Sari la conținut
Forum Roportal
Suz-ana

Frica de schimbare, deci compromis?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exista diferite nivele de intelegere, in functie de experienta fiecaruia. Desi unii nu au parte de familie si responsabiliatati, nu traim in codru. Macar sa te uiti in jur si tot inveti ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Compromisurile apar oricum. Doar cand esti singur nu exista compromisuri. Daca sa subliniez ca fara compromisuri nu exista relatii pentru ca nimeni nu va face exact ceea ce doresti exact atunci cand doresti mereu inseamna sa va tai aripile visatoare la dragostea din povesti, atunci fie ! Daca nu intelegeti ce am spus inseamna ca ori nu pricepem la fel cuvantul "compromis", ori va trebui sa va urez singuratate placuta in asteptarea lui Harap-Alb sau Ileana Cosanzeana cu care sa nu faceti compromisuri.

 

Eu nu inteleg cum poti sa stai cu cineva pe care nu o/l iubesti , doar asa , ca sa ai pe cineva si "sa intrii in randul lumii ".

 

Multi se casatoresc doar ca sa poata divorta , plus ca statutul de divortata este infinit mai bun in Romania (din pacate) , decat cel de necesatorita , mai ales dupa o anumita varsta .

Ai trecut Slatina la locatie - prin urmare iesi afar si uita-te in jurul tau si vei gasi raspunsul la intrebarile tale. Aceleasi raspunsuri le vei gasi si in Ilfov si partial in Arges, doar ca in Oltenia imi pare ca se manifesta mai pronuntat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si Scorpionul, si BlueSugar, si aproape fiecare a dat un raspuns foarte ok, din punctul meu de vedere, la acest topic. Athmy intr-adevar pare sa aiba perceptia omului foarte tinar asupra a ce inseamna "compromis". Sau poate doar asta s-a obisnuit sa inteleaga prin termenul respectiv.

Este adevarat ca acest cuvint, compromis, a ajuns sa aiba conotatie aproape exclusiv negativa in uzul frecvent. Totusi, sint situatii in care, de fapt, vorbim de ajustare. Si aici intr-adevar nu exista relatie fara ajustare, fara a renunta la anumite lucruri pentru a te adapta la partener, iar la fel ar trebui sa faca si el. "Daruind vei dobindi", iata un dicton care reliefeaza foarte bine acest proces, de adaptare, ajustare la celalalt.

De multe ori, lucrurile mici din viata de zi cu zi alaturi de un om drag implica renuntare la ceea ce te-ar impinge propriul egoism, caci egoism avem cu totii. Iar acest fel de compromis este absolut necesar si nu, nu are conotatie negativa.

 

Compromisurile apar oricum. Doar cand esti singur nu exista compromisuri.

 

Totusi exista situatii in care facem compromisuri fata de noi insine. Citi oameni nu renunta la visele lor, la ceea ce le-ar placea sa faca, la ceea ce si-au dorit cindva sa obtina sau sa realizez in viata? Si citi nu fac asta din comoditate, lasitate si multe alte motive la fel de... meschine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stau si ma gandesc si nu inteleg....cum adica frica de schimbare duce la compromisuri? schimbare in ce sens? frica de singuratate intr-adevar e acceptata pt un compromis dar cu schimbarea nu pricep nicidecum:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Schimbarea poate fi de profunzime, si atunci poate sa nu fie compromis, ci ceva de care ai nevoie, poate sa te completeze. Dar sa faci ceva din frica, are la baza de obicei un compromis. Frica asta de multe ori e indusa, si te poate controla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca un compromis e necesar doar daca ti se cere pentru ca altfel nu merge (in limitele suportabilitatii)

daca tu faci compromisuri de buna voie...atunci imi pare ca se numeste egoism

 

:think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, ai dreptate, compromisul e in functie de ceva sau de cineva. Uneori ti se cere, alteori asa stau lucrurile, si nu ai puterea sa le schimbi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt, orice compromis pe care il faci, il faci cu tine - indiferent daca e in contextul unei relatii sau nu. Important este cum te vei simti cu rezultatul acelui compromis, dupa ce factorul timp isi va fi facut treaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×