Sari la conținut
Forum Roportal
Elabina

De ce copilul meu ma condamna ca eu am deschis divortul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt mamica unei fetite de 7 ani.Ori de cate ori deschid subiectul sau vorbesc de greselile pe care le-a facut sotul meu fetita imi spune ca o doare si ca nu ma poate ierta ca eu am deschis divortul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt mamica unei fetite de 7 ani.Ori de cate ori deschid subiectul sau vorbesc de greselile pe care le-a facut sotul meu fetita imi spune ca o doare si ca nu ma poate ierta ca eu am deschis divortul.

 

Normal ca o doare. Cum poti sa iti folosesti copilul de doar 7 ani pe post de recipient al afectelor tale mizerabile? Crezi ca la doar 7 ani fetita ta poate sa duca in carca greselile tale si ale sotului tau? Incearca sa nu mai deschizi asemenea subiecte de discutie. Fostul tau sot ramane tatal fetitei tale si ei doi au dreptul sa se vada cand doresc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt mamica unei fetite de 7 ani.Ori de cate ori deschid subiectul sau vorbesc de greselile pe care le-a facut sotul meu fetita imi spune ca o doare si ca nu ma poate ierta ca eu am deschis divortul.

 

Nu-i mai spune de greșelile lui. Fetița clar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt mamica unei fetite de 7 ani.Ori de cate ori deschid subiectul sau vorbesc de greselile pe care le-a facut sotul meu fetita imi spune ca o doare si ca nu ma poate ierta ca eu am deschis divortul.

 

Desigur ca o doare si desigur ca i se pare condamnabil. Ceea ce nu inseamna automat ca are dreptate. Copiii vor condamna tot ceea ce rupe unitatea familiei lor. Din punctul lor de vedere au dreptate. Din pacate exista situatii in care punctul de vedere al parintilor difera. Si ei au dreptul la o viata, iar dacaacel cuplu s-a destramat deja, uneori divortul poate sa le dea celor doi o noua sansa sa-si traiasca viata.

 

Cred ca ar trebui sa te obisnuiesti cu aceasta condamnare, sa-i arati fetitei ca o primesti, sa-i explici cum poti pentru varsta ei ca, desi despartiti, mama si tata vor ramane pentru ea tot mama si tata. Va fi un proces dificil si traumatic, dar trauma s-a produs deja; acum trebuie sa faci ce poti sa "oblojesti" aceasta rana. In timp totul se poate: am mai vazut asemenea situatii - dupa un timp copiii au ajuns sa-si inteleaga parintii.

 

Fostul tau sot ramane tatal fetitei tale si ei doi au dreptul sa se vada cand doresc.

 

Cred ca te grabesti cu concluziile. Elabina n-a spus nicaieri ca nu le da voie sa se vada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt mamica unei fetite de 7 ani.Ori de cate ori deschid subiectul sau vorbesc de greselile pe care le-a facut sotul meu fetita imi spune ca o doare si ca nu ma poate ierta ca eu am deschis divortul.

 

la 7 ani e prea mica pt a i se vorbi de greseli,divort, etc

nu mai acuza fostul sot, ci vorbeste pe mintea fetei, simplu si subliniind partile frumoase ale vietii si oamenilor

nu o mai face pe fata sa o doara

totul se va aseza de la sine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul Lynxului_negru este demn de luat in seama.

Singurul lucru pe care as dorii sa-l precizez este ca daca iti urasti fostul sot , nici sa nu-ti treaca prin cap sa-i insufli

acelasi sentiment deoarece te va uri si mai mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Normal ca o doare. Cum poti sa iti folosesti copilul de doar 7 ani pe post de recipient al afectelor tale mizerabile? Crezi ca la doar 7 ani fetita ta poate sa duca in carca greselile tale si ale sotului tau? Incearca sa nu mai deschizi asemenea subiecte de discutie. Fostul tau sot ramane tatal fetitei tale si ei doi au dreptul sa se vada cand doresc.

Multumesc pt efectele mele mizerabile.Intentionat am pus intrebarea fara sa dau si explicatii.Cum poti tu judeca fara sa stii dece fetita ma condamna,fara sa stii de fapt despre ce este vorba,tu ti-ai pus intrebarea dece ea ma condamna pe mine si nu pe el?Dupa amiaza voi povesti detaliat intreaga poveste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incearca sa nu mai deschizi asemenea subiecte de discutie.

 

pe acest forum oricine are dreptul să deschidă orice topic privind experienţe de viaţă şi să ceară sfaturi

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu-i vorbi tatal de rau , toate astea se vor intoarce impotriva ta, fetitele de obicei sunt mai atasate de tati, lasa-i timp sa creasca si apoi incearca sa-i explici dar fara ai denigra tatal....copilul nu are nicio vina , cu atat mai putin de ce s-o impovarezi cand de fapt rolul tau de mama este sa-i usurezi calea,,,, numai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt mamica unei fetite de 7 ani.Ori de cate ori deschid subiectul sau vorbesc de greselile pe care le-a facut sotul meu fetita imi spune ca o doare si ca nu ma poate ierta ca eu am deschis divortul.

Sunt convins ca dacă ar fi ceva grav ar fi inţeles şi fiica ta singură ,dar banuiesc ca tu incerci să-i explici ceva de genul " tati iar nu a spălat pe jos in bucatarie, şi nici vasele". :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×