Sari la conținut
Forum Roportal
TuToIT

Un sfat despre chitari

Postări Recomandate

Salut! As vrea sa invat sa cant la chitara. Vreau sa ma bazez mai mult pe chitara electrica, pe muzica rock.

Intrebarea mea este, ce chitara ar trebui sa folosesc mai intai? Chitara clasica sau acustica? Si de ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

prima data clasica.

si invata notele principale, zic eu.

wai....or sa te doara buricurile degetelor..apoi ti se fac tare ca piatra

ah, ec vremuri...

 

cum ai de gand sa inveti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut! As vrea sa invat sa cant la chitara. Vreau sa ma bazez mai mult pe chitara electrica, pe muzica rock.

Intrebarea mea este, ce chitara ar trebui sa folosesc mai intai? Chitara clasica sau acustica? Si de ce?

Chitara electrica e electrica şi cea ne-electrica nu e electrica... e diferenţaă de la cer la păm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda..tipic, sare pasi importanti...

inainte tre sa stapanesti macar notele principale si joculde coarda...da ma rog, genii mii de azi hop top direct la varf trag. si se mai mira apoi ca din varf cad direct si dau cu curu' de pamant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chitara clasica e mai grea...asta nseamna ca te ajuta sa iti creezi un fundament mai bun in muzica.

 

ca zdranga zdranga oricine poate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prima data clasica.

Da' acustica nu merge ? Eu am acieasi dilema cu fie'miu .

Eu imi doresc sa faca chitara, se pare ca si el . I'am explicat ca fetele's lesinate dupa baietii care canta la chitara . :(

 

Motivul real, este evident altul . :tease:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

clasica : grif mai lat, cute de rezonanta mai mica, corzi de nylon

 

western : grif mai subtire, cutie de rezonanta mai mare, corzi de metal

 

la grifu mai lat inveti mai bine sa stapanesti notele.si a corzile de nylon nu doar ca iti formzi mai bine buricurile degetelor, dar si inveti sa recunosti si sa recreezi o nota mai 'curata'.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
clasica : grif mai lat, cute de rezonanta mai mica, corzi de nylon

 

western : grif mai subtire, cutie de rezonanta mai mare, corzi de metal

 

la grifu mai lat inveti mai bine sa stapanesti notele.si a corzile de nylon nu doar ca iti formzi mai bine buricurile degetelor, dar si inveti sa recunosti si sa recreezi o nota mai 'curata'.

 

Da' nu'i complicat pentru el daca'i grifu' mare , are 11 ani ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da' nu'i complicat pentru el daca'i grifu' mare , are 11 ani ?

un pic e, dar e mai 'corect'. si oricum nu ar sti sa faca diferenta ca sa simta ca ii mai complicat.

si de la 11 ani, daca vrea sa se apuce de chitara e esential sa invete corect sa edscifreze notele. mai ales cele de baza. apoi sa isi formeze ritmul la coarda si eventual sa invete sa le piste ca sa isi creeze originalitate. ce sa mai zic ca poate sa si faca cateva batai alternative pe cutia de rezonanta.

 

are vreme apoi, daca vrea mai hard, sa ii bage pe electrica.

 

Uite inca un pont. Inaint sa i cumperi apoi electrica, cumpara doar corzile electrice, ak de otel...si sa invete diferenta treptat si slid.

Apoi alege el ce il reprezinta mai bine...dar numai dupa ce poate jongla cu notele si cu ritmul.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×