Sari la conținut
Forum Roportal
joannahart

Asigurarea medicala in Ro

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma bucur ca exista si astfel de cazuri. De fapt stiu ca exista......Dar ideal ar fi sa beneficieze toti asiguratii de acelasi tratament si asta nu se intampla

 

Mai am si eu cazuri de povestit . Unele triste, altele cu happy end

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apropo. Burel,cat o costa pe mama ta tratamentul pe luna? Daca imi spui ca e gratuit ii mut si pe ai mei in regiunea in care locuiesti tu :o:

 

Nu este gratuit. Cu medicamente compensate 90% ,trei pe reteta tip A si trei pe reteta tip B ,o costa 70 de lei pe luna. Aceasta in conditiile in care a ales medicamentele mai ieftine ,cu aceiasi substanta activa. Le-a tot schimbat ,pana a gasit varianta optima ,fara efecte adverse si acceptabila ca pret. Varianta cu medicamentele scumpe ,dar foarte bune si care nu dadeau nici un efect advers, costa 200 de lei dar a trebuit sa schimbe ,era prea mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, cum spuneam.....pe mama o costa aproximativ 400 Ron (compensat desigur) in conditiile in care am spus deja ce pensie are

Suplimentele nutritive care nu compenseaza deloc (si nici nu le-am inclus in calcul).

Oare exista vreo tara care compenseaza vitamine ?

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scuze,exista asigurari medicale in Ro?

Parintii mei sunt pensionari si cica au asigurari medicale.Care nu conteaza,pentru ca tot platesc orice vizita la doctor,orice medicamente.Fara compensatii.

De cate ori vin in vizita la noi trebuie sa le fac aci asigurari de sanatate.Si nu numai parintii.

Vara lui 2010 am avut un nepot de 7 ani din Ro in vizita.Cu asigurare cica.L-a durut o masea rau de tot si l-am dus la dentist.Ei bine,asigurarea lui pe care o avea,m-a costat 70 euro ca sa-i scoata maseaua.Ce asigurari sunt astea?

Exista dar asta nu pricep eu- platesc unii mai mult si altii mai putin de sunt atat de diferentiate "tratamentele"?

Si parintii mei platesc la orice vizita - dar uite ca Fronazica scria ca el a fost internat si nu a platit nimic. Acum - nu stiu cat a stat in spital si cum a fost tratat.....

La o internare de o saptamana intr-o clinica Universitara cineva apropiat mie a platit cam 800 de Ron. Analizele au fost intr-adevar facute cu profesionalism . Descrierea bolii, investigatiile pe aparate, clarificari, programari pentru vizitele urmatoare si schema de tratament. In general bolnavii raman cu intrebarea "si ce fac acum" dupa ce ies din cabinet sau dupa ce se externeaza. Ei bine, aici nu a fost cazul . Internarea a fost pt o boala cronica des intalnita si.....acoperita de CAS. Acoperita cu dezinteres.

Si-a vazut medicul de doua ori, in rest au roit rezidentii in jur. Medicii sunt tot mai putini, iau mai multi

bolnavi decat ar trebui si nu se pot ocupa de fiecare asa cum se intampla in alte parti......

Sunt foarte curioasa daca stie cineva cum era sistemul de sanatate pe vremea lui Ceausescu

Buleala? :roll:

 

Referitor la patania cu nepotul.

Cand m-am mutat si eram inca asigurata in Ro-aveam si eu cardul acela Eu. M-a palit o viroza cu slabiciune musculara, ma dezhidratam, nu puteam sa mananc, febra 39.

Am stat o zi, a doua am mers la urgenta.

Mi-au facut pe loc analizele "de rutina". Care includeau eco abdominala.....Ca la noi analize de rutina inseamna: glicemie VSH si ex de urina ^_^ (exagerez acu, dar nu sunt multe)

DG. viroza intestinala, cauza necunoscuta spitalizare 3 zile. Nu am vrut sa raman si am semnat ca imi asum raspunderea, mi-au varat doua perfuzii pe vena si am plecat

Dupa o luna mi-a venit nota de plata "compensata" 260 euro :pardon:

Acum am alta asigurare dar Dzeu cu mila.....nu m-am mai imbolnavit de atunci. De spaima

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un alt fel de reforma decat cea de acum nu ar merge? (ca asta cu profesionistii si paturile.....e de durata)

 

 

nu va merge nimic in tara pana cand nu vor fi schimbate mentalitatile;pana cand,inca din clasele primare copiii vor fi educati ca traiesc intr-o societate;pana cand nu vor fi pusi la munca toti tiganii,pana cand nu se vor mai cumpara sau fura voturi,pana cand spaga va deveni o amintire.

din fericire mai eveam,inca,medici dedicati meseriei(insa :pardon: pana cand?)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buleala a lu`Bulescu, nu spun ca nu ai dreptate cand spui ca toata lumea trebuie sa munceasca,dar ai omis un lucru,

este mai mare oferta decat cererea si nu stiu eu?

