179 th?id=OIP.w6CHQGe5qk5jjPd-GefvOAHaEl&pid=Api&P=0&w=297&h=185 th?id=OIP.BKM1nZMXq6wx5c9hIFElUgHaFj&pid=Api&P=0&w=226&h=171

Tot a ramas un necunoscut pe piata americana de marele public, doar un mic numar de persoane cumpara aceasta bunatate din crescatorii ca la altele nu avem acces.  

La pranz in weekends imi place sa am ciuperci pe gratar pe langa asparagus, vinete si dovlecei feliati mai gros, ceapa, ardei gras si cartofi langa friptura cu mujdei.  

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

20211027gomba-izletes-rizike.jpg?w=644&h=429

https://www.travelo.hu/boresgasztro/20211027-budapest-ev-gombaja-szavazas-izletes-rizike.html?utm_source=hirstart&utm_medium=referral

Votat Ciuperca anului 2022 in Ungaria, desi culoarea verde este vizibil, este comestibila bunatatea, deloc nu este acea renumita ciuperca din care este deajuns doar o portie  :lol2:

Atasez si site-ul care documenteaza soiul preferat de Ungaria, eu inca n-am gustat si nici n-am vazut decat pe poze.  Creste in padure sub anumiti brazi numai.  

https://images.search.yahoo.com/search/images;_ylt=AwrgDdwf_HlhUSMASxhXNyoA;_ylu=Y29sbwNncTEEcG9zAzEEdnRpZAMEc2VjA3Nj?p=rizike+gomba&fr=mcafee

Reteta nu este important din moment ce nu se gasesc in comert in America sau niciunde, decat pe piata libera aproape de locul unde a fost cules.

Si eu le votez ca sint frumoase, dar tot nu ma duc mai aproape de sursa, daca nu merg eu pe vremea asta la cules in padure.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

2-62.jpg

https://retetesivedete.ro/ciorba-de-burta-din-ciuperci-pleurotus-deliciul-din-postul-craciunului.html   

îndrăgostiți de ciorba de burtă, nu confunda cu ciorba de ciuperci specialitatea adorata!!!

3-4 linguri cu granule de tapioca, ... oare la ce ajuta???  eu inca nu stiu cu ce se mananca si nici nu l-as folosi, deloc mancat.

O supa de Ciuperci si Crutoane crocante suna mult mai bine decat de falsificat un nume ca sa devina altceva, plus ca toate acele verdeturi nu intra intr-o oala dar cine scrie n-are de unde sa stie!!!   Poza este frumoasa ... 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×