Sari la conținut
Forum Roportal
Codrutplus

Ce parere aveti despre convertirea la religia dacilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mai intai a fost religia dacilor, dupa care a fost impusa cea ortodoxa. In aceasta privinta ar fi logic ca cineva sa ceara convertirea la prima religie?

 

Adica daca vine cineva cu o religie noua , o a treia sai spunem X, atunci nu vi s-ar parea ciudat sa treaca toata populatia la ea?

 

Adica vreau sa spun ca astfel s-ar repara o greseala facuta in urma cu 2000 de ani.

 

zic prostii?

 

PS. topicul acesta a mai fost inchis pe alt forum, nu stiu de ce a deranjat, sper sa gasesc aici mai multa intelegere, ca deja ma simt ca pe vremea lui ceausescu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai intai a fost religia dacilor, dupa care a fost impusa cea ortodoxa. In aceasta privinta ar fi logic ca cineva sa ceara convertirea la prima religie?

In ce scop sa "ceara" presupusa convertire ? Si cum adica sa ceara ? Nu are nimeni dreptul la asa ceva.

 

Adica daca vine cineva cu o religie noua , o a treia sai spunem X, atunci nu vi s-ar parea ciudat sa treaca toata populatia la ea?

 

Adica vreau sa spun ca astfel s-ar repara o greseala facuta in urma cu 2000 de ani.

 

zic prostii?

Pai cam zici prostii. Cum adica sa treaca toata populatia la o religie anume ? Cu forta ? De ce si cum anume ? Religia nu e un vaccin cu care sa inoculezi populatia unei intregi tari dintrodata. Ce a fost acum 2000 de ani a fost, ce este acum este. Basta.

Aia care nu cred in ceva divin nu or sa se converteasca ei la vreo religie iar aia care cred in religia lor, nici atat.

 

Ce topic aiurea.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai intai a fost religia dacilor, dupa care a fost impusa cea ortodoxa. In aceasta privinta ar fi logic ca cineva sa ceara convertirea la prima religie?

 

Adica daca vine cineva cu o religie noua , o a treia sai spunem X, atunci nu vi s-ar parea ciudat sa treaca toata populatia la ea?

 

Adica vreau sa spun ca astfel s-ar repara o greseala facuta in urma cu 2000 de ani.

 

zic prostii?

 

PS. topicul acesta a mai fost inchis pe alt forum, nu stiu de ce a deranjat, sper sa gasesc aici mai multa intelegere, ca deja ma simt ca pe vremea lui ceausescu.

Daca tot e sa treaca lume la "alta religie", ea nu poate fi decat una singura: eliberarea mintii din galerele unei gandiri habotnice, dezmarginirea catre o cunoastere mereu mai inalta, mereu si mereu.

Asta e insa un vis, oamenii sunt asa diferiti incat fiecare intelege altceva din aceeasi cunoastere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai intai a fost religia dacilor, dupa care a fost impusa cea ortodoxa. In aceasta privinta ar fi logic ca cineva sa ceara convertirea la prima religie?

zic prostii?

Da.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
zic prostii?

Da .

Dar nu dispera , vezi ca'i unul Adi Popp care cauta membrii . :pardon:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacii ar fi adorat un singur zeu daca nu erau preocupati mereu de identificarea si proslavirea altora.Dupa ce pierdeau cateun razbel, mai preluau cate un Santa sau eventual inlocuiau unul deja existent . Unii istorici vorbesc despre monoteism dar practic.......nu exista prea multe dovezi in acest sens.

Apoi: conceptul de trinitate la ei, se refera mai mult la impartirea in trei a Universului :pardon: cu zei ce corespund fiecarei parti.

 

Te referi la faptul ca Biserica Crestina ar fi preluat unele dogme?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu de ce dar nu ma inghesui spre credinta dacilor, desi am mere respect pentru stramosii mei. Din cate stiu eu ei erau in asa hal de departe de credinta in Dumnezeul crestin ca au avut nevoie de increstinare 100%.

Editat de nightwish

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare trebuie sa mearga pe drumul sau, care i se potriveste. Nu exista o singura religie care conduce la "mantuire" (in caz ca asta e scopul). Ba mai mult cred ca si persoanele fara apartenenta religioasa dar cu un caracter de valoare si o latura umana bine dezvoltata, au sansa sa parcurga acelasi "drum" catre evolutia spirituala.

 

Pe de alta parte este foarte important "scopul" religiei. E trist sa crezi pentru ca asa ti-au spus parintii sau ai invatat la ora de teologie. Trebuie sa simti, sa inveti singur sa cunosti, sa citesti, sa accezi cumva nevoile spiritului tau.

 

Si daca printre nevoile tale "vitale" (vorba cuiva) nu se numara Dumnezeu (sub o forma sau alta) atunci mai bine o lasi balta.........Sa incerci sa faci pe cineva sa creada sau din contra - sa razi de el ca crede e.......patetic. Poti doar sa ii impartasesti din cunostintele tale dar nu sa i le bagi pe gat.

Daca un prieten de-al tau merge la Finante.......tu il intalnesti si ii spui: nu, nu merge acolo, vino cu mine la Posta???? El are o nevoie, tu ai alta. Poate ca va veni vremea cand va trece si el pe la Posta si tu pe la Finante..........

Credinta : O singura autostrada dar cu zeci de benzi.

Pana si cei care stau pe margine au rolul lor

 

Dacii erau centrati in jurul lui Zamolxe - care era UN zeu din panteonul geto-dacic.Credeau in nemurire, aveau obiecte de cult........dar ortodoxia nu are a face cu dacii si nici nu a fost impusa. Dupa Marea Schisma Biserica s-a scindat in doua , popular spus "ortodocsi" si "catolici"

 

Dar daca te intereseaza mai multe despre daci si credintele lor iti recomand cartea lui Eliade

De la Zalmoxis la Genghis-Han. Studii comparative despre religiile și folclorul Daciei și Europei Orientale

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×