Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Ce ati invatat din aceasta incarnare?

Postări Recomandate

Cei ce cred in reincarnare spun ca fiecare viata e o sansa pentru a evolua, a invata.

 

Mi se pare curios ca desi inveti, totusi nu mai tii minte nimic atunci cand te incarnezi (asta in cazul in care teoria reincarnarii e adevarata). Daca nu mai tii minte nimic din fostele vieti, atunci unde mai e progresul, cunoasterea, invatarea?

 

Dar, luand reincarnarea in sens metaforic, ca o poveste arhetipala, intrebarea mea este:

 

ce ati invatat pana acum din actuala voastra viata?

unde sunteti cu cunoasterea in acest moment?

 

 

Eu, de exemplu, am invatat:

- sa nu am incredere in vorbe, nici macar in cel mai bun prieten ori o ruda (testez totul)

- sa pretuiesc ceea ce mi se ofera, chiar daca nu e in conditiile la care am visat, chiar daca omul care ofera are si defecte

- sa pretuiesc viata, chiar daca nu e cum imi doresc

- sa urasc minciuna

 

 

Voi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si daca vorbesti de ceea ce ai invatat pana acum in aceasta viata,de ce ai deschis topicul la moarte?

 

Si,cum sa-ti spun dragul meu,daca ai invatat sa nu ai incredere in vorbe( vorba care este este expresia "materiala" a gandului,banuiesc ca stii de forta creatoare a gandului,creatie luminoasa,gri sau intunecata),atunci nu ai incredere in nimic...ai auzit cred ca de:"La

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi?

 

Din aceasta "reincarnare" am invatat ca reincarnarea nu exista. Sansa noastra este aici si acum. Nu spun ca nu putem avea si alta sansa, dar este preferabil sa nu o ratam pe asta, visand ca in viata urmatoare fantastica sa fim lebede. Cine isi doreste sa fie in ipotetica viata viitore lebada, sa zboare.... probabil este deja.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi se pare curios ca desi inveti, totusi nu mai tii minte nimic atunci cand te incarnezi (asta in cazul in care teoria reincarnarii e adevarata). Daca nu mai tii minte nimic din fostele vieti, atunci unde mai e progresul, cunoasterea, invatarea?

Ipotetic, da?

Nu este posibil ca moartea sa fie un adevarat proces prin care trebuie sa treaca sufletul pentru a putea merge mai departe?

Poate acel proces este destul de traumatizant incat el sa-si ascunda foarte bine cunostintele.. ele revenind in anumite momente si conditii.

 

Eu, de exemplu, am invatat:

- sa nu am incredere in vorbe, nici macar in cel mai bun prieten ori o ruda (testez totul)

- sa pretuiesc ceea ce mi se ofera, chiar daca nu e in conditiile la care am visat, chiar daca omul care ofera are si defecte

- sa pretuiesc viata, chiar daca nu e cum imi doresc

- sa urasc minciuna

Tu ai invatat sa te complaci in anumite situatii fara ca ele sa fie exact ce ai tu nevoie.

 

Ai invatat sa urasti? :flowers:

 

Eu fix asta am invatat sa nu fac. :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si daca vorbesti de ceea ce ai invatat pana acum in aceasta viata,de ce ai deschis topicul la moarte?

 

otilia, nu stiu daca ai observat ca daca te uiti la sectiunea ASTROLOGIE SI PARANORMAL sub titlul cu majuscule MOARTEA scrie "reincarnare, viata de dupa moarte, etc "

prin urmare nu aveam unde in alta parte sa il deschid.

aici ii este locul.

 

Ai invatat sa urasti? :flowers:

Eu fix asta am invatat sa nu fac. :(

Nu imi scoate vorba din context. :cry:

Am zis ca "urasc minciuna".

Da, am si sentimente de ura, atunci cand e vorba de minciuna, sunt un om cu sentimente vii, indarjire, incapatanare, furie cand e cazul, nu sunt un robotel din care s-au extirpat sentimentele umane.

Nice try, anyway.

:)

La cat rau mi-a facut mie minciuna, nu pot avea alte simtaminte fata de EA.

Urasc minciuna, nu mincinosul.

