Sari la conținut
Forum Roportal
Phare

Sotia cu Ag HBs + eu cu Ag HBs -

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare tuturor. Uite ca vine o vreme in viata fiecaruia cand trebuie sa consultam si astfel de forumuri.Mai bine n-ar veni. Povestea mea e urmatoarea. Locuim in US si obisnuim sa mergem anual sau la doi ani in Romania cand ne mai carpim dintii, mai facem niste analize, ne vedem parintii etc. Anul asta a mers numai sotia mea si la analize surpriza ! A fost depistata cu Ag HBs pozitiv. Nu stim inca mai multe amanunte decat ca Anti HBe e pozitiv si Ag HBe e negativ. De asemenea transaminazele sunt normale. Din toate analizele pe care le-a facut au iesit mari doar leucocitele 12000 si cam atat. Asteptam mai multe teste. Voi ce parere aveti. Care e situatia ei ? Eu am dat fuga la doctorul meu si am facut toate testele si am

-hepatitis B core antibody (IGM)- non reactive

-hepatitis B surface antibody QL -reactive

-hepatitis B surface antigen w/refl confirm -non reactive

Doctorul mi-a zis ca sunt ok si atat. Avem un puiutz de 6 ani care a fost vaccinat in 4 sa 5 reprize. Voi ce parere aveti. Eu sunt disperat pt sotia mea si pentru bebe. Multumesc anticipat de raspunsuri si va doresc sanatate maxima tuturor.

Editat de Cristinick
corectat titlu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

1. in ceea ce o priveste pe sotia ta nu sunt suficiente datele pe care le-ai postat pentru a ne face o imagine clara. In orice caz, faptul ca Ag HBe este negativ iar anticorpii HBe sunt pozitivi, e un lucru bun. Cel mai bun lucru este, insa, faptul ca tramsaminazele sunt in limite. Ar mai trebui sa isi faca urmatoarele analize:

- Anticorpii pentru virusul hepatitic D (ca sa verifice ca nu are o coinfectie sau suprainfectie cu virusul D)

- viremia (ADN VHB PCR)

- electroforeza proteinelor serice (ca sa evidentieze cat de buna este functia hepatica)

- ecografie hepatica

- ... ar mai fi si alte verificari, dar astea se necesita acum.

 

2. in ceea ce te priveste pe tine: nu ai nicio problema. Tu ai trecut deja printr-o hepatita B care s-a vindecat spontan SAU ai fost vaccinat (spuna asta pentru ca anticorpii anti HBs sunt pozitivi iar antigenul HBs este negativ)

 

3. in ceea ce-l priveste pe copil as face urmatoarele:

- spui ca el a fost imunizat. Cand? Cat timp a trecut de la ultima doza? Daca titrul de anticorpi Ac HBs scade sub 10 UI/ mL atunci se necesita rapel (i se mai face o doza de vaccin). Daca nu e cazul, inseamna ca are imunitate suficienta. Deci, du-l pe copil la laborator si verifica-i anticorpii Ac HBs.

 

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Conny si multumesc de raspuns . Am nevoie cu disperare sa vorbesc cu oameni care se afla in situatia noastra.Multumesc muuuuult. Pe scurt :

1.- viremia o sa o primeasca in scurt timp

- analizele nu au evidentiat ca ar fi ceva anormal cu functia hepatica (o sa am hartia cu analizele in curand-acum zboara catre State )

-la ecografia ficatului i s-a spus ca ficatul nu are nici o modificare , ca totul e cat se poate de normal

-nu si-a facut testul pt HD , dar daca trebuie o sa-l facem aici in State.

2.- eu am vorbit cu doctorul meu si tot ce mi-a zis ca de acum sa facem amor protejat si ca eventual o sa-mi recomande un booster pt imunitate sporita.

3.- puiutzul nostru are 6 ani si a facut incepand cu 2004 de la nastere pana acum vaccinul anti HB ultima doza fiind cred anul trecut.Oricum o sa-l verific si pe el dar doctorul lui a zis ca nu e urgent.

Poate cineva sa-mi spuna in ce stadiu e sotia mea ? Mai are sanse sa sa faca bine si sa apara anticorpul ala minune ? E in stare acuta sau cronica ? Sunt zapacit.

In alta ordine de idei . Noi am fost si suntem o familie sportiva, mergem regulat la gym,alergam si in general am dus o viata sanatoasa (eu mai sar calul cand ma corup prietenii cand si cand :)) ).Acum intrebarea este daca sotia mea o sa mai poata face sport la fel ca inainte. Daca o sa mai poata duce o viata la fel sau aproape la fel de activa ? In alimentatie nu prea avem multe de schimbat pt ca asa cum am spus am mancat dietetic si pana acum.De asemenea ea lucreaza 3 nopti pe saptamana intr-un restaurant ca si waitress. O sa poata sa-si faca jobul ?Nu e un job stresant deloc si nici obositor foarte. De obicei doarme mult in timpul zilei si toate treburile in casa le fac eu. Chiar acum ii gatesc ceva bun si apoi mergem sa o ridicam de la aeroport.

