Sari la conținut
Forum Roportal
Vizitator Guest_ioana_*

Mi se intampla ceva ciudat. De ce il accept totusi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vizitator Guest_ioana_*

Daca tot nu e cu programare, hop si eu cu problema mea :> :

 

Am 38 de ani si sunt casatorita.

 

De ceva timp, un barbat de 30 de ani imi face "curte". Magulitor, ar spune lumea, dar problema este alta:

Acest barbat nu are nimic din ce mi-as dori eu. Nu este nici frumos, nici pedant, nici tentant. Cu toate astea, nu ii pot spune "Pas" cu hotarare.

 

Ce se intampla cu mine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te simti magulita ca inca mai ai succes la barbati. Mai ales ca el e mult mai tanar. E asa dificil sa-ti dai seama?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca tu cochetezi nu cu el , ci cu dragostea .

 

Dar bineinteles, din lipsa ei . :>

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca tot nu e cu programare, hop si eu cu problema mea :pardon: :

 

Am 38 de ani si sunt casatorita.

 

De ceva timp, un barbat de 30 de ani imi face "curte". Magulitor, ar spune lumea, dar problema este alta:

Acest barbat nu are nimic din ce mi-as dori eu. Nu este nici frumos, nici pedant, nici tentant. Cu toate astea, nu ii pot spune "Pas" cu hotarare.

 

Ce se intampla cu mine?

 

Buna,

 

Indiferent de tipul de relatie in care se afla o femeie, in permanenta ea are nevoie de confirmarea feminitatii; are nevoie sa fie admirata, placuta, sa stie ca inca mai poate atrage pe cineva. In cazul in care in relatie s-a instalat putin monotonia sau in cazul in care partenerul nu iti mai ofera aceleasi complimente ca altadata sau considera ca deja stii tot ceea ce simte si crede despre tine este destul de probabil ca tu sa iti doresti sa primeste acele lucruri... Daca nu le primesti de la el atunci le cauti la oricine altcineva.

Nu e vorba neaparat de varsta ta, dar este un motiv in plus pentru care nu ii poti spune "pas" cu hotarare. Practic, asa cum spune si Amarena, te simti flatata sa te afli in centrul atentiei unui barbat mai tanar; este confirmarea ta ca femeie. Cu alte cuvinte comportamentul tau este unul normal, acum ramane de vazut ceea ce vei face.

 

In cazul in care vrei totusi sa ii spui "pas" acestui barbat, va trebui sa ii comunici sotului tau nevoile tale... sa ii spui ca ai nevoie sa primesti complimente sau alt gen de atentie, adica sa simti ca iti face curte.

Dar sa vedem... Ce anume iti ofera in plus acest barbat fata de sotul tau? Cum te simti cand esti cu el?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator Guest_ioana_*
Te simti magulita ca inca mai ai succes la barbati. Mai ales ca el e mult mai tanar. E asa dificil sa-ti dai seama?

 

Ar fi ca tine, daca ar fi singurul barbat care imi face sau mi-a facut, curte.

Eu cred ca tu cochetezi nu cu el , ci cu dragostea .

 

Dar bineinteles, din lipsa ei . :lol:

E posibil sa fie si cum spui tu.

 

E singurul care iti face curte in acest mod?

 

Nu. Am mai avut in trecut, dar am zis pas cu hotarare.

 

Buna,

Indiferent de tipul de relatie in care se afla o femeie, in permanenta ea are nevoie de confirmarea feminitatii; are nevoie sa fie admirata, placuta, sa stie ca inca mai poate atrage pe cineva. In cazul in care in relatie s-a instalat putin monotonia sau in cazul in care partenerul nu iti mai ofera aceleasi complimente ca altadata sau considera ca deja stii tot ceea ce simte si crede despre tine este destul de probabil ca tu sa iti doresti sa primeste acele lucruri... Daca nu le primesti de la el atunci le cauti la oricine altcineva.

 

Cum adica le caut la oricine altcineva? Asa disperate vezi tu femeile? Sau, ma rog, asa iti par?

Sa stii ca exista femei care sunt foarte constiente de valoarea lor. Ca om, ca femeie, ca sotie ca... ce vrei tu.

 

Nu e vorba neaparat de varsta ta, dar este un motiv in plus pentru care nu ii poti spune "pas" cu hotarare. Practic, asa cum spune si Amarena, te simti flatata sa te afli in centrul atentiei unui barbat mai tanar; este confirmarea ta ca femeie. Cu alte cuvinte comportamentul tau este unul normal, acum ramane de vazut ceea ce vei face.

 

Pentru mine,varsta lui , e ca un handicap pt el. Nu va mai aruncati repede cu parerea, crezand ca o femeie trecuta de 30 de ani, are orgasm instant cand o curteaza unul mai tanar.

Nu duc lipsa de atentie, nu duc lipsa de confirmarea ca mai sunt INCA femeie. Am vrut sa lamurim asta.

Tocmai aici este nedumerirea mea: de ce acest om ma face sa nu ii pot spune un PA hotarat.

Am spus la oameni potenti, tentanti.. . Lui, nu pot.

 

In cazul in care vrei totusi sa ii spui "pas" acestui barbat, va trebui sa ii comunici sotului tau nevoile tale... sa ii spui ca ai nevoie sa primesti complimente sau alt gen de atentie, adica sa simti ca iti face curte.

 

Eu iti multumesc pentru sfat, dar nu imi amintesc sa iti fi cerut un sfat legat de comunicarea cu sotul meu.:blink:

De ce imi spui sa ii comunic sotului meu ;nevoile mele;?

