Sari la conținut
Forum Roportal
acces realitate

Stiinta sau escrocherie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am putea spune ca premisa unui cercetator indiferent de domeniu este:,,nimic nu-i imposibil,,?

 

 

:lol: :)

 

 

Hmm...tocmai vroiam sa spun ca, oare unii cercetatori si oameni de stiinta au luat in calcul si varianta : " Totul este posibil " ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce legatura are taoata discutia de pe ultimele 2 pagini cu escrocheria din filmulet? Aia nu e nici o stiinta, e o imbecilitate, chiar si daca e un scenariu sf facut la misto ca sa-si bata joc de blambecii mesmerizati din sala de indoctrinare.

Cit despre savantii din epoca lui Newton, ar fi inteles imediat despre ce e vorba in cuantica si relativitate daca oamenii de stiinta de astazi le explicau si demonstrau teoriile fizice si matematice cu care lucreaza. Ratiunea e una singura, indiferent de epoca, si orice poate invata un om de azi ,putea invata si un om de acum300 de ani.

Un popa de atunci sau un popa de acum in schimb sint egali in ignoranta. Idem si aia care le credeau si le cred gogoritele primitive si irationale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce legatura are taoata discutia de pe ultimele 2 pagini cu escrocheria din filmulet? Aia nu e nici o stiinta, e o imbecilitate, chiar si daca e un scenariu sf facut la misto ca sa-si bata joc de blambecii mesmerizati din sala de indoctrinare.

Cit despre savantii din epoca lui Newton, ar fi inteles imediat despre ce e vorba in cuantica si relativitate daca oamenii de stiinta de astazi le explicau si demonstrau teoriile fizice si matematice cu care lucreaza. Ratiunea e una singura, indiferent de epoca, si orice poate invata un om de azi ,putea invata si un om de acum300 de ani.

Un popa de atunci sau un popa de acum in schimb sint egali in ignoranta. Idem si aia care le credeau si le cred gogoritele primitive si irationale.

Eh, vezi tu, nu conteaza ca esti popa sau savant ori altceva, bigotismul si impatimirea nu permitea si nu permite abordarea cu o minte eliberata, deschisa ceva ce iti agreseaza orgoliul, vanitatea, interesele si paradigma (conceptul tau de suflet).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am putea spune ca premisa unui cercetator indiferent de domeniu este:,,nimic nu-i imposibil,,?

 

 

:hi: :o:

 

Ce ar fi sa existe porci zburatori sau vrajitori pe coada de matura? Poate iei si asta in calcul :rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce ar fi sa existe porci zburatori sau vrajitori pe coada de matura? Poate iei si asta in calcul :rot:

 

 

Da,atat timp cat tu te gandesti numai la lucruri de acest gen...

 

:hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hmm...tocmai vroiam sa spun ca, oare unii cercetatori si oameni de stiinta au luat in calcul si varianta : " Totul este posibil " ?

 

Citeam undeva,nu retin exact sursa,in care se spunea ceva de genul : tot ceea ce mintea omeneasca poate gandi si imagina,exista deja...a fost gandit si imaginat de Creator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citeam undeva,nu retin exact sursa,in care se spunea ceva de genul : tot ceea ce mintea omeneasca poate gandi si imagina,exista deja...a fost gandit si imaginat de Creator.

Cred ca te gandesti la citat-ul asta:

"What the mind of man can conceive and believe, It can achieve." - Napolean Hill

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citeam undeva,nu retin exact sursa,in care se spunea ceva de genul : tot ceea ce mintea omeneasca poate gandi si imagina,exista deja...a fost gandit si imaginat de Creator.

Asta am spuso eu, am scris/o intr/un caiet.

Deci au mai ziso si alti? Noroc ca nu public ceva, este a nu stiu cata oara cand redescopar roti. :kiss:

Oricum e doar un concept nu o certitudine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×