Sari la conținut
Forum Roportal
andrei2006

Durere piept

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

de ceva timp (aprox un an si ceva), la intervale neregulate de timp, mi se intampla sa simt o durere in partea stanga a pieptului.. mai mult ca niste intepaturi. uneori sunt mai ascutite, alteori nu. mai mult, am constat ca daca inspir puternic cand apar aceste intepaturi ma doare si mai tare, iar daca imi tin respiratia pentru 5-10 secunde dispar. aceste intepaturi apar foarte rar (cam la cateva luni), insa m-au pus pe ganduri. nu sunt foarte dureroase, dar as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva daca s poate despre ce este vorba si ce pot face.

 

va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ceva timp (aprox un an si ceva), la intervale neregulate de timp, mi se intampla sa simt o durere in partea stanga a pieptului.. mai mult ca niste intepaturi. uneori sunt mai ascutite, alteori nu. mai mult, am constat ca daca inspir puternic cand apar aceste intepaturi ma doare si mai tare, iar daca imi tin respiratia pentru 5-10 secunde dispar. aceste intepaturi apar foarte rar (cam la cateva luni), insa m-au pus pe ganduri. nu sunt foarte dureroase, dar as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva daca s poate despre ce este vorba si ce pot face.

 

va multumesc.

N-ar strica sa-ti faci un consult .Stai linistit poate fi doar un junghi intercostal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ceva timp (aprox un an si ceva), la intervale neregulate de timp, mi se intampla sa simt o durere in partea stanga a pieptului.. mai mult ca niste intepaturi. uneori sunt mai ascutite, alteori nu. mai mult, am constat ca daca inspir puternic cand apar aceste intepaturi ma doare si mai tare, iar daca imi tin respiratia pentru 5-10 secunde dispar. aceste intepaturi apar foarte rar (cam la cateva luni), insa m-au pus pe ganduri. nu sunt foarte dureroase, dar as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva daca s poate despre ce este vorba si ce pot face.

 

va multumesc.

 

 

am zis sa nu mai deschid si eun un topic..la fel si eu.am aceleasi dureri in partea stanga.daca respir simt ca se va rupe ceva.imi tin respiratia cat pot..si dupa aia imi trece.la mine in schimb mai apar si palpitatii.simt simt cum incepe sa-mi bata inima din ce in ce mai tare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O vizita la medic ai facut? :stars:

nu..dar vreau sa merg zilele astea.

oare o fi ceva grav?

vi se intampla si voua?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu..dar vreau sa merg zilele astea.

oare o fi ceva grav?

vi se intampla si voua?

 

pot sa ma bag si eu peste voi?

de vreo 1 luna jumate am si eu niste dureri in zona inimii :roll: am fost la medic si mi-a zis ca am o usoara aritmie, mi-a prescris niste medicamente pe care le-am luat, iar durerile parca se programau exact aproape de mom cand trebuia sa iau siropul ala. asa ca am intrerupt, durerile s-au terminat, apoi au reaparut mai violent. nu stiu ce sa fac. nu vreau sa-i spun medicului ca sunt vegetariana, ca ma trimite la neurolog :P am inteles ca ar putea fi vreo legatura, ptr ca organismul meu nua r primi omega 3. asa m-am apucat de rontait la seminte si nuci, ca nu mai vreau deja nimik sa mananc sau sa fac. am asa o depresie din cauza asta, nu vreau sa mor, sant inca tanara :o: voi ce ziceti, s-ar putea ca numai dupa 6 luni, mai bine zis 4 de cand nu mananc carne si oua, sa am asa probleme?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa inplinit un an de cand am trecut asa la 1 mm pe langa moarte.Ma consideram un om sanatos pana in ziua cand sa intamplat.....nimic nu anunta boala mea,totul decurgea normal,pana in jurul orei 18 cand intoarsa din oras am baut o cana de apa (de la robinet) in acel am simtit o durere puternica in piept,fata dar si spate,am luat un calmant foarte puternic,si durerea a ajuns la limita suportabilului. Am rezistat 3 ore,nimic nu imi arata ca acea durere ar avea de gand sa cedeze.Am incercat sa mananc cateva fructe,dar rezultatul a fost ca am vomat(scuze).La 22 ma aflam la un dispensar de cartier.Leam explicat situatia si au considerat ca trebuie sa merg mai departe la un spital mai mare.Ma ingrozea ca trebuie sa trec prin asta,dar durerea erea mai puternica si foarte profunda.Am ajuns in cateva minute la spitalul UNIVERSITAR GETAFE,unde au inceput sa ma investigheze.O noapte intreaga am fost purtata prin zeci de laboratoare,dimineata la ora 5 mi se facea internarea,iar la 7,30 cand cardiologul a sosit am fost prima de care sa ocupat.Am fost dusa in sala de operatie,mi sa explicat si din cat am putut intelege ca voi fi supusa unei interventii.Priveam in jurul meu si nu intelegeam ,acum pot spune: fericiti sunt prostii in prostia lor,pt ca daca a-si fi stiut poate ca muream de frica.Am inteles intr-un tarziu ca interventia va fi la corazon.Mi sa facut anestezie locala in prima faza,si au introdus un ac in pieptul meu,vedeam pe monitor cum se apropie de un balon urias care in prima faza nu am realizat ca este inima.Cu o seringa trageau lichidul din pericard,pt ca da,acum la 1 an pot sa va spun ca boala mea se numeste pericardita costructiva,adica lichid intre pericard si inima.Simteam ca imi scot sufletul odata cu acel lichid.NU sa putut face mai multe atunci pentru ca o infectie a sangelui facea imposibila o interventie chirurgicala. Dupa aceasta interventie,la 3 zile am fost transferat la spitalul UNIVERSITAR PRICESA DIN MADRID,unde timp de 4 saptamani am stat cu o drena ,si zeci de perfuzii.operatia find posibila in momentul in care infectia din sange a disparut.Nu stiu amanunte despre operatie,dar pot sa spun ca vineri dimineata m-au operat,la ora 8 iar la 11,30 imi reveneam din anestezie.totul a decurs bine,pt ca sambata pe la 17 am fost dusa in salon,iar luni am fost deconectata de la aparate.in 30 de minute ma plimbam pe culoarul spitalului si marti am fost inapoi la GETAFE. am cunoscut oameni minunati care m-au ajutat .In ianuarie am fost la un control si medicul cardiolog imi spune ca totul este sub control,si ca norocul meu a fost extraordinar nu am dat 1 leu nicaieri,in romania minimul erea de 50 de milioane.Sfatul meu este mergeti la medic la orice durere,pt ca acesta este primul semn ca ceva nu este in ordine.Pe 30 acum am dinou o programare la medic,sper sa fie bine si de data asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×