Sari la conținut
Forum Roportal
CrackerKm

Compatibilitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut! Am un pc cu placa de baza ASUS M2V-TVM/S. Am procesor cam mic, de 2.2 GHz asa ca m-am gandit sa cumpar unul mai mare. Aceasta placa suporta numai procesoare Athlon, Athlon x64 si Seprom. Am gasit un procesor Athlon 64x de 2.8 GHz de cumparat. Problema este ca nu stiu exact daca e compatibil. Ma puteti indruma spre un site care ma poate ajuta, va rog? Multumesc. Apropo, am intrat pe site-ul ASUS si n-am gasit acest model de placa de baza acolo..

Editat de Alexandru Ciocirlan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incredibil, adica ai intrat aici si nimic? In alta ordine de idei, chiar nu are rost sa arunci banii pe un procesor nou. Ce model de procesor ai, mai exact? L-ai putea impinge pe asta pina pe la 2.5 fara mari eforturi, doar ca... nici placa de baza nu e un model prea fericit asa ca, cel mai bine, lasa lucrurile asa cum sint. Daca ramii cu memorie la 533/666 cit e a ta si iei un procesor cu ~15-20% mai rapid, sporul total de performanta o sa fie nesemnificativ.

 

P.S. Crede-ma ca stiu ce spun, Athlon X2-urile cu memorie la 533/667 merg ca o masina sport cu remorca plina cu caramizi in spate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg cum ai gasit-o.... oricum, multumesc. Ziceai ca pot mari viteza pana pe la 2.5? Cum?

Aaa, si procesorul meu este acesta : AMD Athlon 64x 2 Dual Core Porcessor 4200+ 2.20GHz

Am inteles de la proful meu de info ca acesta este cel mai bun tip, dintre cele 3 enumerate mai sus...

Il modific a 3-a oara. Mai am o intrebare. La win xp si vista stiam cum sa aflu tipul placii video, dar acum am win 7, care apropo, merge perfect pe sistemul meu, nu stiu cum sa aflu specificatiile acesteia...Imi poti spune si asta?

Editat de CrackerKm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum am gasit-o, foarte simplu: pagina de pe emag>pagina producatorului.

 

Legat de overclock, depinde ce optiuni ai prin BIOS. In principiu, trebuie sa micsorezi HTT-ul la 800, maresti FSB-ul la 210 si eventual voltajul la memorii, testezi stabilitatea, mai cresti FSB-ul cu 10MHz, testezi. Eu am un X2 4000+ 2.1GHz dus la 2.5GHz, insa ce ma ajuta la el e memoria la ~840MHz cu latente mici. Oricum, chiar si asa, arhitectura lui e depasita si se simte mai ales in jocuri recente care vor procesor puternic. Problema e ca nu am aceeasi placa de baza si, din cite am avut ocazia sa vad, majoritatea placilor de la ASUS care nu sint virf de gama, atunci cind vine vorba de overclocking, sint mizerabile - in sensul ca nu ai nici un fel de optiune care sa te ajute sa il faci cum trebuie.

 

Legat de placa video... click.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda. Problema e ca eu n-am lucrat niciodata in bios sau altceva de-al pc-ului, am folosit doar programe sau am schimbat mici setari, intelegi? Stii vreun tutorial in legatura cu schimbarile pe care mi-ai zis ca le pot face?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corect...manualul!!! :cry:

 

Am cautat in toate coltisoarele BIOS-ului si n-am gasit vreuna dintre setarile pe care mi le-ai spus, m-am uitat si in manaul, e doar orientativ, nu e nimic detaliat..

Editat de CrackerKm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-ar mira sa nu ai optiuni de OC deloc, eu am facut cuiva un sistem cu o mizerie de placa ASUS de-asta ieftina si nu puteam sa setez nici macar latenta la memorie - ghinionul lor, le-am zis sa imi zica din timp cind vor sistemul, asa au sfirsit cu memorii beton si o mizerie de placa care le foloseste la 60-70% din ce pot... :|

 

P.S. Mai e posibil sa ai pe undeva pe la Northbridge/Southbridge settings un Auto mare, iar daca pui pe Manual sa iti apara tot ce trebuie. Cite placi, atitea BIOS-uri si nume de optiuni...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, e un meniu Southbridge, Northbridge nu e. Cel Southbridge contine cateva Submeniuri, daca le pot spune asa fiecare cu optiunile enabled/disabled. Ce fac, stii care meniuri sunt?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×