Sari la conținut
Forum Roportal
Sonnic53

Problema monitor pe leduri

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut in primu rand. am cumparat vineri un monitor pe 19" viewsonic VA1931wa-LED.ieri seara lam montat si dupa ce iam dat drumu nu se aprindeau ledurile. el se aprindea insa trebuia sa ma uit cu lanterna sa vad pe el... am dat cateva restarturi si a luato. in timp ce mergea am intrat putin in setarile lui,mam jucat pe la butoane lumini si ce mai e pe acolo si deodata iar sa stins .nu se stinge detot , ci doar ledurile cum ar venii. sursa de lumina . el e deschis si e besna pe el...dar cu ceva luminos pot vedea. si am observat astazi ca si atunci cand al mai misc eu scade uneori si creste intensitatea luminoasa. de la ce sa fie ? e vreo setare ceva care trebue sa o fac? la monitor sau la placa mea video ? inainte aveam cu tub si nu am avut probleme. placa video este Ati Radeon HD 4600

 

va multumesc

Editat de Sonnic53

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pare sa fie defect monitorul. Sau cablul de legatura. Nu cred ca ar putea fi de la o setare cat timp face probleme cand il misti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi flcker-este rau monitorul de la laptop. Abia ma pot uita pe el. Asta de 1/2 ora si e din ce in ce mai rau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poi nustiu ce sa zic... uneori si cand stau pur si simplu cu el deschis..incepe sa scada intensitatea luminoasa si deodata se inchide/besna... am schimbat cablu de alimentare si tot asa face. sa fie problema din el ? al trimit la garantie ? mie ca cine stie cat stau fara el... merita sa mai incerc ceva ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Monitorul tau nu este LED, este LCD.

LED inseamna dioda care emite lumina.

LCD inseamna afisare cu cristale lichide. Cristalele lichide nu emit lumina, ca sa poti observa ce afiseaza au nevoie de o lumina plasata in spatele lor, denumita backlight. La monitorul tau asta e problema, s-a defectat circuitul de backligth. Du-l la garantie sau service, dupa caz.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×