Sari la conținut
Forum Roportal
Obsoletus

Amintiri din al Doilea Război Mondial

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu am spus ca e vorba de eroism, am dat exemplul bunicului meu ca sa arat ca s-au intamplat si astfel de fapte in razboi. Dumneavoastra aveti un atuu, ca sunteti mai in varsta si ne povestiti din amintirile proprii. Dar daca doriti sa induceti ideea ca al doilea razboi mondial se reduce numai la bunicii vostrii i-au impuscat pe bunicii nostri, nu e bine. Ca asa ar putea intra si rusii si nemtii sa ne acuze de acelasi lucru. Sau sa va acuzam noi ca in primul razboi ati luptat impotriva noastra.

 

Hai sa ne lasam de filosofie de doi bani. Are dreptate domnul Burel001 ca ce scriu eu nu se potriveste la ce scriti voi altii. Stii tu dece? ca eu scriu din amintirile mele si voi scriti exagerarile bunicilor vostrii ca fie vorba intre noi,persoane mature,nimeni nu se lauda de lucruri rele ci numai de bune si daca se poate de vitejii si eroism. Daca de astea este lipsa, intotdeauna se poate inventa ceva ca noi batranii tinem mult ca sa fim amintiti ca eroi viteji...

Interesant este ca nimeni nu s-a sezizat de povesti eroice cu crime cu sange rece si cu desfigurarea victimei ca sa nu se poata stie cine este...Eu nu stiu. Mie mi-a facut greatza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Dumneata esti unul singur, care are o parere. Ceilalti au alte pareri. Iar faptul ca generalizezi O SINGURA RELATARE la tot razboiul, asta mi se pare filozofie de doi bani. :o:

Si, ca sa fiu on topic, credem ca e vorba de amintiri din razboi,nu de la un joc de societate. Razboiul presupune crime, sange, atrocitati. Daca deranja in vreun fel relatarea mea, exista butonul raport, care poate fi folosit de oricine, indiferent de varsta sau religie, din cate stiu.

Editat de Burel001
Editat citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Experientele traite de bunicii nostrii pe front sunt exagerari, dar povestile evreilor cu lagarele naziste nu sunt. Eu unul am scris adevarul si sunt sigur ca strabunicul nu m-a mintit - pe youtube poti viziona sute de filmulete cu veterani de razboi(italieni,germani, unguri etc) care povestesc cu lux de amanunte tot ce au trait pe front,te ia groaza nu alta,dar dupa mintea unora si aia exagereaza.

La razboi nu se planetaza floarea soarelui, la razboi se omoara oameni.

Doar cine nu cunoaste istorie poate pune la indoiala "povestile" veteranilor de razboi!

Editat de FNF

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aveam 10 ani cand au venit rusii.

Acolo in satucul nostru din Dobrogea lumea nu era nici speriata nici scandalizata din cauza rusilor. Se apara fiecare cum putea -care aveau fete si cai le/ii ascundeau, fetele prin beciuri, caii si carutele prin păduri. Spun ca lumea nu era speriata pentru ca se spunea ca orice abuz al unui militar rus se pedepsea cu impuscarea acestuia. Si probabil ca asa era, pentru ca n-am auzit de niciun abuz.

Veneau c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici acte de vitejie la Stalingrad si nu cum am omorat trei hoti de pepeni. Imi pare rau ca nu am amintiri care sa se potriveasca la ce astepti dumneata .Asta nu-i critica ci numai o mica explicatie. Eu pe topicul ista am terminat cu nostalgia mea care se pare ca nu este potrivita titlului discutii.

esti om in varsta;

care-i problema ta?!

inteleg ca vezi altfel razboiul (datorita nationalitatii)si ca l-ai trait.

intelege si tu ca noi suntem alta generatie.

 

si ca sa-ti spun altceva-despre un bunic,nu tata!

n-am ce povesti mare lucru,ptr ca oricat am insistat sa-mi povestesca despre fapte de vitejie,n-a avut ce sa-mi zica...a fost 6 ani plecat de acasa soldat(serv. militar+razboiul),a fost in campaniile din rusia,dar n-a omorat nici un om,nici rus nici neamt.

nu a putut sa traga-n inamic- "n-am putut bunicule,ca era crima...cum sa omor eu un om?"...n-a fost un erou in sensul dorit de voi si societate.

inclusiv in (si din)transee n-a tras in inamic ci in "sus".

era crestin ordodox;citez"din cauza asta m-a tinut d-zeu sanatos si nevatamat,de m-am intors acasa"

este greu de inteles atitudinea lui fata de razboi si arma si as dori sa pot avea caracterul lui.

