Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

Dedicatii muzicale - part 2!

Postări Recomandate

Azi se implinesc 8 ani de cand fratele meu a hotarat sa isi puna capat zilelor. Daca e ceva ce as vrea sa se schimbe pe lumea asta, ar fi sa se faca imposibil suicidul. Nu stiu cum, prin lege, prin stiinta, cumva, sa nu se mai intample. Pentru ca cei care o fac cred ca isi fac doar lor rau. Cat despre cei care o fac special ca sa faca rau si altora , cu atat mai mult ar trebui opriti.

https://www.youtube.com/watch?v=BF5FtUzh5rA

Pentru cei care treceti prin clipe grele, va dedic melodia lui preferata. Nimic nu e chiar atat de rau pe cum pare:

https://www.youtube.com/watch?v=pQXFPFsEitw

  • Like 11

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 6/20/2020 at 7:08 PM, Kleopatrah said:

Azi se implinesc 8 ani de cand fratele meu a hotarat sa isi puna capat zilelor. Daca e ceva ce as vrea sa se schimbe pe lumea asta, ar fi sa se faca imposibil suicidul. Nu stiu cum, prin lege, prin stiinta, cumva, sa nu se mai intample. Pentru ca cei care o fac cred ca isi fac doar lor rau. Cat despre cei care o fac special ca sa faca rau si altora , cu atat mai mult ar trebui opriti.

 

Pentru cei care treceti prin clipe grele, va dedic melodia lui preferata. Nimic nu e chiar atat de rau pe cum pare:

 

:(

Te imbratisez! Asa este.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 20.06.2020 la 9:08, Kleopatrah a spus:

Azi se implinesc 8 ani ,,,

Se spune, doar trecerea timpului vindeca sufletul. E mult adevar in zicala dar nu se stie cat timp este necesar sa treaca pentru asta.   Sincer, imi pare rau!

 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, Kleopatrah said:

Pentru toti roportalienii, un cantec care are un alt scop dar reuseste mereu sa imi ridice moralul, sper sa aibe acelasi efect si asupra voastra.

https://www.youtube.com/watch?v=ky5iWPbTJBU

Are da. E vorba de un cântec patriotic prin excelență, care are chiar darul de a ne trezi sentimentul patriotic și de a ne ridica moralul. Nu se știe exact data când s-a născut varianta originală a cântecului, probabil în preajma Marii Uniri. Bine, cântecul original care avea sau din care se știau doar trei strofe, a fost „redescoperit” și adus în prim plan pe vremea Cenaclului Flacăra, apoi i s-au mai adăugat vreo două. 

Mai puțină importanță avea adăugirea ulterioară. Cert e că noi, în studenție, îl cântam pe la evenimente, pe la petreceri,  iar după fiecare strofă recitam la unison:

„Trăiască, trăiască, cu toții să trăiască:

Moldova, Ardealul și Țara Românească!”

Nu ne puneam problema că am fi mari patrioți, doar îl cântam pur și simplu pentru că ne plăcea, alături de alte cântece din Beatles, Phoenix și altele. 

 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×