Sari la conținut
Forum Roportal
kew

18 ani si schimbarea buletinului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o nelamurire. Urmeaza sa implinesc 18 ani in data de 1 noiembrie 2011, iar buletinul meu expira in data de 1 noiembrie 2012 : - / Intrebarea este.. cand va trebui sa schimb acest document? o data cu implinirea celor 18 ani sau o data cu expirarea buletinului?

Editat de AnnaG

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

implinirea celor 18 ani nu are nicio legatura cu schimbarea buletinului.buletinul se schimba la expirarea termenului de valabilitate.ciudat este insa faptul ca buletinul e valabil 10 ani respectiv, daca l-ai facut in 2007 ar trebui sa expire in 2017.mai uita-te o data pana cand e valabil.daca intr-adevar e corect, atunci il schimbi pe 1 nov 2012.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
implinirea celor 18 ani nu are nicio legatura cu schimbarea buletinului.buletinul se schimba la expirarea termenului de valabilitate.ciudat este insa faptul ca buletinul e valabil 10 ani respectiv, daca l-ai facut in 2007 ar trebui sa expire in 2017.mai uita-te o data pana cand e valabil.daca intr-adevar e corect, atunci il schimbi pe 1 nov 2012.

 

 

Cartea de identitate NU mai este valabila 10 ani. Nu in cazul tuturor categoriilor de varsta cel putin. Pentru cei care au intre 14 şi 18 ani, termenul de valabilitate este de patru ani, intre 18 si 25 de ani, termenul de valabilitate este de 7 ani, iar de la 25 de ani incolo, termenul de preschimbare este de 10 ani. După 55 de ani se eliberează documentul cu valabilitate permanenta. Sunt cativa ani de cand s-au adus modificarile astea.

Incearca sa nu mai dai informatii eronate.

 

 

AnnaG, e ciudat ca ti-au eliberat cartea de identitate cu valabilitate de 5 ani. Dar daca expira in 2012, asta e, il schimbi atunci. Daca ai posibilitatea sa te interesezi la evidenta populatiei, politie sau cine le mai preschimba, ce ai putea sa faci in cazul asta, e ok, ca sa stai tu linistita, dar cred ca vei primi acelasi raspuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok, imi cer scuze de greseala.in orice caz il schimba cand ii expira.

poate l-a facut mai tarziu cum si eu am implinit 14 ani in 2003 si l-am facut in 2004 si il voi schimba in 2014.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, esti obligat sa te duci sa ti-l schimbi la 18 ani, chiar daca expira cand faci 24, de exemplu, pentru ca motivatia pentru care au recurs la modificarea termenului de valabilitate, tine de schimbarea fizionomiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cartea de identitate făcută in februarie 2006{pentru ca am schimbat domiciliul} si a expirat in februarie 2010 !!!!!! :kiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e asa, pt ca am vrut eu sa-l schimb asta-vara ca nu mai seman deloc si am probleme la vama si trebuia sa depun o cerere motivand schimbarea fizionomiei si apoi sa astept sa treaca sectoristul pe la mine pe acasa sa verifice si abia apoi imi era aprobata.pana la urma mi-am facut pasaport ca nu aveam cum sa stau acasa si imi schimb buletinul in 2014.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o nelamurire. Urmeaza sa implinesc 18 ani in data de 1 noiembrie 2011, iar buletinul meu expira in data de 1 noiembrie 2012 : - / Intrebarea este.. cand va trebui sa schimb acest document? o data cu implinirea celor 18 ani sau o data cu expirarea buletinului?

Concis, la data expirarii!

 

Eu am cartea de identitate făcută in februarie 2006{pentru ca am schimbat domiciliul} si a expirat in februarie 2010 !!!!!! :cry:

Tan ta naaa, sa vezi ce amenda iti iei. :kiss:

 

Vezi ca acum poti alege de care vrei, cu cip sau nu.

Io zic cu cip.

 

nu e asa, pt ca am vrut eu sa-l schimb asta-vara ca nu mai seman deloc si am probleme la vama si trebuia sa depun o cerere motivand schimbarea fizionomiei si apoi sa astept sa treaca sectoristul pe la mine pe acasa sa verifice si abia apoi imi era aprobata.pana la urma mi-am facut pasaport ca nu aveam cum sa stau acasa si imi schimb buletinul in 2014.

Il declarai pierdut, si gata! :eat:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tan ta naaa, sa vezi ce amenda iti iei. :kiss:

 

Vezi ca acum poti alege de care vrei, cu cip sau nu.

Io zic cu cip.

 

Il declarai pierdut, si gata! :cry:

Şi dacă am primit amenda pe buletinu expirat ce se

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×