 

 

Dar sa vedem... Ce anume iti ofera in plus acest barbat fata de sotul tau? Cum te simti cand esti cu el?

 

Ma intriga. Pare sa nu ma ia in serios. Eu vorbesc serios cu el si el rade.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum adica le caut la oricine altcineva? Asa disperate vezi tu femeile? Sau, ma rog, asa iti par?

Sa stii ca exista femei care sunt foarte constiente de valoarea lor. Ca om, ca femeie, ca sotie ca... ce vrei tu.

 

Nu ma astept sa iei lucrurile asa cum ti le comunic, le poti trece prin propria prisma, eu ti-am comunicat ceea ce se intampla in majoritatea cazurilor. Acest comportament nu il au doar femeile slabe sau neincrezatoare ci si cele care sunt constiente de valoarea lor. De ce? Pentru ca este in inconstient.

Cum te simti cand cineva iti face curte? Cum te simti cand primesti un compliment sau cand esti apreciata?

In general ne simtim apreciati pentru ceea ce suntem si pentru ceea ce facem, ne simtim confirmati. Daca aceasta confirmare vine din mai multe locuri este cu atat mai bine. Tu stii despre tine ca esti feminina, ca esti o sotie buna, o persoana buna... dar uneori este nevoie ca cineva sa confirme aceste lucruri.

 

Tocmai aici este nedumerirea mea: de ce acest om ma face sa nu ii pot spune un PA hotarat.

Am spus la oameni potenti, tentanti.. . Lui, nu pot.

 

Iti poti raspunde la urmatoarea intrebare: ce are in plus fata de ceilalti pe care i-am refuzat?

E posibil ca raspunsul sa nu apara sau sa fie doar acel "ma intriga" de care ai spus. Poate ca acest lucru a facut sa nu ii poti spune direct "pas".

De multe ori se intampla sa ne dorim sa intram in relatie cu oameni "potenti, tentanti", cu oameni care sa fie pe placul constientului nostru, dar odata ajunsi in acea ipostaza este posibil sa nu simtim nimic... in schimb, atunci cand intra in joc inconstientul te poti simti atrasa de persoane care nu corespund deloc dorintelor si asteptarilor tale CONSTIENTE.

 

Eu iti multumesc pentru sfat, dar nu imi amintesc sa iti fi cerut un sfat legat de comunicarea cu sotul meu.:haha:

De ce imi spui sa ii comunic sotului meu ;nevoile mele;?

 

Motivul pentru care ti-am spus sa ii comunici nevoile sau asteptarile, dorintele tale sotului este de a va repune in contact, asta in cazul in care de la acest barbat primesti lucruri diferite fata de cele de la sotul tau.

Uneori poate aparea rutina ceea ce te poate face sa vrei altceva, ceva nou.

 

Vin din nou cu intrebarea: Ce iti ofera acest barbat diferit fata de sotul tau? Ce are el diferit?

Incearca sa dai un raspuns elaborat pentru a intelege si eu mai bine situatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna,

 

In cazul in care vrei totusi sa ii spui "pas" acestui barbat, va trebui sa ii comunici sotului tau nevoile tale... sa ii spui ca ai nevoie sa primesti complimente sau alt gen de atentie, adica sa simti ca iti face curte.

Dar sa vedem... Ce anume iti ofera in plus acest barbat fata de sotul tau? Cum te simti cand esti cu el?

 

Si daca-i comunici si nu are ecou ce-i spui ?

daca nu vrea sau nu poate sa-ti acorde acea atentie de acre ai nevoie ??

 

Pentru mine,varsta lui , e ca un handicap pt el. Nu va mai aruncati repede cu parerea, crezand ca o femeie trecuta de 30 de ani, are orgasm instant cand o curteaza unul mai tanar.

Nu duc lipsa de atentie, nu duc lipsa de confirmarea ca mai sunt INCA femeie. Am vrut sa lamurim asta.

Tocmai aici este nedumerirea mea: de ce acest om ma face sa nu ii pot spune un PA hotarat.

Am spus la oameni potenti, tentanti.. . Lui, nu pot.

 

 

 

Eu iti multumesc pentru sfat, dar nu imi amintesc sa iti fi cerut un sfat legat de comunicarea cu sotul meu.:o:

De ce imi spui sa ii comunic sotului meu ;nevoile mele;?

 

Mie imi spune ceva modul in care ai sarit in sus sa te aperi, ma recunosc acum citiva ani, intr-o oarecare masura.

 

E negare. Ramine sa vezi daca ai curajul sa afli adevarul despre tine, despre relatia in care esti si ce anume iti lipseste.

 

parerea mea este ca nu-i dai pas, pt ca desi ratiunea iti spune ca nu e ok, instinctul vede altceva.

el se pliaza peste un gol , a atins undeva ceva ce iti lipseste.

posibil sa nu iti dai seama, pt ca insisti sa judeci cu capul, sa te vezi asa cum de stii de 38 de ani.

tu esti prima care te-ai pune la zid daca ai vedea ca dorintele tale s-au schimbat, ca nu mai esti asa cum stii ca erai.

 

Eu cred ca il accepti pt ca acopera ceva ce iti lipseste, chiar fara sa-ti dai seama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator Guest_julie_*

Analizand lucrurile dintr-o maniera obiectiva eu cred ca doamna este obisnuita sa fie respectata si ascultata de catre partener si admirata de catre ceilalti barbati iar cand a gasit un domn care nu face in intregime lucrurile asa se simte intrigata cum spune dansa. Ma gandesc ca te atrage ceva de care te temi, temerea de a pierde controlul asupra unei persoane si vrei sa lupti cu acest barbat la modul figurat pana vei castiga " controlul" asupra lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×