Sari la conținut
Forum Roportal
ZeroCoolX

Portofoliu freelancer

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare! Nu stiu daca asta e chiar aria potrivita dar "joc la risc" ;) Lucrez de putin timp ca si freelancer (4-5 luni) si am scris destule articole. As dori sa stiu daca are ceva in cazul in care postez aceste articole pe un blog personal, ca si portofoliu; sau cum ar trebuii facut acest lucru ca sa nu fiu acuzat de plagiere.

 

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De aia exista linkuri, dooh! Daca pe articolele respective nu apare numele tau unde le-ai publicat, inseamna ca esti fraier... ehem, "ghost writer," deci vinzi si orice drept asupra articolului celor care te platesc, inclusiv dreptul de a le semna cu Bula, Strula, Itzic sau ce nume vor ei.

 

Da si tu niste linkuri sa ne minunam, e posibil sa am ceva de lucru pentru tine daca chiar esti in stare sa scrii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat acest domeniu si tind sa-l transform intr-un portofoliu online. Am scris azi 3 articole, 2 in limba romana si unul in limba engleza. Ma gandesc ca e mai bine sa scriu articole originale decat sa fac sample-uri de 100 de cuvinte.

 

Astept pareri; criticile sunt cu atat mai binevenit cu cat ma vor ajuta sa prosper.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Even though I work as a freelancer for more than a year and a half, i managed someway or another to keep intact the pasion which helps me write articles, no matter their theme.

"I worked" sau "I've been working as a freelancer for ... already"

"i" nu se scrie niciodata altfel decit capitalizat

"someway or another" -> "one way or another"

"pasion" -> "passion"

 

Bine, am vazut si mult mai rau de-atit, deci nu te ingrijora, per total e aproape acceptabil. Ziceai de portofoliu, asa ca arata-ne si tu ceva publicat online. Daca ai zice si un pret, ar fi si mai bine.

 

P.S. Sfaturi finale, gratis - gindeste-te inainte sa scrii un articol ce vrea omuletul care cauta chestia respectiva in Google. Articolul ala despre free ebooks e sublim, doar ca nu spune absolut nimic - pe linga faptul ca ai omis sa mentionezi despre portabilitatea formatului, eu - ca cititor, cind dau de un astfel de articol, vreau linkuri catre resurse de carti electronice, preferabil legale si nu torrenti cu chestii copyrighted. Sper ca ai prins ideea si nu o sa mi-o iei in nume de rau. Daca nu, eu pierd 2 minute cit mi-a luat sa scriu asta, tu o sa pierzi mult mai mult pe viitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"I worked" sau "I've been working as a freelancer for ... already"

"i" nu se scrie niciodata altfel decit capitalizat

"someway or another" -> "one way or another"

"pasion" -> "passion"

 

Bine, am vazut si mult mai rau de-atit, deci nu te ingrijora, per total e aproape acceptabil. Ziceai de portofoliu, asa ca arata-ne si tu ceva publicat online. Daca ai zice si un pret, ar fi si mai bine.

 

P.S. Sfaturi finale, gratis - gindeste-te inainte sa scrii un articol ce vrea omuletul care cauta chestia respectiva in Google.

 

 

Multumesc pentru corecturi, insa nu sunt total de acord cu penultima. Cat despre continut online, am scris continutul de aici: http://jocuri-remi.ro/

O sa revin si cu ceva articole scrise in engleza.

 

In ceea ce priveste preturile, desi prefer sa discut asta in privat, discutam incepand de la 1$/100 cuvinte sau 12$/ora

Editat de ZeroCoolX

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La calitatea pe care o oferi si numele pe care (nu) il ai, e imens cit ceri. Legat de "gindeste-te," eu nu folosesc "sunt" niciodata, iar "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca faci chestia asta pe PF si platesti impozit, sa zicem ca ar fi ok. Am zis imens stiind cam cit se plateste la nivel international pe chestii de genul asta. Legat de imbunatatirea portofoliului, vezi ca sinte multe site-uri gen Mashable sau Brothersoft care cauta oameni sa scrie pe bani destul de OK de obicei dar, cel mai important, iti ofera sansa sa publici sub numele propriu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca faci chestia asta pe PF si platesti impozit, sa zicem ca ar fi ok. Am zis imens stiind cam cit se plateste la nivel international pe chestii de genul asta.

A fost vorba de articole scrise in limba romana.

 

Legat de imbunatatirea portofoliului, vezi ca sinte multe site-uri gen Mashable sau Brothersoft care cauta oameni sa scrie pe bani destul de OK de obicei dar, cel mai important, iti ofera sansa sa publici sub numele propriu.

 

Asta e cam ce cautam, multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×