Sari la conținut
Forum Roportal
Miaua

Alopecia feminina

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua tuturor.

Am de vreo 2 ani o problema destul de grava cu caderea parului. Am parul cret si desi toata adolescenta l-am avut foarte des (uneori chiar ca enerva ca nu statea nicicum) treptat a inceput sa-mi cada parul destul de rau si ce-i mai grav e ca nu se mai regenereaza deloc. Acum un an m-am dus la dermatolog si mi-a spus ca am alopecie androgina feminina. Mi-a dat un tratament cu un sampon si o lotiune tonica nemteasca, Platur 39 dar desi l-am folosit asa cum mi-a spus vreme de 4 luni, nu a avut nici cel mai mic efect. Mai rau, in ultimele luni mi-a cazut atat de rau parul, incat in partea superioara scalpul mi se vede urat de tot. Am zone destul de intinse in care pur si simplu nu mai am par. Sunt disperata, nici nu mai pot sa-mi mai tin parul liber, pentru ca arata horror, in permanenta il tin strans. Am incercat numeroase solutii care de care mai naturiste sau medicamentoase. Am luat inclusiv si vestitul Revalid pastile si m-am ingrasat de nu m-am mai oprit 20 kg. In momentul asta iau supliment Ca+Mg+Zn, imi dau in fiecare seara cu o lotiune profesionala de la Wella pentru accelerarea cresterii parului pe care am cumparat-o dintr-un salon si cand am timp sa las sa actioneze imi dau si cu lotiunea cu petrol de la Gerovital.

As vrea sa mai merg la un medic dermatolog, dar nici nu stiu unde, mi-e frica sa ma las pe mana cuiva fara o recomandare. Am mai citit ca parul pierdut la afectiuni de genul asta nu se mai recupereaza, trebuie sa te lupti sa-l pastrezi pe cel pe care il mai ai. Sunt chiar speriata, n-am decat 26 de ani, nu vreau sa chelesc.

Daca imi poate da cineva un sfat de un tratament sau un medic bun in Bucuresti as ramane recunoscatoare.

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aceeasi problema am avut-o si eu acum cateva luni. Am avut alopecie areata si timp de 3 luni m-am dat cu solutia Dermovate, in prima luna de 3 ori pe zi, iar apoi de 2 ori pe saptamana. In paralel cu alopecia (al carei motiv nu se cunoaste) am mai avut si masive caderi de par, ramasesem doar cu jumatate din cat aveam inainte si dupa indelungate analize s-a ajuns la concluzia ca am lipsa de fier. Am facut 3 luni tratament cu Tardiferon si m-am spalat pe cap cu samponul Excipial Capilla, este un sampon dermatologic cumparat in farmacie. Acum ma pot lauda ca am din nou un par frumos, singura problema (care se rezolva in timp) este parul scurt care mi-a aparut in zonele in care am avut alopecie, restul fiind destul de lung.

Pe langa toate tratamentele este recomandata o alimentatie sanatoasa si cat mai putin stres.

Din pacate, nu cunosc dermatolog in Romania, dar poti intreba la farmacie de produsele pe care ti le-am scris mai sus.

Editat de crocobaur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos.

O sa incerc si asta, rau imi inchipui ca nu are ce sa-mi mai faca.

 

PS: Imi place motto-ul tau. E realist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere!

 

Sper sa te ajute, dar totusi un drum la un dermatolog bun si niste analize la sange sunt recomandate. :cheer:

 

Am uitat sa spun ca timp de 3 luni cat am luat Tardiferon (tablete ce fier) am luat si Pantogar, care cred, este sinonim al Revalidului. Nu m-am ingrasat deloc

 

Na ca am uitat sa spun :P fiica mea are 5 ani si dupa ce am inceput eu sa chelesc, am observat ca si ea are o problema cu parul. Pe un loc cat o moneda de :o: nu mai stiu, (aia cea mai mare de acum) a chelit si ea. Am luat-o cu mine la doctor si mi-a spus ca are aceeasi alopecie areata ca si mine, doar ca a ei e ''prin simpatie'' :P si a primit o solutie cu cortizon, Locoid se numeste parca. Am dat-o de 2 ori pe saptamana, in zona cu probleme, in prima luna si apoi doar o data pe sapt. timp de 3 luni. A functionat ! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, de acord, ma duc la un dermatolog bun, dar la cine? Am o adevarata istorie de medici care si-au dat cu parerea si n-au avut habar ce fac.

Pentru analiza oricum sunt programata luna asta, o sa cer si analizele specifice pentru probleme de genul asta.

Si ma gandesc ca inca nu am copii. Daca mai si nasc ce fac, raman fara par de tot?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incearca si cu ulei de ricin, se poate ca rezultatele sa vina mai greut, dar matusa mea l-a folosit si a fost multumita (dupa vreo 3 luni a inceput sa se cunoasca rezultatul)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi problema identica, alopecie androgena. Mai bine de 2 ani de tratament cu solutie de Minoxidil, Progesteron si altele, fara speranta. De asemeni tratamentele "babesti" nu dau nici un rezultat!

Din pacate singurele solutii sunt autotransplantul :think: sau paruca! :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Suna cam aiurea autotransplant.Cred ca e mai buna denumirea de Transplant de par.

Miaua , un transplant de par te mai poate ajuta.

Intra pe topicul deschis de mine si ai sa afli toate informatiile despre transplantul de par la femei si poti deasemenea vizualiza rezultate cu transplant de par la femei .

Daca ai vro nelamurire iti stau la dispozitie oricand

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua tuturor

 

Anul trecut am avut si eu o probleba de genul asta mai precis mi-a cazut parul pe o zona a capului in forma rotunda si am incercat tot felul de tratemente am fost la mai multi medici dermatologi si nimic nu dadea rezultate vizibile pana cand am alfat de la un prieten de un tratament din SUA care este special pt genul asta de caderi ale parului si in 2 luni mi-sa regenerat parul.

Mi se parea cva aproape imposibil dupa ce incercasem toate tratamentele devenisem f complexat de chestia asta mai ales ca am doar 23 de ani.

Tratamentul se numeste KIRKLAND se gaseste numai in SUA si este numai pt. BARBATI pt cine este interesat mi-au mai ramas 2 seturi si numai am ce sa fac cu ele si as vrea sa le vand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sal Am 24 de ani si un bebe am ovarele polichistice si dermatologa m-a diagnosticat cu alopecia androgenica feminina am mancarimi si dureri ale scalpului ------

de cand am schimbat anticonceptionalele cu diane 35 nu mai am mancarimi asa mari e ceva mi binisor dar parul continua sa cada in exces nu mai stiu ce sampon sa folosesc acum folosesc un sampon cu ph neutru dar nu sunt multumita ......

nu stiu ce sa mai cred daca asa se manifesta alopecia asta prima data am fot diagnopticata cu dermatita seboreica si acum cu alopecia asta chiar nu mai inteleg oare mai are cineva in lumea asta pt ca din cate am citit zice ca nu ar fii nici un remediu si ca trebuie sa astept sfarsitu lumii si o sa chelesc chiar in stiinta nu am avansat atatt de mlt sa nu existe un remediu la aceasta boala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×