Sari la conținut
Forum Roportal
Magicus

Cumnata mea l-a inselat pe fratele meu !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va salut cu respect! Ma bucur foarte mult ca avem un psiholog pe "roportal" si este o idee binevenita.

 

Problema mea pentru care va scriu este urmatoarea:

 

Am un frate care e casatorit de 5 ani si cam tot timpul se cearta fara motive intemeiate, cumnata mea gaseste intotdeauna ceva pentru care sa il certe pe fratele meu.

 

Cu timpul prin comportamentul ei, felul ei de a fi, de a vorbi mi-a dat de inteles ca ceva nu este in regula cu relatia lor, dar mai mult de atat cu ea insasi.Am observat multe lucruri care pentru fratele meu au fost lucruri normale pentru ca el are incredere in ea, insa eu am intrat in banuieli.

 

Astfel eu zilnic ma gandeam doar la acelasi lucru si anume la faptul ca ea il inseala pe fratele meu, insa nu puteam sa fiu sigur pana nu aveam dovezi.Sunt un bun cunoscator de om, cunosc si cate putin din limbajul trupului si lucrurile erau tot mai clare cu trecerea timpului si odata s-a ivit o ocazie sa-i pot citi corespondenta cumnatei mele (emailurile ei) si am vazut acolo cateva email-uri trimise catre presupusul amant al ei.STIU nu aveam nici un drept sa ii verific corespondenta, stiu ca nu trebuia sa ma bag in viata ei intima, dar nu am rezistat tentatiei stiind ca ceva se petrece cu ea.

 

Deci am aflat ca l-o inselat pe fratele meu si se pare ca nu doar odata ! Acum recent, relatia lor este ca inainte, se tot cearta fara motiv intemeiat...ea este tot timpul nervoasa, stresata etc...

 

Problema este urmatoarea; eu am spus doar mamei mele ceea ce am citit, am aflat si ea mi-a spus sa nu-i zicem nimic fratelui meu pentru ca s-ar putea ca relatia lor sa mearga totusi si daca afla fratemio ca a fost inselat va divorta mai mult ca sigur.

 

Ce ma sfatuiti sa fac? Dupa mine este datoria mea sa spun tot fratelui meu, are dreptul sa stie nu ? Sau mai bine nu ma bag in viata lor, in relatia lor ? Trebuie sa specific ca inca nu au copii !

 

Astept raspuns cat mai curand, va multumesc anticipat, cu respect deosebit...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator Guest_vizzini_*

ascultati mama! sigur are mai multa experienta decat orice psiholog

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Indiferent de alegerea pe care o vei face vor exista consecinte. In calitate de psiholog nu iti pot spune ce sa faci, nu asta este rolul nostru. Ceea ce iti pot spune insa este sa incerci sa fii atent si la fratele tau, e posibil ca el sa stie despre acest asptect dar sa arate ca nu stie nimic.

 

Cu sotia lui ce ai discutat despre acest aspect?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema este urmatoarea; eu am spus doar mamei mele ceea ce am citit, am aflat si ea mi-a spus sa nu-i zicem nimic fratelui meu pentru ca s-ar putea ca relatia lor sa mearga totusi si daca afla fratemio ca a fost inselat va divorta mai mult ca sigur.

 

Ce ma sfatuiti sa fac? Dupa mine este datoria mea sa spun tot fratelui meu, are dreptul sa stie nu ? Sau mai bine nu ma bag in viata lor, in relatia lor ? Trebuie sa specific ca inca nu au copii !

Nu sunt psiholog.

 

Ai incercat sa discuti cu fratele tau despre casnicia lui? Totusi.. tu vezi lucrurile din exterior, posibil sa fie si altceva intre cei doi despre care sa nu stii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci am aflat ca l-o inselat pe fratele meu si se pare ca nu doar odata ! Acum recent, relatia lor este ca inainte, se tot cearta fara motiv intemeiat...ea este tot timpul nervoasa, stresata etc...

 

Ce ma sfatuiti sa fac?

Vorbeste cu ea si spune-i ca nu e vina ta ca ai aflat si ca nu are dreptul sa iti lase tie o asa povara pe umeri.

Fratele tau e fratele tau, mai presus de orice.

 

Sa faca bine sa ii spuna ea, altfel..nu stii nici tu unde se va ajunge.

E greu sa ii ascunzi asa ceva unui om apropiat, chiar daca aparent - nu e treaba ta.

E fratele tau si daca a fost deja tradat de ea, cum s-ar simti sa afle odata ca a fost tradat si de tine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×