Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Pedeapsa pentru cumpararea unui cd pirat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Una dintre prevederile proiectului lui Blanculescu stabileste inchisoare de la 10 la 15 ani pentru tainuirea fiscala, care "se considera atunci cand o persoana a consimtit la frauda fiscala prin achizitionarea de la autori de produse, marfuri sau servicii, in scopul utilizarii in interes personal". Altfel spus, romanii care cumpara de la colt de strada un CD pirat, o caseta ori un alt produs pot sta mai multi ani dupa gratii decat evazionistul care a furat zeci de miliarde de la buget.

 

Mai multe informatii in Adevarul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema asta are doua "fete" : pe de-o parte, e nedrept ca pe un amarat care vinde cateva (atentie, am scris cateva) cd-uri prin internet sa fie arestat pentru cativa ani. Pe de alta parte, cand insa e vorba de o intreaga retea a caror "cifra de afaceri" se ridica la multe milioane sau chiar miliarde de lei parca nu mai vrei indulgenta. Eu mai degraba as da pedepse mult, mult mai mari pentru creatorii de virusi care produc pagube enorme , atat firmelor cat si persoanelor private. Poate asa sa-ar reduce numarul virusilor ( !!!,ma rog, visez si eu ) - daca ai sti ca pentru asa ceva ai lua vreo 40 de ani de parnaie , parca te-ai gandi de doua ori inainte sa faci asemenea prostii. In fine , subiectul asta il putem discuta pana in 2050 si tot nu ajungem la o concluzie "valabila" .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acuma ce sa cedem ca peste 50% din romani ar trebui sa fie la racoare eu cred ca este o aberati. Cred ca ar trebui sa insiste mai mult pe alte parti in ceea ce priveste coruptia, acuma incepe campania electorala si mai vedem noi... :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord , atata timp cat un program costa 100 $ si eu am 3000 $. atunci sa-mi dea 15 ani de parnaie. dar daca eu iau 300 $ in cel mai fericit caz(pe luna) cum Dumnezeu sa dau 100 pe un cd. dar ca ne ia 3 milioane pe intretiner pe luna, nu se mai intreaba blanculescu asta unde e frauda?nici microsoft nu face nimic pentru amarati totul este pe castig. osa se ajunga si la faza in care se va pirata si update windows tot pirat sau sa-a ajuns deja si nu stiu eu. chiar m-ar interesa.cu respect,dinu. :winca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Una dintre prevederile proiectului lui Blanculescu stabileste inchisoare de la 10 la 15 ani pentru tainuirea fiscala, care "se considera atunci cand o persoana a consimtit la frauda fiscala prin achizitionarea de la autori de produse, marfuri sau servicii, in scopul utilizarii in interes personal". Altfel spus, romanii care cumpara de la colt de strada un CD pirat, o caseta ori un alt produs pot sta mai multi ani dupa gratii decat evazionistul care a furat zeci de miliarde de la buget.

 

 

Daca legea asta intra in vigoare, la cate Cd-uri pirat am, fug in munti :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca legea asta intra in vigoare, la cate Cd-uri pirat am, fug in munti :cry:

 

Nu ar fi o problema, caci te-am urma si restul de vreo 95 % din utilizatorii de computere din Romania ::cry:: si oricum la munte e aerul mai curat !! ::cry:: ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca legea asta intra in vigoare, la cate Cd-uri pirat am, fug in munti :cry:

 

Din cate am inteles eu probleme apar doar daca cumperi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×