Sari la conținut
Forum Roportal
Think twice

Cum vedeti societatea perfecta?

Evaluează acest topic

Momentul adevarului...  

43 membri au votat

  1. 1. Vi se pare realizabil (acum, sau in viitor) acest tip de societate?

    • Da
      14
    • Nu
      29
  2. 2. Ati dorii sa faceti parte dintr-o societate structurata astfel?

    • Da
      26
    • Nu
      17


Postări Recomandate

Nu stiu daca aici este locul pentru acest gen de postari, dar deoarece sunt in sectionea Teorii si Ipoteze, banuiesc ca este corect, deoarece este vorba despre o teorie. Daca nu, moderatorii vor face ordine si disciplina. :-

......................................................................

 

M-am gandit de multa vreme la un sistem social care sa acopere necesitatile de viata dorite de multi oameni de bun simt si care sa inlocuiasca actualul sistem de oranduire sociala.

Am studiat evolutia societatii in ultimii ani, atat la noi cat si in strainatate si am ajuns la o concluzie: sistemul si oranduirea sociala asa cum este ea azi, nu mai poate continua. Se prabuseste! Oamenii vor o schimbare. O schimbare de mentalitate si de sistem. Preconizez ca va mai exista

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am votat cu da la amandoua intrebarile. Asa sunt eu mai idealist, ce sa fac?! :-

Intr-adevar, frumos vis....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-as dori sa traiesc intr-o asemenea societate dar cred ca natura umana nu permite asa ceva. Cum si cine stabileste nevoile fiecaruia? Si cum opresti pe cineva sa acumuleze mai mult decat e necesar? Cum motivezi pe cineva sa munceasca daca nu are mai mult decat altul care nu munceste? Sau cum obligi lenesii sa munceasca si lacomii sa nu acumuleze?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca va exista vreodata o societate perfecta. Sper insa ca oamenii vor constientiza la un moment dat ca trebuie sa-si schimbe mult mentalitatea si sa ia atitudine in fata tuturor relelor care se intampla si li se intampla, daca nu doresc ca omenirea sa se indrepte cu pasi alerti si siguri spre autodistrugere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu mi-as dori sa traiesc intr-o asemenea societate dar cred ca natura umana nu permite asa ceva.

 

1.Cum si cine stabileste nevoile fiecaruia?

2.Si cum opresti pe cineva sa acumuleze mai mult decat e necesar?

3.Cum motivezi pe cineva sa munceasca daca nu are mai mult decat altul care nu munceste?

4.Sau cum obligi lenesii sa munceasca si lacomii sa nu acumuleze?

 

1. "Nevoile fiecaruia" este o notiune relativ abstracta... "Nevoile" noastre in acest moment sunt date/generate de societatea de consum in care traim. Ceva de genul, "vreau si eu Ipod, Iphone, etc" ca sa fiu la fel de "tare" ca vecinul meu. Traim intr-o societate de consum si suntem incurajati sa consumam. Te-as intreba eu pe tine: cate televizoare ai in casa? Ai nevoie de toate? De ce consumi bauturi racoritoare cand ti-e sete? Fumezi? Cate gadgeturi inutile de fapt, aveti tu sau sotul/prietenul tau? Scuza-mi caracterul mai personal, dar am vrut sa demonstrez ca nu avem nevoie de tot ce avem acum...

 

2. In momentul in care toata lumea va constientiza ca nu avem nevoie de lucruri inutile, atunci nu va mai exista interes pentru a acumula asa ceva.

 

3. si 4. Daca nu muncim, nu avem. Acest sistem trebuie sa se autosustina, deci daca cineva nu doreste sa munceasca (sa participe activ in societate) atunci sunt curios si eu de unde va avea haine, hrana si un loc unde sa doarma... :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incercati o perioada sa faceti numai lucruri necesare. Nu manca mai mult decat e necesar pentru a supravietui, nu bea cafea, alcool, nu fuma, nu cauta sa obtii maimult decat e strict necesar pentru supravietuire. Incearca sa obtii placerea din ceea ce traiesti nu din surogate. Se poate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca va exista vreodata o societate perfecta. Sper insa ca oamenii vor constientiza la un moment dat ca trebuie sa-si schimbe mult mentalitatea si sa ia atitudine in fata tuturor relelor care se intampla si li se intampla, daca nu doresc ca omenirea sa se indrepte cu pasi alerti si siguri spre autodistrugere.

 

Exact asta vreau si eu: ca oamenii sa constientizeze faptul ca trebuie schimbata mentalitatea daca vor o schimbare a vietii lor. Luatul de atitudine, este pasul imediat urmator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se poate?

 

In societatea noastra si in acest moment, nu prea.

Asta este si cauza faptului ca multa lume vrea o schimbare.

 

Acum cativa ani, (vreo 10) se putea. Am cunoscut pe cineva care reusea sa imbine viata sociala si plimbarile pe munte foarte bine. Nu avea un serviciu foarte bun. Castiga atat cat ii trebuia si avea si timp sa se bucure de viata plimbandu-se cu fiul lui pe munte aproape zilnic din ce-mi aduc aminte... Este o chestiune de prioritati. Dar atunci cand esti subjugat de bani, banci, reclame, etc, este destul de greu sa le mai impletesti. Din pacate societatea in ziua de azi te cam lasa sa alegi: ori te pui singur la jug si devii sclavul banilor, ori te respinge. (cate ore suplimentare neplatite ai facut la servici, doar pentru a fi sigura ca maine vei mai avea acel servici?) Mereu este un coleg mai amabil care sa stea peste program fara sa zica ceva si uite asa, din "competitia" asta prosteasca intre noi, nu au de castigat decat patronii :-

Editat de Think twice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×