Sari la conținut
Forum Roportal
Santiago

Mantuirea Neamurilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna, sunt nou nu doar pe acest forum ci pe forumuri in general asa ca va rog sa scuzati inevitabilele greseli.

Studiez de o vreme subiectul mantuirii si nu am gasi raspuns la o prolema esentiala (pt mine). Evreii aveau ritualurile sacrificiilor de la templu, dar pentru oamenii din alte zone ale Terrei (ex. Amazonia) ce "metoda" de mantuire era valabila?

P.S. Nu raspundeti decat daca aveti ceva de spus. Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Studiez de o vreme subiectul mantuirii si nu am gasi raspuns la o prolema esentiala (pt mine). Evreii aveau ritualurile sacrificiilor de la templu, dar pentru oamenii din alte zone ale Terrei (ex. Amazonia) ce "metoda" de mantuire era valabila?
fiecare are metoda pe care i-a propune religia sa

 

P.S. Nu raspundeti decat daca aveti ceva de spus. Multumesc
ce ai vrea sa iti spunem? ce vrei de fapt sa afli?!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna, sunt nou nu doar pe acest forum ci pe forumuri in general asa ca va rog sa scuzati inevitabilele greseli.

Studiez de o vreme subiectul mantuirii si nu am gasi raspuns la o prolema esentiala (pt mine). Evreii aveau ritualurile sacrificiilor de la templu, dar pentru oamenii din alte zone ale Terrei (ex. Amazonia) ce "metoda" de mantuire era valabila?

P.S. Nu raspundeti decat daca aveti ceva de spus. Multumesc

Unii nu cunosc si cu atit mai putin accepta ideea de mintuire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unii nu cunosc si cu atit mai putin accepta ideea de mintuire.

adevarat, dar au in credinta lor in "concept" echivalent

si ateii, in necredinta lor, se raporteaza la mantuire negand-o...

Editat de MariaB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna, sunt nou nu doar pe acest forum ci pe forumuri in general asa ca va rog sa scuzati inevitabilele greseli.

Studiez de o vreme subiectul mantuirii si nu am gasi raspuns la o prolema esentiala (pt mine). Evreii aveau ritualurile sacrificiilor de la templu, dar pentru oamenii din alte zone ale Terrei (ex. Amazonia) ce "metoda" de mantuire era valabila?

P.S. Nu raspundeti decat daca aveti ceva de spus. Multumesc

 

Parerea mea Santiago , este ca Neamurile din timpul acela, aveau posibilitatea sa devina evrei (prin marturia evreilor).

Cei la care nu a ajuns acesta marturie, ne spune Scriptura ca vor fi judecati dupa legea pusa de Dumnezeu in ei.

In fiecare om, Dumnezeu a pus gandul vesniciei si principii dupa care i se va cere socoteala. Noi nu suntem maimute si ne diferentiem de rasa animalelor,sper ca esti de acord cu asta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neamurile din timpul acela, aveau posibilitatea sa devina evrei (prin marturia evreilor).
NU

evreu esti prin nastere, nu prin aderare sub o forma sau alta (la crestini: Botezul)

daca nu te-ai nascut evreu este foarte greu sa devii unul de-al lor, daca nu chiar imposibil!!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea Santiago , este ca Neamurile din timpul acela, aveau posibilitatea sa devina evrei (prin marturia evreilor).

Cei la care nu a ajuns acesta marturie, ne spune Scriptura ca vor fi judecati dupa legea pusa de Dumnezeu in ei.

In fiecare om, Dumnezeu a pus gandul vesniciei si principii dupa care i se va cere socoteala. Noi nu suntem maimute si ne diferentiem de rasa animalelor,sper ca esti de acord cu asta!

Rasa animalelor? :) :biggrin: Care dintre ele?

Si da, majoritatea dintre noi nu sintem maimute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cioanas..tu ai vreo parere personala despre ceva?

apropo..iti mai aduci aminte de scoala primara? era la limba si literatura romana o lectie despre o figura de stil..."metafora"..iti suna cunoscut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Rasa animalelor? :D :stars: Care dintre ele?

Si da, majoritatea dintre noi nu sintem maimute.

Parerea ta era ca te tragi din maimute,probabil ca atunci cand te referi ca unii dintre noi am fi maimute ,faci referire la tine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea ta era ca te tragi din maimute,probabil ca atunci cand te referi ca unii dintre noi am fi maimute ,faci referire la tine?

Cind am spus ca majoritatea dintre noi nu sintem maimute m-am referit la faptul ca majoritatea fac mai mult decit sa imite cele spuse de altii (da, ar fi trebuit sa spun papagali si da, m-am referit la tine). Majoritatea chiar gindesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×