Sari la conținut
Forum Roportal
Wahaha

Limbajul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Gandirea este dependentă de cuvinte ? Cum gandesc cei care se nasc surzi ? Inchid ochii si isi imagineaza semne? Mai mult, o cunoastere amanuntita a unui limbaj, presupune si posibilitatea gandirii unor idei mai complexe?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gandirea este dependentă de cuvinte ? Cum gandesc cei care se nasc surzi ? Inchid ochii si isi imagineaza semne? Mai mult, o cunoastere amanuntita a unui limbaj, presupune si posibilitatea gandirii unor idei mai complexe?

 

 

.imi place.

 

In mod sigur ca o cunoastere mai amanuntita a unui limbaj ofera posibilitatea unei exprimari si a unor idei mai complexe(calitatea depinde in fct de limbajul studiat).Ex:cum se exprima o pers care a citit /o pers fara scoala.

 

In leg cu modul de gandire a celor surzi .Limbajul este o modalitate de exprimare a gandirii si presupune o componenta expresiva si una receptoare.Cum isi reprezinta surzii ideile nu stiu.Stiu ca aici e filozofie dar la niv cortexului exista mai multe arii.Si printre cele asociative este si cea a limbajului .Si s-au facut mai multe experimente si pe cimpanzei(evident si pe oameni ..dar ma rog...peste asta trecem)carora li se raclase dif portiuni din cortex si se obtin dif reactii in fct de complexitatea speciei.Parerea mea este : gandirea nu este dependenta de cuvinte .De ex arati unui surdo-mut un ob.Inf este transmisa la ariile vizuale si apoi la cea unde se gasesc achizitiile anterioare vizuale si abia apoi =>>limbaj(absent in acest caz).

 

 

... poate e offtopic...scuze

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cuvintele sunt energii , semnele la fel!

Cuvintele nu trebe neaparat sa capete forma lor asa cum o stim noi pentru a ajunge de la unul la altul; pentru a comunica ... De ce de mai multe ori se zice , citeste printre randuri .... sau te gandesti la cineva si acel cineva simte si lucrurile , nu circula doar prin scris si vorbit , ci se pare ca mai circula si in alte planuri , pe care noi nu le percepem

e ca si cum ai zice in gand , in momentul in care stai langa cineva care iti e drag : te iubesc ! si simte asta :P

Noi tot ce percepem este tridimensional, la nivelul sufeltului , gandirii si comunicarii.. simtim , contientizam si materializam...

 

Noi materializam vorbind , ei ... cred ca materializeaza prin semne

Editat de Joanna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cuvintele sunt energii , semnele la fel!

Cuvintele nu trebe neaparat sa capete forma lor asa cum o stim noi pentru a ajunge de la unul la altul; pentru a comunica ... De ce de mai multe ori se zice , citeste printre randuri .... sau te gandesti la cineva si acel cineva simte si lucrurile , nu circula doar prin scris si vorbit , ci se pare ca mai circula si in alte planuri , pe care noi nu le percepem

e ca si cum ai zice in gand , in momentul in care stai langa cineva care iti e drag : te iubesc ! si simte asta :P

Noi tot ce percepem este tridimensional, la nivelul sufeltului , gandirii si comunicarii.. simtim , contientizam si materializam...

 

Noi materializam vorbind , ei ... cred ca materializeaza prin semne

 

 

 

"Numai cuvintele zburau intre noi,/inainte si inapoi. /Virtejul lor putea fi aproape zarit,/si deodata,/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gandirea este dependentă de cuvinte ? Cum gandesc cei care se nasc surzi ? Inchid ochii si isi imagineaza semne? Mai mult, o cunoastere amanuntita a unui limbaj, presupune si posibilitatea gandirii unor idei mai complexe?

raspuns pozitiv.exemplu :becali...dam,dam,baaa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
raspuns pozitiv.exemplu :becali...dam,dam,baaa!

prea puieril raspuns :ph34r:

Editat de J0'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gandirea este dependentă de cuvinte ? Cum gandesc cei care se nasc surzi ? Inchid ochii si isi imagineaza semne? Mai mult, o cunoastere amanuntita a unui limbaj, presupune si posibilitatea gandirii unor idei mai complexe?

Nu ,este tocmai invers ,cuvintele sint exprimarea vorbita a gindiri de fapt a cunoasteri ,cu cit cunoasterea este mai vasta cu atit gindirea este mai profunda si cuvintele mai elevate .

Iar cunoasterea unui limbaj alternativ indiferent ca este scris ,vorbit sau fluierat ,nu are legatura cu complexitatea ideilor exprimate,chiar daca sint facute prin semne.

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am mai posta aundeva asta, dar e perfectă pentru acest topic pe care acum l-am descoperit

 

Teoria lui Noam Chomsky care spune ca dezvoltarea limbajului a fost temelia pe care s-au dezvoltat functiile avansate ale creierului cum ar fi gandirea matematica a primit o noua lovitura. Un studiu facut pe oameni cu dificultati mari in a vorbi sugereaza ca, gandirea matematica a evoluat independent. O echipa condusa de Rosemary Varley de la Universitatea din Sheffied, Anglia a studiat trei oameni cu portiunea de creier responsabila de limbaj si exprimare serios afectata. Doi dintre ei nu puteau vorbi deloc iar al treilea pronunta doar propozitii separate fara legatura intre ele. Toti trei insa calculau perfect si erau capabili sa rezolve operatii simple cum ar fi scaderea, adunarea sau inmultirea. Pacientii nu puteau distinge insa schimbari de sintaxa si ale intelesului frazelor. Spre exemplu nu puteau face diferenta intre

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cuvintele sunt energii , semnele la fel!

Cuvintele nu trebe neaparat sa capete forma lor asa cum o stim noi pentru a ajunge de la unul la altul; pentru a comunica ... De ce de mai multe ori se zice , citeste printre randuri .... sau te gandesti la cineva si acel cineva simte si lucrurile , nu circula doar prin scris si vorbit , ci se pare ca mai circula si in alte planuri , pe care noi nu le percepem

e ca si cum ai zice in gand , in momentul in care stai langa cineva care iti e drag : te iubesc ! si simte asta :o:

Noi tot ce percepem este tridimensional, la nivelul sufeltului , gandirii si comunicarii.. simtim , contientizam si materializam...

 

Noi materializam vorbind , ei ... cred ca materializeaza prin semne

aproape ... la baza cuvantului sta gandul ... gandul este energia -suprema creatie a omului ; cuvantul sau semnul reprezinta doar calea de a face cunoscut gandul , insa de ex. telepatii nu au nevoie nici de semne, nici de cuvinte ... .

pana si Biblia pune un accent deosebit pe ceea ce numim -gand ! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×