Sari la conținut
Forum Roportal
ela_2_hope

Tratament alternativ pentru hepatita C

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut la toata lumea !

 

Am fost diagnosticata cu hepatita C in urma cu 3 ani ! Am hepatita C cronica (am facut o transfuzie in 1988 si de atunci am contactat acest virus) si sunt in dilema deoarece am facut 1 an tratament cu Interferon alfa2a + ribavirina, dupa care 4 luni cu pegasys+ribavirina si nu m-am vindecat. TGP 105 si TGA 52.

 

Vreau sa va spun ca nu o depistau daca nu ma duceam la un control de rutina deoarece eu am avut dureri foarte mari in spate intre omoplati, durere care persista si astazi.

 

Desi nu m-am vindecat sper ca intr-o buna sa treaca acest cosmar si sa fiu Ok.

Am auzit de un tratament de la Insect Farm. Stie cineva ? Am citit foarte multe pe forum si am vazut si tratamentul de la Favisan dar l-a facut cineva ca mine cu vehime ?

 

Astept raspunsul vostru si va doresc numai bine !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt Mariana iar sotul meu are HVC .Am ID mary99_mary99 pe mess, iar mail mary99_mary99@yahoo.com.Singura speranta pt vindecareaHVC este in fiecare din noi,daca ai observat cam toti doctorii sunt un pic depasiti de situatie iar raspunsuri clare nu au.Trebuie sa gasim cam singuri calea spre vindecare cu ce putem,fie cu tratament alopat sau homeopat sau naturist. De doctori avem nevoie ca sa vedem cum ne mai merge cu ficatul.O sa_mai scriu dar acum ma cam grabesc.Multa sanatate!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Ela 2 hope si bun venit printre noi,asa cum ai sa vezi si pe acest forum suntem destul de multi care am facut tratamentul cu insecte a lui Ciuhri si rezultatele nu au fost cele asteptate.Afara de faptul ca trebuie sa scoti din buzunar mai mult de un milion lunar,alt efect al tratamentului nu prea exista.

Personal ,am facut tratamentul cu insecte 1 an,la inceputul tratamentului aveam o incarcatura virala de 517.000 ui/ml,iar la final 870.000ui/ml.In afara de o intoxicatie pe piele ,pe care dermatologul a pus-o pe seama unor ciupituri de insecte(oare de unde????)nu am simtit alte efecte benefice.Dar decizia pt .acest tratament iti apartine.

Af fi interesant si pt.noi sa ne spui cum stai cu incarcatura virala,cat a fost inainte de tratamentul cu interferon si cat mai este in prezent.Eventual si rezultatul unei punctii hepatice ,daca ai mai facut-o.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Ela 2 hope si bun venit printre noi,asa cum ai sa vezi si pe acest forum suntem destul de multi care am facut tratamentul cu insecte a lui Ciuhri si rezultatele nu au fost cele asteptate.Afara de faptul ca trebuie sa scoti din buzunar mai mult de un milion lunar,alt efect al tratamentului nu prea exista.

Personal ,am facut tratamentul cu insecte 1 an,la inceputul tratamentului aveam o incarcatura virala de 517.000 ui/ml,iar la final 870.000ui/ml.In afara de o intoxicatie pe piele ,pe care dermatologul a pus-o pe seama unor ciupituri de insecte(oare de unde????)nu am simtit alte efecte benefice.Dar decizia pt .acest tratament iti apartine.

Af fi interesant si pt.noi sa ne spui cum stai cu incarcatura virala,cat a fost inainte de tratamentul cu interferon si cat mai este in prezent.Eventual si rezultatul unei punctii hepatice ,daca ai mai facut-o.

 

Salut,

Multumesc pentru raspuns atat tie cat si Marianei !

Raspununsul la ceea ce m-ai intrebat este urmatorul : PCR 301000 Ul/ml -30.09.2003 dupa apoape 1 an tratament cu roferon + ribavirina., apoi s-au decis ei ca trebuie sa mai fac una si rezultatul a fost PCR 36000 Ul/ml - 04.03.2004.

La inceput nu mi s-a facut viremia. Nu stiu pe ce considerent ! Punctie hepatica nu am facut decat in 28.06.2002 iar scorurile sunt : ISHAK : A=2, B=0, C=2, D=2 fibroza grad 3 usoara grad 6

