Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am descoperit astazi un nou site despre mediere.

 

 

 

Ce parere aveti despre mediere? Poate fi o noua cale de solutionare a conflictelor civile, penale, comerciale. Din cate inteleg oricine poate fi mediator .... trebuie doar studii superioare. Foarte interesant siteul .... merita vizitat si astept parerile voastre.

Editat de Burel001
Editat link-uri de reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cate inteleg oricine poate fi mediator .... trebuie doar studii superioare.

 

Mai sunt cateva conditii, printre ele: are o vechime in munca de cel putin 3 ani sau a absolvit un program postuniversitar de nivel master in domeniu, acreditat conform legii si avizat de Consiliul de mediere (Legea 192/300 Art. 7)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai sunt cateva conditii, printre ele: are o vechime in munca de cel putin 3 ani sau a absolvit un program postuniversitar de nivel master in domeniu, acreditat conform legii si avizat de Consiliul de mediere (Legea 192/300 Art. 7)

 

Astazi am sunat la firma care reprezinta siteul de care va spuneam si ai dreptate. Mi se pare interesant acest curs si am deja cativa prieteni si colegi de munca care au urmat cursul si au fost incantati. Dupa curs imi pot deschide birou de mediator si nu se stie niciodata poate chiar o sa mearga.

 

 

 

Mi se pare o alta cale a multora,de a incerca disperat sa faca rost de bani

 

Daca cauti pe internet Statele Unite a implementat medierea in sistemul juridic si familial inca din anii 60 si celelalte tari din uniunea europeana folosesc medierea de zeci de ani. Noi normal ca suntem in urma cu orice dar nu crezi ca noi romanii ar trebui sa fim mai open-minded si cine stie ... candva peste sute de ani o sa ajungem si noi la nivelul lor. Macar sa facem efortul sa ne invatam copii sa gandeasca diferit si sa accepte noi idei. Am vazut ca si judecatoriile din romania au inceput sa recomande medierea. Eu zic ca merita acordata putina atentie acestui subiect si sa judecam un lucru dupa ce stim exact ce este si cum se desfasoara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Astazi am sunat la firma care reprezinta siteul de care va spuneam si ai dreptate. Mi se pare interesant acest curs si am deja cativa prieteni si colegi de munca care au urmat cursul si au fost incantati. Dupa curs imi pot deschide birou de mediator si nu se stie niciodata poate chiar o sa mearga.

 

 

Atunci asta iti va fi de folos: lege nr. 192/2006 din 16/05/2006 Publicat in Monitorul Oficial privind medierea si organizarea profesiei de mediator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal in situatia in care postati acelasi mesaj pe arii diferite ,sunteti considerat spamer si suportati sanctiunea maxima, respectiv banarea. Desi nu sunt sigur de totala dvs. inocenta , datorita subiectului care este totusi interesant, de aceasta data va alegeti cu o sanctiune de 24 h suspend,timp in care va rog sa cititi regulamentul.

Nu va recomand sa recidivati cu spamul sau reclama la alte site-uri .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la mediere ar trebui ca lumea sa stie mult mai multe despre aceasta profesie, prin urmare ar trebui putin promovata. Din cate am inteles chiar te scuteste de o garamada de drumuri pe la instantele jucatoresti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×