Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Erodarea procesului stiintic de catre superstitie (religie)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E intr-adevar ingrijorator. Oare de ce se intampla lucrurile astea ? Omenirea e efectiv proasta sau nivelul de educatie nu e corespunzator ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E intr-adevar ingrijorator. Oare de ce se intampla lucrurile astea ? Omenirea e efectiv proasta sau nivelul de educatie nu e corespunzator ?

Stiinta este adesea contraintuitiva. Adica, te astepti sa fie intr-un fel dar datele experimentale indica altceva.

De ex. te astepti ca pamantul sa fie plat nu sferic; te astepti ca totul sa se invarta in jurul pamantului pentru ca aparent asa este.

 

Educatia ajuta dar din pacate lipseste o meta-educatie. Educatie despre educatie. Lipseste invatarea despre cum sa inveti.

Lipseste de asemenea un nivel de baza de alfabetizare stiintifica.

 

Superstitia este super facila. E mai usor sa crezi in fantome decat sa intelegi ca in anumite conditii creierul iti joaca feste.

Multa lume simte un disconfort teribil cand isi da seama ca s-a inselat in legatura cu un aspect sau altul.... e o forma de amenintare, lipsa de siguranta...

 

Prea putini sunt cei ce au taria de caracter necesara pentru a se bucura atunci cand ceva la care tin este dovedit gresit.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare pentru nenea ala - evreii care au obtinut atatea premii Nobel, erau tot atei? :beach:

Oare portetizarea musulmanilor in totalitatea lor ca pe niste inapoiati, sau stagnati in ziua de azi este chiar corecta?

Si oare exemplul cu americanii zilei de azi chiar este relevant pentru restul lumii, avand in vedere ca sunt o natie de .... mentally challenged cu religie sau nu?

Eu gasesc explicatia asta mult mai plauzibila pentru stagnarea intelectuala din ziua de azi - pe scurt, impingerea oamenilor de la spate sa caute vieti lejere, multi bani facuti repede, asa incat putini mai sunt pasionati cu adevarat de stiinta, fiind prea ocupati sa caute alte lucruri. Daca ai timp, urmareste clipul asta, plus partile 2 si 3:

 

http://www.youtube.com/watch?v=yZWO4S7juos...feature=related

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o intrebare pentru nenea ala - evreii care au obtinut atatea premii Nobel, erau tot atei? :beach:

Nope... probabil ca printre ei erau si teisti.

 

 

Oare portetizarea musulmanilor in totalitatea lor ca pe niste inapoiati, sau stagnati in ziua de azi este chiar corecta?

Nu sunt catalogati ca inapoiati, era prezentat un simplu fapt... nu sunt laureati Nobel provenind din lumea Araba.

Era punctat faptul ca daca religia nu si-ar fi bagat coada in lumea araba a secolului 11, la ora actuala lumea Araba ar fi putut fi topul cunoastere umane (asa cum era si atunci)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci explica-mi si mie cum intinde el urmarile unor mentalitati medievale, la nivel local, peste intreaga istorie a omenirii pentru a trage concluzia ca religia in general indobitoceste oamenii.

 

PS - daca valoarea intelectuala a oamenilor s-ar masura numai in premii Nobel ...

 

Am inteles unde bate nenea, si presupun ca o spune din convingere, si totusi nu explica de ce se intinde cu plapuma. Toata lumea stie ca religia poate fi folosita pentru a domina masele. La fel si alte lucruri pot fi utilizate in acest sens. Ceea ce o face o unealta in mana unor nebuni, cum e focul, care poate avea diferite intrebuintari, si bune si proaste. Nu o face un lucru rau in sine.Oamenii ar trebui sa aiba capacitatea de a discerne. E foarte usor si comod sa ne raportam la niste dementi bolnavi de putere pentru a ne lua ''piatra'' religiei de pe suflet.

 

Nu sunt catalogati in mod direct dar se face o aluzie, cum ca acea comunitate a stagnat dpdv intelectual si nu si-a mai revenit de atunci. Asta ce poate sa insemne, cand facem o comparatie cu restul lumii ?

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nope... probabil ca printre ei erau si teisti.

 

imi explica si mie cineva cum un evreu poate fi ateu?

 

daca esti evreu musulman ,crestin ... deja ai o religie crezi intr-un dumnezeu .... un evreu nu poate fi niciodata ateu nici un crestin ....

ateii sunt atei ei nu apartin nici unei religii si nu se asociaza cu vro religie.

 

ca sa lamurim problema : evr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci explica-mi si mie cum intinde el urmarile unor mentalitati medievale, la nivel local, peste intreaga istorie a omenirii pentru a trage concluzia ca religia in general indobitoceste oamenii.

Mentalitatile astea medievale sunt prezente si in ziua de azi.

Uita-te putin cata lume este anti-evolutie fara sa inteleaga o boaba din ce este evolutia.

Ieri, in Pakistan, a fost asasinat un politician pentru ca era impotriva unei legi ce cerea pedepsirea blasfemiei.

In Biserica Catolica sunt valuri de scadaluri legate de pedofilie si in loc sa fie pedofilii dati pe mana autoritatilor sunt protejati si lasati sa practice in continuare (mutati la alte parohii).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×