Sari la conținut
Forum Roportal
tass

Scriitorii tineri

Postări Recomandate

Scriitorii tineri sufera de un snobism cronic.Se ascund dupa cuvinte al caror sens nici ei nu il cunosc.Adevarata valoare literara nu consta in cantitatea de cuvinte "elevate" folosite ci in calitatea ideilor exprimate prin cuvinte simple.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca sunt tineri inseamna ca nu au o experienta prea bogata asa ca e mai greu la inceput.Se incearca o "copiere" dupa alti scriitori...un fel de furt de idei.Presupun ca asta e motivul pentru care se folosesc prea multe cuvinte intr-o opera.Pana un scriitor ajunge sa foloseasca mai putine cuvinte pentru a exprima acelasi lucru mai dureaza putin... :biggrin:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va exemplific eu scriitori tineri incredibil de concisi si bogati in exprimare.Le voi pastra anonimatul.Nu am acordul lor sa-i citez.Nici nu ma cunosc.Eu i-am citit si-i elogiez.Iata:

 

,,Sinele-mi

s-a intors spre inlauntru

si-a simtit respiratie

 

Gandul se nastea

Din piatra

Triumfator

Sa afle ca este.''

 

sau

 

,,Si s-a facut om

Si omul sambure

Si Dumnezeu s-a ghemuit in bulgar de luna

Sa-l incalzeasca.

 

Pipai fir de iarba

Si urlu a victorie

Deasupra Marelui Somn.''

 

sau

 

,,Dumnezeu este in toate

Virgula dintre viata si moarte

O mare din care nasc din cand in cand

Pamanturi.''

 

Ce spuneti?Sunt adolescentii nostri goliti de idei?Poate...Dar de sensibilitate si exprimarea ei ,sigur nu!

Cu stima.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scriitorii tineri sufera de un snobism cronic.Se ascund dupa cuvinte al caror sens nici ei nu il cunosc.Adevarata valoare literara nu consta in cantitatea de cuvinte "elevate" folosite ci in calitatea ideilor exprimate prin cuvinte simple.

 

Ne dai un exemplu de scriitor tanar care poate fi astfel caracterizat?

 

De vreo 2 zile ma tot intreb daca" Adevarata valoare literara nu consta in cantitatea de cuvinte "elevate" folosite ci in calitatea ideilor exprimate prin cuvinte simple."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma, un scriitor este apreciat poate mai bine dupa cea a publicat mai multe opere :scare: normal ca la inceput, incearca sa aibe un model si sa-l imite, dar ca si diamantele, scriitorii tineri trebuiesc slefuiti :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am aflat de curand de o scriitoare tanara, Lorena Lupu, care este si actrita. A scris un roman, 'Rondo Capricioso'. Nu l-am citit, dar cred ca e scris intr-un limbaj simplu si fara snobism:

 

http://www.studentie.ro/LORENA_LUPU___ROND...-144912373.html

 

http://www.unica.ro/articole/timp_liber/Te...erotism_rafinat

Editat de mysterious*girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si io scriu da' scriu niste prostii mai mari decat mine --> Mi-e rusine sa le public ;)

Cunosc o tipa mai mare cu un an decat mine, care se dadea mare in toate partile ca a scris un roman.

Si sa vedeti ce roman de 40 de pagini a scris tipa asta :o:

Erau doi, Catalin si Andreea. Si majoritatea naratiunii (care e numita pompos ROMAN ) are ca baza urmatoarele expresii : zicea Cata, spunea Cata, zise Cata.

Dar Alexandra asta era deja scriitoare, draga.

Si cica il si publica... 40 de pagini, damn ! Daca imi pun mintea iti fac o tampenie dubla :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×