Sari la conținut
Forum Roportal
aditaker

Putin Ajutor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut tuturor ...sunt nou pe aici si ma gandeam sa cer si ajutorul cuiva daca tot am intrat.va rog daca puteti sa ma sfatuiti in legatura cu:"profesorul de fizica a spus ca cine doreste media 9 sau 10 semestrul acesta trebuie sa aduca un dispozitiv de fizica de orice fel.sunt in clasa a x-a si chiar nu am nicio idee despre un dispozitiv anume.tot ce imi vine in minte este un bec,dar ar fi prea putin cred.Ms anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salut tuturor ...sunt nou pe aici si ma gandeam sa cer si ajutorul cuiva daca tot am intrat.va rog daca puteti sa ma sfatuiti in legatura cu:"profesorul de fizica a spus ca cine doreste media 9 sau 10 semestrul acesta trebuie sa aduca un dispozitiv de fizica de orice fel.sunt in clasa a x-a si chiar nu am nicio idee despre un dispozitiv anume.tot ce imi vine in minte este un bec,dar ar fi prea putin cred.Ms anticipat!

-Prima ideece mi/a venit a fost un galvanometru, nu cred ca trebuie neaparat sa arate ca un ap. de masura si control clasic si nici sa indice exact, numai asa demonstrativ.

-Sau mai simplu, un electromagnet.

-O busola?

-Un letcon, un aparat de pirogravat.

-Sau una super tare: un obiect care sa stea suspendat deasupra altuia datorita unor magneti permanenti, e un pic de gandit cum faci sa nu cada, opritori de jur inprejur fara a limita prea mult vizibilitatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
-Sau una super tare: un obiect care sa stea suspendat deasupra altuia datorita unor magneti permanenti, e un pic de gandit cum faci sa nu cada, opritori de jur inprejur fara a limita prea mult vizibilitatea.

 

 

 

...un tub de plexiglas?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da...ideile sunt foarte bune dar o problema existenta este gasirea obiectelor..nu prea stiu de unde sa fac rost de ele..sunt chiar foarte practice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai cateva optiuni acuma.

Ceva deosebit ar fi fost sa construiesti un proiector, dar nu ai materiale, cu toate ca se pot procura f. usor, un bec si o lupa sunt de baza, oglinda din spate cred ca nu e necesara, poate ii faci un reflector curbat dintr/un carton acoperit cu folie staniol de la bucatarie sau de la o ciocoata, il poti construi din placaj lemn, carton mai gros daca nu poti sa/l faci din tabla, conditia e sa nu atinga becul de partile inflamabile si sa nu il folosesti decat demonstrativ cateva secunde, zeci secunde, se incinge tare alfel ...

Pt. un galvanometru, nu ai nevoie de cine stie ce materiale, doar sarma din cupru din care sa realizezi infasurarea poate fi o problema, dar nu ai tu un tv. sau radio vechi de la care sa iei un transformator pe care sa/l demontezi pt. lita?

Faci un cadru dreptunghiular din carton (de la o cutie) cu doua arip, margini, gen mosor e constructia, si pe el infasori sarma, nu stiu cate spire, pune si tu acoperitor, 100, 200.

Acul indicator din plastic sau sarma, pe un ax din sarma, iar la partea de jos, nu/mi amintesc, cred ca mergea orice din otel (Fier cum se zice, un surub, o piulita), Scala din carton daca nu ai altceva, gradata de tine si fixata in marginea cadrului cu infasurari.

In rest te descurci tu.

Daca totusi nu te hotarasti, fa o balanta, din carton daca nu ai alte posibilitati (lemn,tabla, plastic) sau combinand mai multe materiale.

Talerele merg din orice (casoletele mamei tale, cele pe care de obicei le arunca, sau carton de la o cutie de pantofi), cele 3 legaturi de suspendare a fiecaru taler din ata papiota, bratul orizontal din orice, o sarma mai groasa, o stinghioara, mai in gluma mai in serios chiar si o macaroana, bratul vertical la fel, poate chiar din carton, doua brate in forma de v pt rigidizare.

Placa de baza gasesti ceva, o scandurica, o cutie plina cu nisip.

Spor.

Editat de Numenume

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×