Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sunt nou pe forum puteti sa ma ajutati ?

 

vreau sa schimb acopersul la casa, se schimb eternita (ce veche de azbociment) cu tabla de 0,50 care pretu este :21.00 ron /mp ???

suprafata totala e de 200 mp si este in 5 ape.

intrebarea este: daca este mult cat a cerut meseriasu 4500 euro cu tot acoperisul adus la 0. cu toate materialele, manopera TOT ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

teoretic este mult- practic, nu ti-as putea zice...depinde de configuratia acoperisului..

mai bine spune lista materialelor; si cat iti ia manopera.

n-ar fi rau daca ai putea sa spui ce inclinatie are acoperisul in grade.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
teoretic este mult- practic, nu ti-as putea zice...depinde de configuratia acoperisului..

mai bine spune lista materialelor; si cat iti ia manopera.

n-ar fi rau daca ai putea sa spui ce inclinatie are acoperisul in grade.

 

 

 

cam nu stiu cat are in grade ?? dar modelul... temelia, constructia casei e in froma de L.

cate grade sa aiba acoperisu ???? nu stiu, cred ca poate sa fie odisnuit (nu stiu cum sa face cel obisnuit cate grade sa face) 2 m - 2,50 m poate ?

ori si cum mai merg sa ma intereseaz, se pare cam mult dar cam mi-e si mult la metri patrati terenu cu casa cu tot asa e in proiect e la 192 mp si in jur la 92 - 100 e casa. si acoperisi in 5 ape cam mult

Editat de 460marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat mai e pretul la tabla acum, pe mine m-a costat in septembrie 2008 tot cam 4500 EUR, dar pe un acoperis de 260 mp, cu 4 ape si o lucarna peste balcon.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru un acoperis cu placi azbest ( placile sa nu fie sparte sau lipsa ), indiferent de numarul de ape, cu pante acesibile ( sa poata sta un om in picioare pe acoperis ) se poate face o hidroizolatie cu cauciuc acrilic lichid cu elasticitate peste 270%, comportare perfecta intre minus 30 si plus 80 grd.C, greutate foarte mica pe metru patrat ( cca 1-1,2 kg/mp ), durata de viata 20-25 ani. Pretul la 200 mp suprafata hidroizolata este 3500 Euro inclus material si manopera in Bucuresti

post-47240-1296839421_thumb.jpg

post-47240-1296839556_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

manopera pt acoperisuri in zona mea (Maramures) la meseriasi, nu la firma, este de aprox 30 lei/mp

 

pretul materialelor il gasiti pe piata, in functie de furnizor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru un acoperis cu placi azbest ( placile sa nu fie sparte sau lipsa ), indiferent de numarul de ape, cu pante acesibile ( sa poata sta un om in picioare pe acoperis ) se poate face o hidroizolatie cu cauciuc acrilic lichid cu elasticitate peste 270%, comportare perfecta intre minus 30 si plus 80 grd.C, greutate foarte mica pe metru patrat ( cca 1-1,2 kg/mp ), durata de viata 20-25 ani. Pretul la 200 mp suprafata hidroizolata este 3500 Euro inclus material si manopera in Bucuresti

Aveti posibilitatea de a alege intre tigla metalica tip Lindab si hidroizolare cu membrane termosudabile armate la exterior cu ardezie ( rezistenta sporita intre -20grade si + 80grade )

Pentru varianta de Lindab pentru 200mp ar trebui sa va coste in jurul sumei de 18 000 ron cu tot cu materiale si manopera.

Pentru varianta cu membrana termosudabila de 4,5kg densitate si armata cu ardezie exterior ar trebui sa va incadrati in suma de 14 500 ron incluzand si materialele si manopera

Mai multe detalii gasiti aici :

http://instalatii-amenajari.com.ro/servicii/hidroizolatii.html

 

O zi buna,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alege o tigla metalica de calitate. Nu tot ce este ieftin va avea o ciclu de viata multumitor pentru tine. Nu face economie la materialele de constructie investite in acoperisul tau...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×