O sa fiu o prezenta activa pe forumul asta si oa sa incerc sa impartasesc si altora din experienta noastra.Va multumesc anticipat tuturor celor care o sa-mi raspunda la intrebari.

 

Toate bune si sanatate maxima.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni voi cum a-ti procedat cand a-ti aflat cumplita veste ca un membru al familiei e infectat cu HB. Cum reusiti sa controlati situatia. Ca la mine e dezastru.Acum incerc sa o imbarbatez pe sotia mea si cand ies si conduc masina plang ca un copil ditamai omul de 2m. Acum noua nu este foarte clar care e treaba cu HB asta. Avem in jur de 35 ani suntem frumosi si fericiti si ar fi pacat sa se intample ceva urat. Care sunt sperantele de viata odata infectat. Poti trai f bine inca 50 de ani ? Ma intreb cu era daca nu am fi facut analize. Poate daca nu aflam acum, aflam peste 30 de ani si era mai bine. Cunoasteti cazuri care s-au "dus" repede ? Sau dimpotriva , oameni care au dus boala zeci de ani ? M-ar interesa o discutie si daca putem sa invatam cum sa stapanim situatia.

Toate bune tuturor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

1. cand vei avea rezultatul viremiei si celelalte analize, te rog sa le postezi. Pana atunci iti pot spune ca e ft bine daca medicii au confirmat ca functia hepatica e normala.

Este esential ca viremia sa nu fie foarte mare (sub 100 000 copii/ mL; nemaipomenit ar fi sub 10 000 copii/ mL. Daca e sub 10 000, atunci nu s-ar neceista tratament de niciun fel)

2. este bine sa isi faca si testul pentru VHD. Ma astept ca el sa fie negativ, dar in teorie asa se spune: ca e bine sa elimini o eventuala coinfectie/ suprainfectie.

3. despre sexul protejat: desigur ca asa e bine. Doar ca din analizele pe care le-ai postat tu, despre tine, am observat ca ai Ag HBs negativ, dar ai anticorpii anti HBs pozitiv. Asta inseamna ca, fie ai trecut si tu prin infectia cu virus B si te-ai vindecat spontan (fara sa stii), fie ai dobandit imunitate in urma vaccinarii. Sfatul meu e asa:

- iti verifici Ac HBs cantitativ. Daca ai titrul anticorpilor peste 10 UI/ mL atunci ai imunitate si poti face sex cu sotia ta, neprotejat. Daca titrul anticorpilor este sub 10 UI/ mL, atunci trebuie sa te vaccinezi.

4. verifica si titrul anticorpilor copilului. Daca e cazul, faceti rapel, daca nu,nu.

 

5. Stadiul sotiei tale? E greu de spus. Asta se poate stii numai dupa ce se face o biopbsie a ficatului care este o masura invaziva. Alternativa (neinvaziva) ar fi ca sotia ta sa faca FIBROSCAN + FIBROMAX (neaparat impreuna).

In principiu, daca sotia ta a avut preponderent transaminaze in limite normale (fara fluctuatii de-alungul timpului), atunci se poate ca stadiul sa fie unul bun. Adica fibroza mica sau deloc (F0).

 

6. Sotia ta e in stadiu cronic sau acut? Daca transaminazele sunt normale, inclin sa cred ca e in stadiu cronic.

Pentru siguranta, urmatoarele date sunt de luat in calcul:

a. daca au trecut mai mult de 6 luni de la debutul infectiei si Ag HBs este inca prezent, atunci cu certitudine e in faza cronica

b. fara a astepta cele 6 luni, se poate face urmatoarea analiza: Ac HBc IgM. Daca rezultatul e negativ inseamna stadiul cronic. Daca rezultatul e pozitiv, inseamna stadiul acut.

 

7. Daca infectia este in stadiul cronic, sansele sa se vindece spontan (prin aparitia Ac HBs) sunt minime, aproape inexistente (<1%). Chiar si asa, parerea mea este ca nu trebuie sa disperati. Daca se va dovedi ca sotia ta este purtator sanatos, poate trai 90 de ani fara probleme. Important este sa mentina o activitate virala minima si sa aiba o functie hepatica buna, transaminaze normale etc).

Eu sunt in situatia asta: fibroza F0, transaminaze normale, incarcatura virala extrem de mica (<1000 copii/ml). Ma consider un om sanatos la cei 35 de ani ai mei. De fapt sunt un om sanatos cu mentiunea ca sunt infectios. Trebuie sa ii protejez pe cei din jur. Nu are rost sa ne gandim cum ne-am infectat si de cat timp suntem. Nu are nicio relevanta, nu face bine psihicului. Fac sport, innot si am redus alcoolul la limita acceptabila (rar si putin). Am o sotie care s-a vaccinat si un copil de 11 luni. Am planuri mari, sa traiesc mult si sanatos. Asa ca nu trebuie sa va faceti prea multe griji. Va inteleg disperarea de acum. Asa am fost si eu. Nu imi reveneam. Dar dupa ce inveti sa iti intelegi boala, treci mai usor peste ea.

