Sari la conținut
Forum Roportal
Ubenant

Chimie organica - probleme

Postări Recomandate

Buna ziua.As dori daca exista vreun cunoscator bun al chimiei organice sa imi zica si mie ce rezulta din urmatoarele reactii:(am facut o imagine cu problema)

 

2rf34u0.png

 

din prima reactie rezulta o substanta A

din a doua reactie rezulta o substanta B

 

din reactia A+B rezulta o alta substanta(cred ca un medicament).

Stie careva sa rezolve?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca iti scriu o bucatica din prima parte. Mai mult... :) mi-e urat sa scriu cu exponent si indice pe forum.

 

C6H5-OH + NaOH -> C6H5-O-Na+ + H2O

 

Adica, intra fenol si iese fenoxid de sodiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai ca iti scriu o bucatica din prima parte. Mai mult... :) mi-e urat sa scriu cu exponent si indice pe forum.

 

C6H5-OH + NaOH -> C6H5-O-Na+ + H2O

 

Adica, intra fenol si iese fenoxid de sodiu.

 

Poti te rog sa imi zici rezultatul final,nu e nevoie sa scrii relatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa stiu totul despre compusi chimici organici cu functii simple (definitie,nomenclatura,clasificare,izomeri,metode de obtinere,proprietati fizice si chimice,intrebuintari.) va rog eu frumos sa ma ajutati nu am gasit nicaieri despre asta si am de invatat urgent la chimie pe examen

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut ! imi puteti rezolva urmatoarea problema : ce masa de solutie NaOH 20 % se poate obtine din 2 moli Na2O in urma tratarii acestuia cu apa ? ce cantitate de apa este necesara ? ( raspunsurile sunt date in manualul din care am luat aceasta problema : m.s. = 800 g. NaOH 20 % ....... m.apa = 712 g . ) ..... am aflat masa solutiei = 800 g . NaOH , dar nu reusesc sa aflu masa de apa ........ am calculat eu ceva , dar rezultatul pe care il obtin nu este cel corect ( 712 g. H2O ) ........................................ va rog .. ajutati-ma.....daca se poate sa ma ajutati pana miercuri ,......... multumesc anticipat ! :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut,sunt nou pe forum si am nevoie de ajutor :-

am niste intrebari la chimie,sper ca puteti sa ma ajutati,pur si simplu nu inteleg chimia

pana in a 10-a a mers frumos

acum in a 11-a e urat...nu inteleg nimic...

uitati urmatoarele intrebari :) orice ajutor e binevenit ...vreau pana maine daca se poate

 

1.Notati produsii de reactie si denumirile acestora pentru urmatorii reactanti:

 

Reactii de substitutie:

 

etan+Cl2(in prezenta luminii)=

(o singura substitutie)

 

 

propilbenzen + HONO2(in prezenta HOSO3H)=

(pana la obtinerea compusului trinitrat)

 

 

Acid benzoic + Hoso3H=

(toate substitutiile posibile)

 

 

 

Reactii de aditie:

 

1pentena+HCL=

 

propina+CL2=

 

 

orice lucru e de mare ajutor...

multumesc frumos din nou si sper sa ma ajutati 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
etan+Cl2(in prezenta luminii)=

(o singura substitutie)

1. Ai un manual in care sa te uiti.

2. Gandeste-te ce se poate intampla

 

In cazul CH3-CH3 + Cl2, ce ar fi cel mai logic sa se intample ? Mai ales ca e substitutie. Ceva e inlocuit cu altceva.

In molecula de Cl2 ai 2 atomi de clor. Unul din ei va trebui inlocuit cu un atom din molecula de etan. Respectiv ori cu un C ori cu un H. Acum trebuie sa tii cont de valente. C are 4, H are 1, Cl are 1. Daca formezi CCl, nu se poate, pentru ca cele 4 valente ale carbonului nu sunt indeplinite in totalitate. Prin urmare, clorul se va uni cu H, singura valenta a hidrogenului fiind suplinita de clor si viceversa. Deci raspunsul este:

 

CH3-CH2-Cl + HCl.

 

Restul te las sa le faci singura, gandind in maniera de mai sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare colegi de roportal,eu nu prea le am cu chimia si ne-a dat profa o tema in care sunt niste probleme...numai ca stilul acela de probleme l-am facut in alti ani si nici atunci nu am inteles cum se face,rugamintea mea la voi este sa ma ajutati sa fac una dintre probleme,sa inteleg cum se face,iar apoi dupa ce am inteles cum se face sa le fac eu pe restul. Credeti ca se poate?

 

Uitati una din probleme:

 

O solutie de glucoza cu masade 180 de kg si concentratia de 30% este supusa fermentatiei alcolice cand se capteaza 3,939 m cubi de dioxid de carbon masurati la 27 grade celsius si 3 atmosfere.

Determinati randamentul fermentatiei alcolice.

 

Daca stau sa ma gandesc mai bine...nu ne-a predat asa ceva vre-odata...

 

Deci va rog din toata inima sa ma ajutati sa inteleg cum se face :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×