Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Erodarea procesului stiintic de catre superstitie (religie)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

imi explica si mie cineva cum un evreu poate fi ateu?

 

Tocmai asta am vrut si eu sa subliniez.

Nenea din clipul cu pricina da evreii ca exemplu pozitiv via-a-vis de obtinerea premiilor Nobel, in detrimentul musulmanilor, el vrand sa evidentieze superioritatea celor care nu au o religie si sustinand ca musulmanii au fost trasi inapoi de religia lor. Ceea ce omite este absurdul comparatiei in tabloul final pe care vrea sa il picteze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mentalitatile astea medievale sunt prezente si in ziua de azi.

Uita-te putin cata lume este anti-evolutie fara sa inteleaga o boaba din ce este evolutia.

Ieri, in Pakistan, a fost asasinat un politician pentru ca era impotriva unei legi ce cerea pedepsirea blasfemiei.

In Biserica Catolica sunt valuri de scadaluri legate de pedofilie si in loc sa fie pedofilii dati pe mana autoritatilor sunt protejati si lasati sa practice in continuare (mutati la alte parohii).

 

bre nea io te inteleg ca vrei sa iti sustii punctul de vedere dar gande la rece , religia in sine se bazeaza pe o carte oricare ar fi ea . nu religia te impinge sa faci diverse fapte ci tu cu creierasul tau. deci tu religiosul citesti un verset il interpretezi dupa cum te duce era sa zic capul dar cred ca astia nu cu capul gandesc ca acolo se mai afla ceva materie cenusie, sincer nush cu care parte a corpului gandesc si comit ceea ce comit.

e ca si cum m'neata acuzi constitutia romaniei si constitutionalitatea fiinca un neica nimeni a izolat si a interpretat el o anumita lege intr-un anumit fel. hai sa fim seriosi si sa stam stramb si sa gandim drept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sorry sa te contrazic dar atunci religia era in floare , si islamul era islam nu facatura , nu se izolau cateva versete , atunci quranul se invata pe dinafara cap coada nu doar cateva sure ca astazi. deci nu religia si-a bagat coada ci religiosii , habotnicii si altii dar daca va mai enumar ma bagati la teoria conspiratiei si nu stau sa va explic cum vad musulmanii adevarati care respecta quranul religia islamica din unele zone .

si religiosii si habotnicii sunt izolati de religie? Nu provind din sanul religiei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te nasti intr-o familie de evrei si ajungi ateu la fel cum ajung si restul celor care provin din alte credinte.

 

frate io cand eram ateu si imi zicea cineva ca sint crestin ortodox maturam cu el pe jos. nici un ateu nu se asociaza unei religii .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hai sa fim seriosi si sa stam stramb si sa gandim drept.

Hai sa fim seriosi si sa ne uitam la rezultate. Nu vorba de un caz izolat de persoana deranjata la creier ce interpreteaza aiurea. E vorba de grupari, e vorba de sustinere suficient de ridicata din partea unui procent semnificativ din populatie ce asa a fost invatat sa gandeasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si religiosii si habotnicii sunt izolati de religie? Nu provind din sanul religiei?

 

si bolnavii mintal sunt romani dar asta nu inseamna ca ei respecta legea ei fac ce ii duce zona cu care gandesc , na ca era cat paci sa zic capul.

 

Hai sa fim seriosi si sa ne uitam la rezultate. Nu vorba de un caz izolat de persoana deranjata la creier ce interpreteaza aiurea. E vorba de grupari, e vorba de sustinere suficient de ridicata din partea unui procent semnificativ din populatie ce asa a fost invatat sa gandeasca.

 

ok deci dupa tine toti bolnavii mintal sunt lideri religiosi " bravo natiune halal sa iti fie"

 

deci mata confunzi cateva factiuni extremiste cu cateva miliarde de musulmani nice .

Editat de vali_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mentalitatile astea medievale sunt prezente si in ziua de azi.

Uita-te putin cata lume este anti-evolutie fara sa inteleaga o boaba din ce este evolutia.

