Sari la conținut
Forum Roportal
Ea.

De ce fel de poezie avem nevoie azi?

Postări Recomandate

Credeti ca avem nevoie de poezie? De un anumit gen ? Credeti ca sufletul nostru cere o adaptare a poeziei pentru aceste vremuri sau vremurile adapteaza poezia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viata noastra e o poezie!

 

eu azi vreau o poezie de dragoste...ma gandesc intruna la o fata pe care am cunoscut o la revelion...am dansat toata noaptea cu ea...am condus o acasa...dar nu vrea o relatie...ma considera simpatic si de treaba... si aici se termina filmul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca avem nevoie de poezie? De un anumit gen ? Credeti ca sufletul nostru cere o adaptare a poeziei pentru aceste vremuri sau vremurile adapteaza poezia?

 

 

Daca avem nevoie de poezie?Nu e o necesitate,fara ea nu murim nici de foame,nici de sete,nici de tristete;este doar o placere(pentru unii oameni)pe care avem dreptul sa ne-o satisfacem,e un talent pe care unii il au,iar altii nu sau o exprimare scrisa a gandurilor,a trairilor.

La ultima intrebare merg ambele raspunsuri.Sufletul nostru cere uneori o adaptare in sensul ca simtim nevoia sa scriem despre rautatea crescanda din aceste vremuri.

 

Dar,din pacate,vremurile adapteaza poezia.(poezie moderna=poezie fara rima,iar o poezie fara rima nu se mai poate numi astfel).Eu nu spun ca "poeziile"de astazi sunt urate,dar,ca sa le pastram veritabile,ar fi de preferat sa le pastram si rima.Celelalte sunt texte,frumoase,ce-i drept,dar NU poezii.Vremurile au adaptat gresit poezia!

 

Iar genul depinde de personalitatea fiecarei persoane;de exemplu,mie imi place foarte mult sa scriu poezii,dar NU de dragoste.

 

 

P.S.Poezia ramane o delectare(bineinteles,trebuie sa stim sa fim selectivi si sa nu luam de buna orice poezie doar pentru ca rimeaza).

 

O seara frumoasa! :cry: :doh:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×