 

Nu este posibil ca moartea sa fie un adevarat proces prin care trebuie sa treaca sufletul pentru a putea merge mai departe?

Poate acel proces este destul de traumatizant incat el sa-si ascunda foarte bine cunostintele.. ele revenind in anumite momente si conditii.

 

Expertii in reincarnare spun ca trauma care spala amintirile ar fi nasterea. Insa e acelasi paradox: si atunci unde e progresul in cunoastere, daca oricum nu mai tii minte nimic?

 

Sansa noastra este aici si acum. Nu spun ca nu putem avea si alta sansa, dar este preferabil sa nu o ratam pe asta

 

Chiar daca reincarnarea exista, nu garanteaza nimeni ca dupa urmatoarea moarte nu ajungi hrana pentru vreun mega-spirit flamand (soul-eater) ...

Prin urmare, sunt si eu de acord cu tine ca trebuie sa te straduiesti sa fii cat mai tare interior inca din aceasta incarnare.

Dar eu nu sunt adeptul reincarnarii, am intrebat doar pe baza presupunerii "ce-ar fi daca..."

 

ai invatat sa nu ai incredere in vorbe( vorba care este este expresia "materiala" a gandului,banuiesc ca stii de forta creatoare a gandului,creatie luminoasa,gri sau intunecata),atunci nu ai incredere in nimic...

 

pai normal ca nu am incredere in vorbe, pentru ca ele pot ascunde, asa cum bine zici si tu, ganduri creatoare de intuneric

 

am zis ca TESTEZ vorbele, nu le iau de bune pe toate

 

:kiss:

Editat de Kosmotro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu'nteleg, voi vorbiti de parca ati si murit .

 

 

 

 

Cunoasterea nu are limite, cu cat aprofundez mai mult, realizez cat de putin cunosc .

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si atunci unde e progresul in cunoastere, daca oricum nu mai tii minte nimic?

Cum crezi ca ar fi viata unui om daca si-ar aminti tot din vietile trecute? Gandeste situatia din toate punctele de vedere.

 

Progresul consta in evolutie spirituala si este mai importanta decat evolutia de aici, deoarece noi petrecem mai mult timp dincolo. Oricum dincolo iti vei aminti de toate vietile trecute, dar si de timpul petrecut acolo, deoarece aceste amintiri sunt inscrise in spirit.

 

Cunoasterea nu are limite, cu cat aprofundez mai multe, realizez cat de putin cunosc .

:flowers:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce ai invatat sau crezi ca stii, se duce si raman sentimentele

Editat de Athmy
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu imi scoate vorba din context. :o:

Am zis ca "urasc minciuna".

Da, am si sentimente de ura, atunci cand e vorba de minciuna, sunt un om cu sentimente vii, indarjire, incapatanare, furie cand e cazul, nu sunt un robotel din care s-au extirpat sentimentele umane.

Nice try, anyway.

:bye:

La cat rau mi-a facut mie minciuna, nu pot avea alte simtaminte fata de EA.

Urasc minciuna, nu mincinosul.

Vezi ca nu am incercat sa te testez. Nu am obiceiul asta. Tu, singurel, ai folosit verbul "a uri". Indiferent in ce context l-ai folosi, arata ca pe anumite puncte inca nu esti impacat cu tine. Si de asta te atinge minciuna. Parerea mea.

 

Crezi ca esti singurul care a fost lovit in acest mod? Crede-ma.. daca tu, in sinea ta, esti impacat cu tine, nu te pot atinge cuvintele mincinoase. ;)

 

Cum crezi ca ar fi viata unui om daca si-ar aminti tot din vietile trecute? Gandeste situatia din toate punctele de vedere.

 

Progresul consta in evolutie spirituala si este mai importanta decat evolutia de aici, deoarece noi petrecem mai mult timp dincolo. Oricum dincolo iti vei aminti de toate vietile trecute, dar si de timpul petrecut acolo, deoarece aceste amintiri sunt inscrise in spirit.

Ar avea o ocazie fantastica. Ar putea sa repare tot ce a gresit, oricand. Ar putea face extrem de mult bine. Ar putea... Multe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×