HAI I=1, II=1, III=3 fibroza grad 3 usoara grad 5

METAVIR A2 F3 inflamatie portala 2 cu nodularitate 1 steatoza 0

Eu nu am o relatie f.f. buna cu medicul meu nici nu mi-a explicat la inceput ce si cum (am fost disperata de ce mi se intampla mie, etc. ca de altfel cred noi toti ne punem aceeasi intrebare de ce eu?) Am gasit pe net multe informatii afara si am citit ! Cert este ca suntem niste cobai in continuare. Oricum va doresc numai bine si multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Ela si bine ai venit pe forum! Am facut si eu trat. cu gandaci timp de 6 luni si pot sa spun ca m-a pus pe picioare pt ca ma simteam foarte rau inainte de a-l incepe. Un singur lucru nu a facut acest tratament: nu m-a negativat. Acum nu stiu daca el este cauza sau nu, dar la sfarsitul celor 6 luni mi s-a dublat viremia. Chiar daca nu ai raspuns la Pegasys, nu dispera, mai sunt multe tratamente in faza de testare si cu rezultate excelente. Pana cand vei avea acces la ele, incearca si protejeaza-ti ficatul cat poti de mult prin orice mijloace consideri tu. Pe acest forum gasesti fel de fel de tratamente pentru protectia ficatului testate sau numai auzite, rabdare sa ai sa citesti. Fibroza pe care o ai fiind destul de avansata, chiar daca nu ai reusit sa scapi de virus, incearca sa maresti puterea de regenerare a ficatului, astfel incat sa fie afectat cat mai putin. Si daca tot nu ai o relatie asa buna cu medicul tau poate ar fi mai bine sa-l schimbi. Sa auzim de bine si multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut Ela si bine ai venit pe forum! Am facut si eu trat. cu gandaci timp de 6 luni si pot sa spun ca m-a pus pe picioare pt ca ma simteam foarte rau inainte de a-l incepe. Un singur lucru nu a facut acest tratament: nu m-a negativat. Acum nu stiu daca el este cauza sau nu, dar la sfarsitul celor 6 luni mi s-a dublat viremia. Chiar daca nu ai raspuns la Pegasys, nu dispera, mai sunt multe tratamente in faza de testare si cu rezultate excelente. Pana cand vei avea acces la ele, incearca si protejeaza-ti ficatul cat poti de mult prin orice mijloace consideri tu. Pe acest forum gasesti fel de fel de tratamente pentru protectia ficatului testate sau numai auzite, rabdare sa ai sa citesti. Fibroza pe care o ai fiind destul de avansata, chiar daca nu ai reusit sa scapi de virus, incearca sa maresti puterea de regenerare a ficatului, astfel incat sa fie afectat cat mai putin. Si daca tot nu ai o relatie asa buna cu medicul tau poate ar fi mai bine sa-l schimbi. Sa auzim de bine si multa sanatate!

 

Merci Gia,

Voi vedea ce hotarare voi lua !

 

Merci mult si ma bucur ca sunteti langa mine !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As avea si eu o intrebare,daca stie cineva.

Va rog sa-mi spuneti cate viremii gratuite aveti dreptul in cazul tratamentului clasic cu Peg+Rib, pentru ca mi-a spus cineva ca ar fi 3 iar eu am facut doar una gratuita, si ar fi bine daca acum as face inca una gratuita. Mentionez ca eu am facut 4 luni cu Pegasys+Rib, de la firma La Roche, Iar restul de 8 luni cu Pegintron+ Reb de la firma Schering, pentru ca am facut o alergie urata , era sa mor, de la produsele La Roche.

Daca intr-adevar ar plati eventual Casa, er fi super OK.

 

As avea si eu o intrebare,daca stie cineva.

Va rog sa-mi spuneti cate viremii gratuite aveti dreptul in cazul tratamentului clasic cu Peg+Rib, pentru ca mi-a spus cineva ca ar fi 3 iar eu am facut doar una gratuita, si ar fi bine daca acum as face inca una gratuita. Mentionez ca eu am facut 4 luni cu Pegasys+Rib, de la firma La Roche, Iar restul de 8 luni cu Pegintron+ Reb de la firma Schering, pentru ca am facut o alergie urata , era sa mor, de la produsele La Roche.

Daca intr-adevar ar plati eventual Casa, er fi super OK.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dioneea,

Nu-ti pot spune decat ce mi-a spus si mie medicul"una la inceputul tratamentului(asta doar in cazul cand nu ai facut-o ,pt.ca mie mi-a spus sa fac intai viremia si apoi am facut punctia hepatica ,s-a pus diagnosticul si abia dupa 3 luni am inceput tratamentul)si una la sfarsitul tratamentului.Daca ultima viremie este nedetectabila mai ai dreptul la una dupa 3 sau 6 luni".

Multa sanatate si bafta.

 

Va rog acum pe toti sa ma ajutati sa iau o decizie.Am facut analizele(ieri am luat rezultatele)si mi-au iesit transaminazele mai mari ca de obicei:TGP=101;TGO=60 fata de 70 cat le am de aproape 2 ani (cu exceptia celor 4 luni cat am facut tratamentul cand au fost in limite normale).Am facut si echo si mi-au gasit pietre la fiere iar medicul mi-a spus ca pot fi o cauza si ar trebui sa ma operez.Deoarece parerile cu privire la scoaterea sau nu a fierei sunt impartite as vrea sa stiu si parerea voastra.Va multumesc.

mariana d.

Editat de mia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BUna Mia,

 

cat de mari sunt transaminazele 60, 70, 100 sau 150 este relativ totuna atata timp cat ele sunt peste limitele normale. Dupa cum sa mai spus de mai multe ori ele pot varia f. mult, fara a spune ceva concret. Deasemenea nr. virusurilor nu coreleaza absolut deloc cu marimea transaminazelor.

In legatura cu fierea...nu pot sa spun nimica, nu ma pricep in acest domeniu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×