Sari la conținut
Forum Roportal
Suz-ana

Frica de schimbare, deci compromis?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Credeti ca frica de singuratate ne impinge sa facem compromisuri intr-o relatie? Eu sper ca nu de asta se fac compromisuri. O relatie fara compromisuri nu cred ca se poate. Mai mult, nu frica ar trebui sa ne convinga sa facem compromisuri, ci respectul si iubirea fata de persoana iubita. Voi ce ziceti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru unii este frica de singuratate, pentru altii frica de schimbare, de a iesi dintr-un status quo.

Fiecare are motivele lui de a face compromisuri. Dar ... cum faci deosebirea intre o persoana care face compromisurile din dragoste fata de cea care le face pentru a ramane intr-o relatie in care se simte confortabil?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frica ne face sa facem compromisuri in toate sensurile posibile si imposibile.

Editat de ironic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru marea majoritate a cuplurilor comoditatea si frica de schimbare sunt principalele motive pentru care se fac compromisuri. Dar nu trebuie nici sa generalizam asta. Sunt cazuri si cazuri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca frica de singuratate ne impinge sa facem compromisuri intr-o relatie?

Frica ne determina sa facem compromisuri zilnice , nu doar in relatiile de prietenie/dragoste .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai relatie fara compromis pentru ca nu exista o persoana care sa se poarte 100% asa cum ai dori tu. Deci d-aia se fac compromisurile - ca relatia sa existe. Cei ce nu fac compromisuri fie nu-si doresc relatii, fie au parteneri complet lipsiti de personalitate... desi chiar si un parteneri lipsit de personalitate poate necesita compromisuri, cum ar fi compromisurl de a sta alaturi de o persoana absolut incapabila de a gandi cu propriul creier.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O relatie bazata pe compromis, e sortita esecului. Daca exista intelegere compromisul se evapora ca un fum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca mai depinde si de compromis , pentru ca prin compromis fiecare intelege altceva .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Compromis, in acceptiunea mea, inseamna sa stai cu cineva pe care nu il iubesti, din teama de singuratate. Inseamna sa renunti la multe de dragul confortului. Si mai inseamna sa o duci de azi pe maine, nestiind ce vrei cu adevarat si neindraznind sa incerci sa obtii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg cum poti sa stai cu cineva pe care nu o/l iubesti , doar asa , ca sa ai pe cineva si "sa intrii in randul lumii ".

 

Multi se casatoresc doar ca sa poata divorta , plus ca statutul de divortata este infinit mai bun in Romania (din pacate) , decat cel de necesatorita , mai ales dupa o anumita varsta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×