Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Pedeapsa pentru cumpararea unui cd pirat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intr-adevar, nu stiu de ce a aparut aceasta lege, aici, la noi, in Romania. cred ca e problema cu "alinierea". oricum problemele pe care le creaza romanii in materie de piraterie sunt arhicunoscute... cred ca totusi suntem tolerati. parerea mea ca daca microsoft ar fi vrut sa ne ia de urechi, pana acum ar fi facut-o... eu unul nu stiu cum as putea avea acces la toate aceste softuri... cred ca am putea sa-i dam in judecata pentru concurenta neloliala pe strainii care pot sa-la cumpere :mrgreen:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

detalii complete am aflat de la www.antipirat.4t.com sau

www.orda.ro (legi, legea 285/2004), www.bsa.org/romania

si anume ca ANC (blanculescu-PSD) impreuna cu ORDA lucreaza la modificarea legii 285/iunie 2004 care cu pedepse de doar 1 miliard amenda se dovedeste ineficienta. Se va ajusta la 15 ani inchisoare (de la 10) respectiv la 3 miliarde amenda (de la 1).

Cine e blanculescu si ce face el puteti afla de la

http://revistapresei.rol.ro/2004/10/28/46421.htm

http://www.evz.ro/politica/?news_id=165436

Totusi eu va sfatuiesc sa va feriti de bolsevicii imburgheziti fiindca sunt foarte periculosi. Pentru un pumn de ruble ne-au vandut la rusi 50 de ani, pentru dolarii americani sunt in stare sa ne execute ca aia in Iraca numai sa o duca ei bine 1000 de ani. Voi ce credeti, voi cei 90% din romani care nu aveti cu ce cumpara un windows sau office american cu 300$? pe cine slujeste blanculescu? pe noi, romanii, sau pe aia de peste ocean?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aia de peste ocean nu cred ca se oftica prea tare. Asta e pentru buzunarele celor de aici. Cata softuri cu licenta ai tu pe calculator?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci asta te preocupa pe tine, ce licente am eu pe calculator? Eu am informat lumea cine cui vrea binele, fiindca noi suntem un popor care ne meritam nivelul de trai de 2000 de ani incoace, inclusiv conducatorii care canta in struna celor care ne obliga sa cumparam la preturi "lor" (americane in cazul de fata) dar cand vin sa investeasca la noi ne dau salarii roamanesti. Daca esti ignorant uita-te la Fahrenheit 9/11, sa te luminezi pe ce lume traiesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci asta te preocupa pe tine, ce licente am eu pe calculator? Eu am informat lumea cine cui vrea binele, fiindca noi suntem un popor care ne meritam nivelul de trai de 2000 de ani incoace, inclusiv conducatorii care canta in struna celor care ne obliga sa cumparam la preturi "lor" (americane in cazul de fata) dar cand vin sa investeasca la noi ne dau salarii roamanesti. Daca esti ignorant uita-te la Fahrenheit 9/11, sa te luminezi pe ce lume traiesti.

 

Mai acesta! Da' rau mai esti tu! Yo vad ca esti nationalist si ca urasti americanii dar nu e chiar asa cum ai auzit tu la ce ai zis ca ai auzit ca eu nu am auzit. Tu crezi ca e cineva multumit de situatia lui in Romania, in Europa, pe Tera? Eu nu cred. Daca cei care detin puterea in Romania sunt prosti, isi urmaresc interesele personale si se multumesc cu firmiturile pe care le arunca altii e vina mea si e vina ta si e vina tuturor romanilor pentru ca nu am gasit altii mai buni. Ai cumva si o solutie pentru rezolvarea acestei probleme? As vrea sa o stiu si eu! Tu crezi ca eu agreez toate importurile astea de idei americane si mai stiu eu ce natii care urmaresc idobitocirea

dragului nostru popor? Fiecare isi urmareste interesele. Nu imi place nici fast-food, nici sarbatorile americane(in curand ai sa-i vezi pe romani sarbatorind pe 4 iulie si nu vor sti ce sarbatoresc) etc. Nu sunt de acord cu ce sa-a intamplat cu industria romanesca si cu multe alte prostii care numai la noi se pot intampla. Esti pentru integrare europeana? Eu am dubii! Sa stii totusi ca industria romaneasca de soft e destul de tare si nu doar la noi! Pirateria va exista intotdeauna cu toate eforturile Microsoft(vezi sp2) pentru ca sunt interese de ambele parti. Hai ca am lungit-o prea mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca legea asta intra in vigoare, la cate Cd-uri pirat am, fug in munti :roll:

 

Din cate am inteles eu probleme apar doar daca cumperi.

 

Deci daca descarci de pe internet pe caazaa sau Edoncaey totul e Oca?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe de-o parte sunt de acord ca munca programatorilor trebuie protejata dar asa cum se face la noi pe plaiurile mioritice, este cam exagerat, adica comparativ cu un excroc care devalizeaza o banca sau un fond de investitii, sau cu sotia unui senator (ghici care) care omoara o familie intreaga, sa iei 15 ani ca n-ai licenta la Office este cam deplasat.

Mai degraba cred ca trebuie sa plateasca producatorii de hardware o parte din profit catre dezvoltatorii de soft, si asa ar fi mai corect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca citesti la finalul paginii www.antipirat.4t.com parerile exprimate acolo vei intelege de ce e asa. As mai putea sa adaug:

 

1. oachesul fost ministru IT (in alegeri pirat IT in fraudarea voturilor dupa cum zic cei de la de.A.) a blocat cu ordin de sus timp de 4 ani acordarea de licente catre firme care voiau sa introduca internet prin fibra optica in marile orase (e vorba mai ales de firmele de cablu tv), tocmai ca cei mai luminati la minte, tinerii, sa nu citeasca presa scrisa prin internet, in rest televiziunile stim ca au fost puse cu botul pe labe (in afara de Realitatea si National)

 

2. firmele americane de software ar trebui sa practice un pret special conform cu venitul tarii respective recurgand la licente nu doar nominale ci si nationale. De ce sa faca asa cand in fruntea SUA e un bandit ca Bus de aceeasi mama cu Nastase al nostru?

 

3. Blanculescu se baza ca actiunile ORDA nu vor avea impact electoral (in randul tinerilor), deoarece strategia lor, cum insusi Ponta a spus era tintita pe electoratul rural. Dar nu a fost asa, Basescu a fost votat de tineri in orase (67% in ucuresti, 74% Timisoara etc.)

 

Blanculescu a facut actiunea aia cu Pirvu cea cu fata de scrumbie in 3 noiembrie exact in ziua cand a aflat ca Bus e castigator (ce a zis Bus in iulie 2004 catre nastase la casa alba? "I`m going to win the elections and you are going to win too". Nastase nu stia atunci ca pe 12 decembrie 2004 il vor vota tinerii romani si nu americanii lui Bus.

 

Acesti oameni nu sunt numai niste cinici, ei sunt mult mai mult decat atat. Sunt banditi cu acte in regula.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×