 

In concluzie: sotia ta poate face sport (dar sa nu exagereze, fara epuizare) si sa duca o viata absolut normala. Ca si pana acum. Gandeste-te ca e posibil ca infectia sa fie veche (10, 20 de ani). De ce sa renunte la obiceiurile de pana acum, tocmai acum? Important este sa se monitorizeze regulat (la fiecare 6 luni, dar nu mai tarziu de 12 luni).

Apropos, nu trebuie tinut regim alimentar. Regimul se tine doar in cazul ciroticilor cu functie hepatica decomapensata. Esential este sa traiti sanatos si fara abuzuri. Nu apelati la tratamente naturiste pentru ca nu are nicio activitate antivirala.

Traiti-va viata, fiti fericiti.

 

Cam atat. Sanatate!

Editat de Connny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Connny si multumesc pentru mesaj . Sa va traiasca puiutzul si sa va bucurati de el multa vreme de aici incolo. Omule , sti cum e... orice mesaj mai ales daca e unul de incurajare face mult mai ales acum la inceput. O sa mai postez detalii cand o sa mai am. Pana una alta o sa mergem si aici la medic si o sa aflam mai multe detalii. Pana atunci o sa incercam sa cautam o cale sa stapanim partea psihica a bolii.Ca cred ca asta e mai grava pentru noi acum. O sa continuam sa facem sport si sa ducem o viata sanatoasa ca si pana acum (chiar acum am venit de la saniush :flowers:) ) O sa invatam ca boala nu trebuie sa ne "infecteze" si creierul si cred ca o sa ne simtim mai bine.

Multumesc inca odata pentru mesajele tale si va doresc toate bune.

 

 

Connny , revin cu un mesaj mai la subiect :

 

Referitor la stadiul in care se afla sotia mea (acut sau cronic ) habar nu avem. Dupa ce a ajuns acasa am intrebat-o daca vreun medic din trei cati a vazut au formulat vreo concluzie si raspunsul a fost NU. Eu aici nu inteleg. Dupa ce platesti o consultatie de ce dracu nu iesi de acolo cat de cat lamurit ? Dar probabil ca in Romania omul nu prea mai are valoare pentru domnii doctori care nici nu sunt foarte bine motivati. Si atunci omul, bolnavul devine doar un ALT CAZ care in nici un caz nu mai poate impresiona pe nimeni daramite un doctor. E trist...

O sa studiem problema si cum aflam cate ceva nou o sa postaz pe forum in speranta ca informatiile noastre vor putea ajuta si pe altii.

 

Sanatate maxima.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca un medic nu te vrea sanatos si nici industria care i-a imbogatit=industia bolii, sau cum ii mai spune industria farmaceutica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni acum ca am aflat neplacuta veste,cautam si vrem sa stim cat mai multe despre aceasta boala. Am mai pus intrebarea asta si ma vad nevoit sa o repet. Suntem inca tineri si vrem sa stim daca ne putem face planuri de viitor cu boala asta a sotiei. Oricat suna de neplacut cam la ce orizont de timp ne putem referi ? Cat poate sa duca un om infectat cu HVB boala pe picioare ? Cunoasteti cazuri concrete de oameni care au aflat , sa zicem acum 20-30 de ani ca sunt purtatori si au mers inainte ? Cum si-au trait viata ? Trebuie sa simti apasarea asta in fiecare zi sau la un moment dat o sa te obisnuiesti si nu o sa mai fie asa o povara ? Va multumesc. Ca la noi vestea fiind proaspata suntem distrusi. Eu cand imi vad sotia , o femeie tanara si frumoasa infectata cu HVB nu imi vine sa imi cred ochilor. Ea e foarte puternica si nu arata ca-i pasa foarte tare dar eu sunt terminat. Nu as putea sa traiesc fara ea. Ar putea sa se duca asa repede ? Va rog cititi asta si dati-mi un sfat , dati-mi exemple de cunoscuti care au putut sa traiasca mult cu acest criminal virus . Va rog .Deja bag in mine seara de seara calmante. Sper sa nu trec pe marijuana.

Editat de Phare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Domnule, ti-am scris dar se pare ca nu ai citit cu atentie. Cu o astfel de boala se poate trai si 90 de ani. Foarte important, dupa cum am mai spus, este sa se identifice care este stadiul bolii. Asta se poate vedea prin punctie sau prin fibroscan+fibromax, investigatii care releva histologia ficatului. De asemenea importana este incarcatura virala. Revino cu astfel de rezultate si apoi mai discutam.

Faptul ca sotia ta a avut preponderent transaminaze in limite normale, ma face sa cred ca ficatul nu are nimic. Si asa se poate mentine toata viata.

Vestea buna in cazul hepatitei B (spre deosebire de hepatita C) este ca exista tratament antiviral cu nucleotizi analogi. Nu te mai gandi la prostii ca iti pierzi sotia. Traiesti in USA, medicamentatia nu e o problema acolo. Faceti-va planuri de viitor si nu mai traiti cosmaruri aiurea.

Sa stii ca pe lumea asta exista probleme grave, boli serioase, pe langa care infectia cu virus B pare o simpla raceala.

Sanatate si incredere!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×