Ieri, in Pakistan, a fost asasinat un politician pentru ca era impotriva unei legi ce cerea pedepsirea blasfemiei.

 

 

Asta e acolo, intr-un stat subdezvoltat din multe puncte de vedere. Tocmai ce am zis ca religia poate fi utilizata in scopuri politice, pentru terorizarea populatiei. Insa mentalitatile locale nu ii dau dreptul cuiva sa spuna ca orice religie nu face decat sa indobitoceasca oamenii.

Si revin la comparatia stupida cu evreii - de unde pana unde? La fel ca musulmanii, au o religie cu o traditie extrem de lunga, si in clip sunt prezentati ca fiind la polul opus, sau ceva de genul. Este facuta comparatia luand in calcul numarul de evrei din lume si numarul de musulmani, si numarul de casigatori ai premiului Nobel din ambele religii. Ce este atat de diferit la ei dpdv al credintei si cum poate fi folosita treaba asta pentru a discredita religia in general?

Nenea se intreba de ce oamenii nu il resping pe Dumnezeu, in virtutea erorilor unor sisteme create tot de oameni.

 

In Biserica Catolica sunt valuri de scadaluri legate de pedofilie si in loc sa fie pedofilii dati pe mana autoritatilor sunt protejati si lasati sa practice in continuare (mutati la alte parohii).

 

Ce legatura are coruptia din sistem cu religia in sine? Acolo e vorba de oameni si de faptele lor.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ok deci dupa tine toti bolnavii mintal sunt lideri religiosi " bravo natiune halal sa iti fie"

Multumesc ca mi-ai spus cum ai vazut ce am scris.

Am vrut totusi sa exprim faptul ca sunt suficient de multe persoane habotnice si ca sunt grupari organizate nu doar persoane izolate. Am vrut sa exprim faptul astfel de grupari au suficient de multa putere incat sa influenteze directie unei tari.

Ma simt trist pentru ca vreau sa ma exprim intr-o maniera in care sa fiu inteles si vad ca... nu reusesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tocmai asta am vrut si eu sa subliniez.

Nenea din clipul cu pricina da evreii ca exemplu pozitiv via-a-vis de obtinerea premiilor Nobel, in detrimentul musulmanilor, el vrand sa evidentieze superioritatea celor care nu au o religie si sustinand ca musulmanii au fost trasi inapoi de religia lor. Ceea ce omite este absurdul comparatiei in tabloul final pe care vrea sa il picteze.

 

nush daca ai observat tendinta promovarii religiei evreiesti mai peste tot ex ia filmele de la hollywood e cvasi imposibil sa nu apara si un evreu sau un ritual evreiesc intr-un film si sa nu se discute fanatismul islamic. dar iar o sa ma bage forumistii la teoria conspiratiei ca si alte dati.

 

Multumesc ca mi-ai spus cum ai vazut ce am scris.

Am vrut totusi sa exprim faptul ca sunt suficient de multe persoane habotnice si ca sunt grupari organizate nu doar persoane izolate. Am vrut sa exprim faptul astfel de grupari au suficient de multa putere incat sa influenteze directie unei tari.

Ma simt trist pentru ca vreau sa ma exprim intr-o maniera in care sa fiu inteles si vad ca... nu reusesc.

 

nu prea sa iti zic de ce? oki imi asum , peste tot se vehiculeaza ca fanatismul islamic face si drege dar daca le dai cu lumea e condusa de cateva familii de evrei (nu atei ) care detin monopolul financiar si care daca se scoala dimineata morocanosi si vor sa sparga yugoslavia in n state iti spun ca esti rara ca ar fi cazul sa te internezi, daca un anume parinte a vrut sa explice maselor ca nu e bine sa isi bage cip in pasaport ... dar a facut-o strict religios si nu a explicat ca in felul asta cand folosesti cardul cu cip pasaportul .... ii indici celui care se ocupa de tine unde esti ce ai facut si cu ajutorul satelitilor poti fi gasit si in gaura de sarpe, a fost considerat nebun.

 

hai sa fim seriosi de la atei la religiosi exista fanatici ai unei idei oricat ne ascunedm dupa deget.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×