Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Universul este o simulare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

P.S.: Mi-ar placea sa te vad deschizand un topic legat de neurostiinte, unde cred ca vei gasi cu greu combatanti. Am observat ca te intereseza subiectul asta.

Nu ma intereseaza in mod special. Face parte din stiinta, si stiinta e cea care ma intereseaza la modul general.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu pot avea tupeul de a contrazice afirmatiile acestor savanti,cercetand veti afla contributiile lor in domeniile fizici si a filozofiei moderne,dar am dreptul sa am o anumita retinere.

Imi pun urmatoare intrebare:

Daca tot venii vorba de o simulare,oamenii detin in posesia lor arme atomice si nucleare de peste 50 de ani.

Nu este un miracol ca nimeni nu a avut curajul de a apasa pe,, butonul rosu,,?

Din cate am inteles nu e asa usor de ajuns la butonul rosu... de fapt ideea ca poate veni femeia de serviciu frustrata ca i s-a taiat din salariu si sa dea asa, ca din greseala, cu coada maturii pe butonul rosu, e o idee de filme sci-fi cu buget redus

 

sunt mai multe butoane rosii, care trebuie apasate simultan, si nu le poate apasa un singur om... e nevoie de o coordonare

si sunt sigur ca au mai luat multe alte masuri de siguranta

Editat de Kosmotro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca 94 la suta din masa universului lipseste nici nu cred ca e 'debatable' faptul ca suntem intr-o holograma. Oamenii de stiinta au fost obligati de absurdul fazei sa inventeze o teorie care sa compenseze situatia si au venit cu "dark matter" si "dark energy" care exista dar... nu se pot vedea si nici detecta direct, of course.

 

Deci lipseste 94% din fizicalitatea universului. :flowers: Shhh.

 

................................................................................

..................................................................

Editat de Zen`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avand in vedere ca 94 la suta din masa universului lipseste nici nu cred ca e 'debatable' faptul ca suntem intr-o holograma.

La fel as putea si eu sa spun: "Avand in vedere ca 94 la sute din masa universului lipseste nici nu cred ca e 'debatable' ca a fost furata de Mos Craciun."

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un computer de dimensiunea unei planete ar putea face 10 la puterea 42 calcule pe secunda, daca ar folosi nanotehnologie (Nick Bostrom).

Acest computer nu ar trebui sa calculeze fiecare miscare de molecula. Ar fi suficient sa calculeze doar procesele la care iau parte personajele importante (restul ar fi un fel de figuranti, plus decoruri).

 

Asa e si in videogames. Stim ca undeva in jocul video exista tot felul de incaperi. Dar ele nu apar decat pe masura ce conducem eroul prin nivele, si el interactioneaza cu acele incaperi, decoruri. Unde sunt ele inainte ca eroul sa le perceapa? In memoria jocului, ca niste instructiuni ce trebuie activate de o anumita comanda (subrutine).

 

Subrutinele sunt mici bucăţi de cod executabil care sunt stocate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi interesant de aflat daca exista vreo limita pana la care se pot face simulari in simulari. Noi daca ar fi sa facem o lume simulata, ce putere de calcul am avea la dispozitie ? Dar cei din lumea pe care noi o vom simula, daca vor face la randul lor o simulare, ce putere de calcul vor avea ramasa ? In cazul asta ar parea ca se incarca la infinit sarcini pentru un anumit calculator. Ce s-ar intampla cand s-ar ajunge la limita ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avand in vedere ca 94 la suta din masa universului lipseste

Necunoscandu-se limitele universului si nici izotropia sa, calculul masei sale nu reprezinta altceva decat o estimare, deci nu putem fi siguri ca lipseste ceva, ci mai degraba ca estimarea are un grad mare de eroare.

Editat de Black velvet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Necunoscandu-se limitele universului si nici izotropia sa, calculul masei sale nu reprezinta altceva decat o estimare, deci nu putem fi siguri ca lipseste ceva, ci mai degraba ca estimarea are un grad mare de eroare.

Ba da, "lipseste". Galaxiile se invart la margine mai repede decat indica masa vizibila. De aici au dedus ca mai exista ceva pe langa materia normala si au numit-o "dark matter". Aceasta discrepanta in viteza de rotatie a galaxiilor poate fi explicata si printr-o noua lege a gravitatiei. Inca nu se stie explicatia. Materia intunecata reprezinta 26% din Univers.

Dark Energy este explicatia pentru expansiunea accelerata a Universului. Se astepta ca Universul datorita masei pe care o contine, sa incetineasca expansiunea, dar se pare ca aceasta este accelerata. E un fel de energie cu presiune negativa, care impinge toate lucrurile in afara. Si in cazul asta, explicatia ar putea fi o noua lege a gravitatiei. Energia intunecata reprezinta 70% din Univers.

Editat de Abc2009ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Motivul pentru care materia intunecata nu a fost descoperita este POATE acela ca ea nici nu exista.

 

"Exista in randul comunitatii stiintifice internationale unele teorii indraznete ce avanseaza posibilitatea ca intregul univers in care traim sa existe, de fapt, in interiorul unei gauri negre. In aceasta optica bizara, Universul dinaintea Big-Bang-ului este unul vast, infinit si cu o varsta inestimabila.

 

Oamenii de stiinta de la Princeton si Cambridge sustin ca mare parte din Univers este distrus in mod constant, atat ca timp cat si ca spatiu, de gaurile negre. In fiecare ciclu distructiv, numai o mica samanta de spatiu locuibil supravietuieste, dezvoltandu-se apoi dupa principiul Pasarii Phoenix, pentru a forma un nou univers cu ajutorul aparent atotputernicei materii intunecate.

 

Modelul este bazat pe Teoria M - o versiune prelungita a teoriei stringurilor. In cadrul acestui model, Universul este o regiune de membrane multidimensionale, denumite "brane" si este doar unul din multele universuri. Atunci cand aceste brane intra in coliziune unele cu celelalte, formeaza gaurile negre, nelocuibile, lasand in urma lor doar o mica portiune de spatiu pentru noi. Daca energia intunecata ar lipsi si nu ar umple aceste goluri, cateva astfel de cicluri ar anihila totul. Suna naucitor, dar asa cum un mare fizician spunea candva, problema nu este ca teoria e prea nebuneasca, ci tocmai ca nu este suficient de nebuneasca."

 

http://www.descopera.ro/dnews/5272080-univ...-o-gaura-neagra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La fel as putea si eu sa spun: "Avand in vedere ca 94 la sute din masa universului lipseste nici nu cred ca e 'debatable' ca a fost furata de Mos Craciun."

Mos Craciun si 'dark matter-dark energy' fac parte din aceiasi categorie de flying spaghetti monster. Deci da, poti sa spui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×