 

si cand faci vreo referire d-le evreul fa-o te rog fara rea credinta:tatal meu n-a omorat acei rusi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

I-mi vine sa rad ca sunt convins ,afara de mine,aci ,nu a trecut altul vre-un razboi ei insusi. Am luat parte la cinci razboaie in viata mea in care am vazut atrocitati de neinteles. Nici un moment nu cred ca descrierea razboiului are ceva romantic in el. In razboaie nu exista eroi si totii mor de frica si spaima. Curajiosi gasiti numai in povestiri care sunt povestite de obicei,de cei care nu au fost prezenti pe campul de lupta ca cei care au vazut camarazii si soldatii lor murind langa ei ,in cinstea mortilor si ranitilor nu povestesc cum s-au vaitat sau chemat in ultimele clipe a lor pe mama lor sa-i salveze sa nu-i inghita intunericul.Cum moare langa tine un camarad cu care ai vorbit inainte cu cateva minute si esti incapabil sa-l ajuti.

Daca cineva a omorat trei soldati numai deoarece au furat pepeni,asta nu depinde de razboi. Asta-i pur si simplu crima. Daca cineva povesteste si descrie cum a injughiat soldatii dusmani,va asigur ca este numai un mare mincinos.

Eu am omorat dusmani pe front dar nu ma falesc deloc cu asta.Din primul moment mi-a parut rau. M-am gandit ca dupa fiecare soldat se afla o familie, parinti,nevasta si poate copii.Fiecare finta,un mic univers. Sa nu exagerez. Situatia a fost "sau el sau eu" si multe alte posibilitati nu au fost. Cum eu am reusit eu si nu ei? Probabil ca am fost soldat mai bine antrenat si mai bine echipat.

Editat de Burel001
Editat citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare isi asuma cele relatate.Va rog pe toti ,sa va abtineti in a comenta cu privire la veridicitatea si motivatiile celorlalti.

 

Domnule "Evreul" ,de cate ori trebuie sa vi se explice ca de exemplu cei cu pepenii, au fost alungati si nu ucisi?

Pe de alta parte ,sunt surprins cat de bine scrieti romaneste cateodata si mai putin bine alta data.

Nu este mare problema acest aspect si va rog daca aveti ceva of topic sa-mi comunicati mie ori altui user ,sa o faceti prin PM.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.

 

n-am trecut printr-un razboi ci printr-o situatie de razboi-au fost colegi care nu s-au mai intors acasa.

stii ce te tine-n viata? frica si disciplina...dar d-ta trebuie sa stii mai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare isi asuma cele relatate.Va rog pe toti ,sa va abtineti in a comenta cu privire la veridicitatea si motivatiile celorlalti.

 

Domnule "Evreul" ,de cate ori trebuie sa vi se explice ca de exemplu cei cu pepenii, au fost alungati si nu ucisi?

Pe de alta parte ,sunt surprins cat de bine scrieti romaneste cateodata si mai putin bine alta data.

Nu este mare problema acest aspect si va rog daca aveti ceva of topic sa-mi comunicati mie ori altui user ,sa o faceti prin PM.

 

Bine, daca asa sta chestia cu pepenii,ma simt mult mai bine.

As vrea sa va povestesc cum merge la noi in Israel chestia cu "luatul" de fructe si legume de pe campurile altora.

In acord cu ce este scris in Tora,cine este infometat, poate intra pe ce camp vrea si poate manca cat vrea. Nimeni nu-i v-a zice nimica insa daca v-a lua in sac,in lada sau in altceva,va fi socotit ca hot.

In continuare,daca cineva va deschide cu foc contra hotilor v-a fi judecat si aspru pedepsit ca hotii trebuie arestati si adusi la judecata,preferabil de politie. Daca-i vorba de jaf-armat,poti sa tragi in talhari dar numai dupa ce tragi trei ori in aer si zbieri,"predeata-te sau trag in tine. Asa este la noi ca viata are mare importanta.Inclusiv cea a hotilor.

De multe ori se aminteste cazul cu doi hoti care au intrat noaptea intr-un garaj ca sa fure scule. Nu pentru prima data. Ce nu au stiut bietii hoti este ca stapanul garajului a tinut in garaj doi caini Rotvailari care au muscat si ranit serios pe cei doi hoti fara noroc. In continuare,hotii au cerut prin tribunal, de la stapanul garajului despagubiri si de necrezut, au castigat procesul deoarece trebuia de pus un anunt dinafara de garaj sa se faca atentie la caini.

 

I-mi pare bine ca mai gasesti la mine din cand in cand ceva bun,scrisul meu uneori. Probabil ca-i de vina muza mea. Stiu ca poate sunt si cu replica asta poate off topic dar nu am putut sa nu scriu ce am scris, nu ca propaganda ci ca curiozitate sau poate alta mentalitate. Nu m-am putut abtine .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa ma fac eu cu dvs ?! :P

De data aceasta insa ,trebuie sa recunosc ,ati scris o informatie inedita si extrem de interesanta, desi of topic.

 

As vrea sa va povestesc cum merge la noi in Israel chestia cu "luatul" de fructe si legume de pe campurile altora.

In acord cu ce este scris in Tora,cine este infometat, poate intra pe ce camp vrea si poate manca cat vrea. Nimeni nu-i v-a zice nimica insa daca v-a lua in sac,in lada sau in altceva,va fi socotit ca hot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×