Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Energia psihica - cum se incarca?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Termenul de "forta vitala" e oarecum vag, si depasit dpdv stiintific, dar metaforic vorbind este plin de sensuri.

 

Freud a venit cu ideea LIBIDO-ului. El nu inseamna doar dorinta sexuala, asa cum se intelege azi.

Prin libido se intelege energia instinctuala, o forta a vietii, dorinta de a trai, de a crea, instinctul care te face sa mergi mai departe. Libido-ul rezida in ID (partea inconstienta a psihicului). Daca mecanismele de aparare sunt prea puternice, se ajunge la nevroza (pentru ca libido-ul e prea contrat). Daca libido-ul e lasat fara frau atunci omul nu poate convietui cu semenii sai in societate. A atinge un echilibru intre manifestarea libido-ului si realizarea sa tine de o buna functionare individuala si sociala.

 

Jung a inteles prin libido "energia psihica", adica "energia care se manifesta in procesul vietii si e perceputa subiectiv ca lupta si dorinta".

 

In anumite cazuri, energia psihica pare a fi diminuata, uneori chiar stopata.

Indeosebi depresivii si suicidarii au probleme cu micsorarea poftei de a trai, dar putem regasi aceasta estompare si in alte probleme de functionare, cum ar fi fobia sociala, apatia, etc.

 

Cum se poate reincarca aceasta forta?

E ceea ce ne da puteri pentru a infrunta ziua, cu toate dificultatile ei, care stim sau ne inchipuim ca ne asteapta.

Cand nu mai avem putere pentru a ne lupta cu toate problemele vietii, simtim nevoia de a ne baga in pat si a sta cu patura trasa peste ochi.

A putea sa lupti cu greutatile cotidiene tine de un complex de motivatii.

Care sunt ale voastre? Ce va motiveaza sa continuati lupta?

 

Unii se reincarca pe seama altora, ca niste vampiri psihici. Ori isi urca forta interioara scazand-o pe a altora, ori aservindu-i, controlandu-i, manipulandu-i.

Nu ma intereseaza tehnicile lor.

 

Altii vin sa-ti spuna problemele lor emotionale, abatuti, fara energie, si dupa ce se descarca pleaca incantati, vioi, lasandu-te pe tine fara energie.

 

Cum poti insa sa iti reincarci energia psihica fara a fura de la altii?

 

Mi se pare o problema importanta, azi, cand modernitatea impune un ritm alert de viata, de asimilare a cunoasterii.

Relaxarea e destul de dificila, si te trezesti cu bateriile descarcate. Sau cu fierastraul tocit, cum spune un manager.

 

Voi cum faceti?

Editat de Kosmotro
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce va motiveaza sa continuati lupta?

 

Credinta in victoria binelui.

 

 

Cum poti insa sa iti reincarci energia psihica fara a fura de la altii?

 

In afara de activitati placute, cum zicea Hypathia, natura mi se pare o sursa buna de energie. Pomii in floare primavara, zapada iarna, muntele, Delta, campul arat de la tara. Oamenii sunt atat de devitalizati si pt. ca au inceput sa piarda legatura cu natura.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Muncind :huggles:

Si construind cu pasiune si dragoste . Chiar daca faci o prajitura sau sadesti o floare . Orice activitate care aduce cuiva o bucurie . Pentru mine e nergia care ma face sa merg mai departe. Si nu ma plictisesc pentru ca sunt atatea de facut .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Muncind :)

Si construind cu pasiune si dragoste . Chiar daca faci o prajitura sau sadesti o floare . Orice activitate care aduce cuiva o bucurie . Pentru mine e nergia care ma face sa merg mai departe. Si nu ma plictisesc pentru ca sunt atatea de facut .

 

Ai grija sa nu devii dependenta de munca :)

Asa cum spun si colegii mei, cel mai bun mod de a te incarca este cu ajutorul activitatilor care iti plac, care te fac sa te simti bine. Poate ca pentru unele vei depune efort dar cu siguranta nu vei avea impresia ca ai obosit pentru ca a fsot ceva ce ti-a placut.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Muncind :)

Si construind cu pasiune si dragoste . Chiar daca faci o prajitura sau sadesti o floare . Orice activitate care aduce cuiva o bucurie . Pentru mine e nergia care ma face sa merg mai departe. Si nu ma plictisesc pentru ca sunt atatea de facut .

 

Exact. Fiind captiv sexual intr-o relatie de casatorie nedorita. Fiind captiva maternal intr-o relatie de casatorie nedorita. Fiind captiv profesional intr-o meserie pentru care nu ai aptitudini. Avand prietenii pe care nu-i suporti, si care sunt cat se poate de ratati social. Asa poti sa pierzi energia. Facand invers, poti sa te incarci.

Editat de Big Lebowski
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea oamenilor stau pe scaun aproape 8 ore zilnic neştiind că acest lucru dăunează sănătăţii.

Un studiu recent publicat

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum poti insa sa iti reincarci energia psihica fara a fura de la altii?

Am descoperit recent CD-urile audio cu afirmatii si imi plac, cel putin pentru mine functioneaza minunat pentru relaxare si curatarea mintii de gunoaie. Imi face bine sa aud afirmatiile pozitive spuse pe un fundal de muzica placuta de meditatie, plus ca le integrez mai bine decat daca doar le-as citi. E o variatie sa ascult asa ceva fata de toata drama la care sunt expusa din muzica si mass-media atotprezenta.

 

Am ascultat mai multe CD-uri cu afirmatii si cel care imi place cel mai mult este "Inner talk for peace of mind".

Editat de omul liber
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×