Sari la conținut
Forum Roportal
deep2w

Sa dam o lovitura clasei politice! uite cum:

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cat priveste revolutia reloaded ,hai sa fim seriosi, este cea mai paguboasa varianta.Sa ne uitam ce se intampla in Tunisia . Unde mai pui ca acolo este o varianta a revolutiei noastre din 1989, impotriva unei dictaturi.

La noi impotriva carei dictaturi ar trebui sa ne ridicam de data aceasta .Probabil impotriva dictaturii prostiei ar fi cel mai bine.

 

Incep sa cred ca traim niste vremuri obligatorii.Natiunea noastra ,nu era si nu este nici acum pregatita, pentru o democratie autoreglata, piata total libera, libertati cetatenesti extrem de largi si moralitate auto-asumata.

Cred ca avem nevoie de o conducere autoritara,moralitate impusa si un cadru legislativ democratic, in care sa se manifeste autoritatea legii.

In timp lucrurile se vor rezolva,sunt totusi optimist.Nu putem arde etapele si iata ca le parcurgem. Politicienii nostri vor deveni cu atat mai morali,mai competenti si mai patrioti,cu cat interesul personal le va cere sa se manifeste in acest mod.Tot ce trebuie sa facem este sa cautam metode ,pentru a genera un astfel de sistem ,in care sa fie mai rentabile cinstea si competenta. Majoritar mai rentabile,deoarece coruptia ,birocratia si traficul de influenta ,nu pot fi eradicate. Trebuie sa fie insa strunite si controlate .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe undeva pe acolo va dau dreptate. Si anume nu cred ca in alte tari politicienii sunt cu adevarat morali si ca nu fura, insa macar de obraz se impune o anumita imagine creata atat in interior (in tara) cat si in exterior, pentru a nu dauna politicii externe. Atata vreme cat in Romania nu exista obraz si cei 7 ani de acasa la un asemenea nivel, politicienii au impresia ca se pot purta oricum, ca pot minti fara sa fie trasi la raspundere, pot arunca banii pe proiecte tampite, pot admonesta populatia in loc sa isi asume esecurile administrative samd. Si chiar ca se pot lua in gura cu reprezentantii unor tari ca Germania sau Franta. Are dreptate cine spune ca atata vreme cat Basescu si ai lui arunca namol in mai toate institutiile statului, nu pot avea pretentia ca Romania sa fie privita cu ochi buni din afara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incep sa cred ca traim niste vremuri obligatorii.

 

Si eu cred ca este o faza obligatorie. Neplacuta, detestabila chiar, dar face parte din etapele inevitabile de maturizare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai stai linistit ca astia sunt in stare sa se treaca toti independenti si apoi dupa ce castiga alegerile se coalizeaza inapoi!

 

Avem un caz concret recent : agramata Eba - a candidat ca independent pentru functia de euro- parlamentar pentru a demonstra ca pedeleu lu' tati nu o ajuta cu nimic.

A balmajit 10 vorbe stilcite , a dat unui batrin un "scaun electric" :P - citat din Eba- si s-a ales mititica.

Apoi s-a reinscris din nou in pedeleu' muma, mindra de victoria personala :tease:

Ura si la gara ! :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avem un caz concret recent : agramata Eba - a candidat ca independent pentru functia de euro- parlamentar pentru a demonstra ca pedeleu lu' tati nu o ajuta cu nimic.

A balmajit 10 vorbe stilcite , a dat unui batrin un "scaun electric" :bye: - citat din Eba- si s-a ales mititica.

Apoi s-a reinscris din nou in pedeleu' muma, mindra de victoria personala :P

Ura si la gara ! :(

 

 

Ar fi o solutie,sa trecem toate partidele in ilegalitate si un decret de lege prin care sa interzica formarea partidelor.

Frumos vis!

 

 

:tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar fi o solutie,sa trecem toate partidele in ilegalitate si un decret de lege prin care sa interzica formarea partidelor.

Frumos vis!

 

Nu carnetul de partid conteaza, ci gasca. Aceiasi oameni, aceleasi interese, aceleasi mecanisme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu cred ca este o faza obligatorie. Neplacuta, detestabila chiar, dar face parte din etapele inevitabile de maturizare.

 

Hai sa luam atunci un stat deja maturizat, SUA, si sa hotaram daca ne-ar conveni sa ajungem in aceeasi situatie. Ma indoiesc! Eu nu sunt de acord cu "etapa inevitabila de maturizare". Dupa mersul firesc al lucrurilor, viitorul nu pare sa ne surada. Solutia ramane una radicala, fie prin propriile noastre forte fie prin influenta UE. Statele UE civilizate nu au avut asemenea perioade si schimbarile s-au facut cu mult timp in urma prin revolutii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×