Cand economia unei tari este aproape distrusa tu vrei ca sistemul sanatatii sa stea in picioare?

Pestele de la cap se impute intotdeauna!

:pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este mai mare oferta decat cererea si nu stiu eu?

Cand economia unei tari este aproape distrusa tu vrei ca sistemul sanatatii sa stea in picioare?

Pestele de la cap se impute intotdeauna!

:pardon:

"pana cand spaga va fi o amintire" am spus

 

cati la suta dintre cei aflati in functii grase si salarii pe masura-incepand de la dif ministere,sistem judecatoresc,administratie,regii atonome,politie si invatamant,sunt angajati pe principiul competitivitatii si nu al spagii?!

cati au reusit profesional si financiar fara "unchiuletul din spate"?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"pana cand spaga va fi o amintire" am spus

 

cati la suta dintre cei aflati in functii grase si salarii pe masura-incepand de la dif ministere,sistem judecatoresc,administratie,regii atonome,politie si invatamant,sunt angajati pe principiul competitivitatii si nu al spagii?!

cati au reusit profesional si financiar fara "unchiuletul din spate"?!

 

 

Draga prietene, coruptia in tara noastra are radacini puternice,as spune ca a devenit o traditie,dar tu nu intelegi ca asta e partea minora.

Uite! Multi dintre useri confunda notiunea de contributie cu cea de finantare.

Nici un sistem de sanatate din nici o tara din lume nu poate functiona doar cu contributia celor asigurati.Din pacate nu numai la noi dar si in alte tari din lume se incearca marea cu sarea ,incercand sa puna in spatele contribuabililor intregul sistem .

Din pacate oamenii au inceput sa-si ,,scoata ochii unul altuia,, dar acest lucru nu ajuta la nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici un sistem de sanatate din nici o tara din lume nu poate functiona doar cu contributia celor asigurati.

Poate ca nu. Dar este de datoria Tuturor sistemelor de sanatate sa asigure accesibilitatea si calitatea serviciilor in functie de plata pe care o face contribuabilul. Daca nu se poate, se fac reforme. Solutii sunt.

Departe de mine sa incerc sa compar situatia din Ro cu ce a din alte tari- nu ma intereseaza. Vreau sa aflu din experienta altora ce inseamna sa fi asigurat la noi si ce drepturi ai.

 

Pana acum nu mi s-a raspuns daca o injectie e gratuita.....

Vizite la domiciliu in urgente?

Dentist?

 

Sau astea sunt luxuri.....

Care sunt serviciile medicale "standard" gratuite? Sper ca nu urgentele............

 

Cand economia unei tari este aproape distrusa tu vrei ca sistemul sanatatii sa stea in picioare?

Pestele de la cap se impute intotdeauna!

:pardon:

De cand e distrusa? De cand guverneaza PD?Sau din 1998?

Sau acum cu criza.....? :roll:

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga prietene, coruptia in tara noastra are radacini puternice,as spune ca a devenit o traditie,dar tu nu intelegi ca asta e partea minora.

Uite! Multi dintre useri confunda notiunea de contributie cu cea de finantare.

Nici un sistem de sanatate din nici o tara din lume nu poate functiona doar cu contributia celor asigurati.Din pacate nu numai la noi dar si in alte tari din lume se incearca marea cu sarea ,incercand sa puna in spatele contribuabililor intregul sistem .

Din pacate oamenii au inceput sa-si ,,scoata ochii unul altuia,, dar acest lucru nu ajuta la nimic.

asta-i buba societatii romanesti-coruptia.

sa vad de maine ca nici un roman nu va accepta vreun compromis;se vor rezolva de la sine toate-asta ar fi revolutie.

pana in vara romania de azi va fi istorie;inclusiv cei de la varf.

noi incercam prin dif. metode sa facem frectii la picioare de lemn.

n-o sa mearga.

carpim o zdreanta!

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×