Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Erodarea procesului stiintic de catre superstitie (religie)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cu ce dracul nu esti de acord sau crezi ca e fals in film? Ca algebra si algoritmul sint inventii arabesti?

Algoritmul poate da, algebra nu.

Cativa matematicieni musulmani ( nu neaparat arabi) au adus inovatii in calcul, dar nu au inventat algebra.

 

Am gasit un articol interesant din care o sa citez cateva paragrafe (traduse in romaneste). Articolul este scris de Aaron Segal

Middle East Quarterly

June 1996

( Aaron Segal, professor of political science at the University of Texas, El Paso, is the author of Learning by Doing: Science, Technology and the Developing World (Westview, 1987).

 

Why Does the Muslim World Lag in Science?

 

Conform oricarui index, lumea musulmană produce o cantitate disproporţionata (mică) de producţie ştiinţifică, şi mare parte din ea este relativ scăzuta

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cuvintul "algebra" vine din araba (al-jabr, الجبر care inseamna restaurare) si multe dintre metodele sale din matematicile arab-islamice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cuvintul "algebra" vine din araba (al-jabr, الجبر care inseamna restaurare) si multe dintre metodele sale din matematicile arab-islamice

Yep, mersi pentru clarificare, nu stiam de unde provine cuvantul si nici ce inseamna. :roll: Mersi pentru traducere. Altceva in arabeste nu vrei sa ma inveti ? :airkiss:

Acum sa-ti raspund: De la originea cuvantului si inovatii in domeniu pana la INVENTAREA materiei e cale lunga, de fapt nu e nici o cale, sunt lucruri diferite.

 

Istoria algebrei cronologic:

 

Ancient Egyptian algebra ( aprox 2000 and 1800 BC )

Babylonian algebra ( aprox. 1900 - 1600 BC )

Greek geometric algebra (Thymaridas ca. 400 BC — ca. 350 BC si Euclid (323–283 BC)

Chinese algebra ( de prin cel putin 300 BC... Chou Pei Suan Ching fiind cel mai vechi document matematic chinezesc)

Diophantine algebra (250 AD)

Indian algebra ( 6th century BC... matematicienii Aryabhata (476–550 AD) si Bhāskara II (1114-ca. 1185 AD)

Islamic algebra ( a doua jumatate a secolului 8 AD)

European algebra...

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Yep, mersi pentru clarificare, nu stiam de unde provine cuvantul si nici ce inseamna. :roll: Mersi pentru traducere. Altceva in arabeste nu vrei sa ma inveti ? :airkiss:

Acum sa-ti raspund: De la originea cuvantului si inovatii in domeniu pana la INVENTAREA materiei e cale lunga, de fapt nu e nici o cale, sunt lucruri diferite.

Si grecii si indienii au partea lor de contributie ca si arabii, dar cuvintul e arabesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si grecii si indienii au partea lor de contributie ca si arabii, dar cuvintul e arabesc.

Tot o tragi intruna ca cuvantul e arabesc. Stiu ca e arabesc frate, vorbesc arabeste din pruncie, nu am nevoie nici de lectii nici de traduceri.

Eu ti-am raspuns la mesajul ala prin care dadeai de inteles ca arabii ar fi inventat algebra in sine, atat. Lasa-ma cu etimologia cuvantului ca nu era vorba de asta. Ce e asa greu de priceput : NU ARABII AU INVENTAT ALGEBRA. Trebuie sa-ti desenez o schematica sa intelegi ?

Eu spun una tu tot ii dai bataie cu alta. :airkiss:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tot o tragi intruna ca cuvantul e arabesc. Stiu ca e arabesc frate, vorbesc arabeste din pruncie, nu am nevoie nici de lectii nici de traduceri.

Eu ti-am raspuns la mesajul ala prin care dadeai de inteles ca arabii ar fi inventat algebra in sine, atat. Lasa-ma cu etimologia cuvantului ca nu era vorba de asta. Ce e asa greu de priceput : NU ARABII AU INVENTAT ALGEBRA. Trebuie sa-ti desenez o schematica sa intelegi ?

Eu spun una tu tot ii dai bataie cu alta. :roll:

:airkiss: Pai eu vorbeam doar de etimologie: cuvinte inventate de arabi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai eu vorbeam doar de etimologie: cuvinte inventate de arabi.

Desigur, la etimologie. :airkiss: Camasa e scoasa. you can relax now.

 

Cu ce dracul nu esti de acord sau crezi ca e fals in film? Ca algebra si algoritmul sint inventii arabesti?
Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×