Sari la conținut
Forum Roportal
DRH Holsted

Voluntariat in Africa

Postări Recomandate

Fara suparare, dar pe cine crezi ca intereseaza sa faca voluntariat in unul din cele mai bogate continente de pe planeta, dar unde e saracie din cauza ca e locuit de niste oameni prosti care nu stiu sa isi tina penisul in pantaloni si se inmultesc mai ceva ca iepurii?

Daca tot aveti chef sa faceti voluntariat, sunt destule lucruri marunte care se pot face in Europa si care chiar ar ajuta. Pe africani nici un voluntar nu ii poate ajuta. Numai ei se pot ajuta. Eu unul singurul act de voluntariat care l-as face in Africa e sa transport arme acolo, ca ei sa se mai omoare intre ei pe acolo si sa se mai reduca populatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dingo25 nu vreau sa te atac cu nimic, dar te-ai informat vreodata de ce ei fac atat de multi copii?

Stii ca din 10 copii abia daca supravietuiesc 1-2? Restul mor din cauza bolilor, inanitiei, muscaturilor de sarpe, scorpionilor, etc?...

De ce au ajuns in acest stadiu?... Europenii au intervenit in modul lor de trai!!! Aceasta dezradacinare din cultura si modul lor de viata le-a dezechilibrat sistemul!

Stii cati oameni africani au murit din cauza europenilor?...

Daca ei traiau in echilibru cu natura si in totdeauna aveau ce vana, eventual cultiva(in zonele posibile), europenii le-au dus la extinctie pana si pradatorii, dar ce sa mai spunem de vanatul pentru alimentatie!

Implementarea "civilizatiei" noastre fortata ia dezechilibrat. Cand erau organizati in triburi nu aveau probleme de hrana, imbracaminte, boli, etc.

Stii ca triburile care astazi inca nu au luat contact cu civilizatia noastra in sensul de dezvoltare nu au lipsuri. Vaneaza, cultiva, isi fac singuri haine, case, etc?

 

Iar ca sa fiu sincer mi se pare o experienta tentanta acest proiect de voluntariat! Pacat ca nu am cum sa intrerup facultatea si treburile de alta natura ca sa merg!

Eu sunt fondatorul unei asociatii de voluntariat si m-am documentat destul de mult in ceea ce inseamna acest termen si unde se aplica el!

 

Toate cele bune si nu te supara pe mine!

Editat de Elias Artistul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

primiti si pensionari? grupele de varsta, va rog.

 

Pe africani nici un voluntar nu ii poate ajuta.

Dragul meu, principiul No 1 al voluntariatului consta in :

 

'Mai presus de toate, voluntariatul te schimba pe tine'

 

So, in primul rand, voluntariatul il faci pt tine, zica cine ce-o vrea.

Fac multi copii? - ii invata cineva sa foloseasca prezervativul? ..aceasta ar fi una dintre 'scopurile' pentru care un voluntariat este trimis acolo - sa ajuta la educatia lor din toate domeniile societatii noastre. Ca alta nu cunoastem.

 

Eu am prieteni care au facut voluntariat in Africa. S-au intors schimbati. In bine.

Daca tot este vorba de voluntariat, de ce sa nu mergi acolo unde te pasioneaza si atrage - caci acolo dai cel mai mare randament posibil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fara suparare, dar pe cine crezi ca intereseaza sa faca voluntariat

 

Adica tie ti se pare perfect logic ca, daca un lucru ti se pare tie inutil, stupid, neinteresant, sa li se para tuturor la fel?!

Cum adica "pe cine crezi ca intereseaza"?! :blink: Dar cine te-a pus pe tine purtatorul de cuvant al unei lumi intregi?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte interesant proiectul. Dar da-ne mai multe detalii de perioada din Danemarca. Eu am ajuns in Copenhaga si este un oras incredibil de frumos si curat, dar si scump. Sunt acoperite cheltuielile prin munca de voluntariat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da ! ca ulterior sa ajungi in africa si sa predai la o retea de scoli particulare !!!

e voluntariat din partea ta !!!

pt.ca acele state nu isi pot permite sa angajeze profesori !si daca tot reusesc ei pleacadin cauza salariului mic !

asa ca o fac pe baza de voluntariat ! si iata ca si domeniul voluntariatului e comercializat !!!

parinti elevilor platesc pt. .... !

poate ca sunt eu mai de moda vechie !!!

dar sub notiunea de voluntariat eu inteleg altceva !

 

de nu poti mai departe de dorul sa fi voluntar ! ????

arunca oprivire in jurul tau !! sigur gasesti ceva !!!

nu acoperi dorul tau de aventuri cu paltonul voluntariatului !!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×