Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Ce ati invatat din aceasta incarnare?

Postări Recomandate

Salutare!

"Kosmotro" Cred ca ai invatat mai degraba ce poate sa faca minciuna si ce suferinte creeaza! Ca o urasti, e altceva! Este efectul, ca o unda de soc!

Ura te incarca negativ! si nu e bine! Mai degraba poti spune ca detesti minciuna! Ca nu o folosesti spre binele tau in detrimentul altora, pentru a nu crea durere catre altii!

Vezi tu, unii nu inteleg si incearca sa se dea destepti!

Gandul este materie! Gandul creaza vitorul cel traiesti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....ca nici o zi, nici un minut, nici o secunda nu ti-o poate inapoia nimeni..daca le irosesti, te irosesti esti singurul vinovat.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vorbim despre reincarnare, inseamna ca vorbim si despre budism.

In budism exista 4 adevaruri:

o Primul adevar: Buddha a afirmat ca lumea este doar suferinta. Nasterea, boala, batranetea si moartea provoaca suferinta.

o Al doilea adevar: Durerea omului provine din atasamentul sau fata de viata si din dorinta sa de a dobandi fericirea. Dorinta care nu poate fi satisfacuta niciodata.

o Al treilea adevar: Pentru a opri suferinta si a ajunge la impacare, omul trebuie sa se elibereze de dorinta si sa o nimiceasca.

o Al patrulea adevar: Sa duca o viata exemplara.

 

Atunci cand omul ajunge la al IV-lea adevar, suferinta lui inceteaza si el cunoaste acea stare de fericire vesnica in care dorinta, ignoranta, timpul si suferinta nu mai exista. Aceasta stare este numita NIRVANA.

In ce ma priveste, sunt undeva intre al doilea si al treilea adevar.Si sunt niste adevaruri absolute!Daca stati un moment si judecati obiectiv, fara nici un fel de preconceptii, veti ajunge si singuri la concluzia ca suferinta provine din dorinta...Sper sa ating al patrulea adevar inca in viata asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred asta.. in viata ai parte de toate, si Nirvana e altundeva, alta lume. In viata asta nu exista Nirvana, iar orice incercare esueaza. Nu e fericire, e un ideal absolut. Idealurile acestea nu pot fi atinse fara mari sacrificii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din experientele mele de pana acum am invata ca:

- oamenilor le place sa se raneasca intre ei

- oamenilor le place sa manipuleze si incearca sa fie cat mai putin manipulati de catre altii

- oamenii cred ca li se cuvine totul ca un dat, ca doar nascandu-se au drepturi si aproape niciodata obligatii

- ca bunatatea, mila, intelegerea, ajutorarea fara obligatii, sunt semne de slabiciune si trebuiesc evitate cat de mult posibil

- ca intotdeauna paiul din ochiul celuilalt este mai mare

Si altele asemenea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu cred asta.. in viata ai parte de toate, si Nirvana e altundeva, alta lume. In viata asta nu exista Nirvana, iar orice incercare esueaza. Nu e fericire, e un ideal absolut. Idealurile acestea nu pot fi atinse fara mari sacrificii.

Nirvana este un alt termen pentru mantuire, sau altfel spus iluminare, care se poate obtine (si cel mai indicat este sa fie obtinuta) in viata. Si faptul asta ni-l demonstreaza toti sfintii (mantuiti in timpul vietii lor pe pamant - oameni care au atins fericirea si perfectiunea in timpul vietii lor pe pamant).

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am invatat ca INVIEREA este superioara reincarnarii, Iisus Hristos a inviat cu acelasi trup nu cu altul. Asadar trupul de dupa inviere este TRANSFIGURAT, nu este un alt trup.

Un duhovnic vestit si bland, parintele teofil Paraianu a zis ( printre multe alte intelepciuni) :

"Crestinul autentic are o tinta precisa si clara : MANTUIREA OMULUI. Calea spre tinta este URMAREA LUI HRISTOS. "

 

Am mai invatat si am inteles sa nu ascult pe nimeni cand este vorba despre " paguba" sufletului .

Am invatat si am inteles sa nu trec cu vederea cuvintele Inteleptilor, ci sa ma indeletnicesc cu pildele lor.

Am invatat si am inteles sa ma feresc de "jaratecul" intins de ispititori pe calea mantuirii mele, calea optima aleasa de sufletel, desavarsirea fiintei si ca, cunoasterea ii musai sa o transformam in intelepciune.

Multe am invatat si am inteles.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×