Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Cre' că e vorba că dacă cauți scandalu ți-o iei. Demonul e răutatea nativa a omului, panica. Iar teaca e logica ce ne apără corpul (sabia) pentru că avem nevoie de logica și kalm ca sa supraviețuim. E protectia noastră logica asta.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Pentru ceea ce-a visat draga noastra, Aseneth (Dr. Jekyll):

Sabie(Spada):

- Focul Sacru deja dezvoltat in Sira Spinarii. Spada este inmanata ddevotului in Prima Initiere a Focului. Gradele interne pe care acesta le va dobandi ulterior, se reflecta in frumusetea acestei spade.

- Daca este mica ( de dimensiunea unui briceag ) si ni se inmaneaza: poate simboliza trezirea Focului. Atunci va trebui, cu rabdare, sa-l facem sa urce prin cele 33 de vertebre ale Sirei Spinarii.

- Este si Simbol al Vointei si al Puterii asupra Elementelor. Cine nu are Focul nu poate guverna Elementele.

- In alte ocazii, poate alegoriza Phallus-ul masculin.

Asta am gasit eu intr-o carte de simbologie onirica, pe care-am cumparat-o demult...( o carte a celor de la "AGEAC"  ).

Editat de Lucia N
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de Aseneth.

Am visat ca locuiam intr-o casa stil vagon. Casa era cam dărăpănata, dar nu atat de rau incat sa nu poata fi locuită. Ma simteam destul de bine acolo si m-am gandit ca as dori sa o cumpăr. Casa avea si un teren de sport (nici el nu se află intr-o stare prea grozava). Mi-a trecut prin minte că as vrea sa o cumpăr si atunci am strabatut-o si i-am numărat camerele, erau 9 la numar. Atunci mama mea, care era impreuna cu fratele meu, mi-a spus sa am rabdare pana strange bani si o sa o cumpere ea. Ma gandeam cum va reusi sa faca asta. Mentionez ca de mult timp n-am mai avut sentimentul de teama si nefiresc vazandu-i in vis pe mama si fratele meu (amândoi sunt morti).

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 22.12.2019 la 13:51, Fiero a spus:

Am nevoie de Aseneth.

Ti-am raspuns pe topicul cu ghicit in cafea. Cele 9 camere inseamna 9 luni, deci familia ta restransa sau extinsa va avea un nou membru. Sau nu, nu sunt experta in  descifrat vise

 

In alta ordine de idei, am avut un vis pe 02.02.2020, vis foarte puternic si marcant care e posibil sa fie o premonitie a ce se intampla sau se va intampla in viitor.

 

 

02 02 2020

Am visat ca fusesem invitata undeva cu ocazia unei sarbatori, nu stiu exact care dar era in sezon cald sau caldut. Locul era aproape de casa unde si locuiam, si cum am intrat in camera unde era petrecerea, primele fete/femei pe care le-am vazut erau imbracate in rochite foarte frumoase. M-am uitat la ele si m-am gandit ca eu sunt imbracata de parca sunt copilul strazii pe langa ele, si pentru ca mai aveam timp pana sa inceapa festivitatile propriu zise, m-am dus la mine acasa cautand sa gasesc haine mai bune decat ce aveam pe mine. Am inceput sa scot din dulap haine si sa le pun pe pat, gandindu-ma ce combinatii sa scot de acolo, cand s-a facut semiintuneric in jurul meu si m-am trezit in alta parte. Eram undeva, afara, pe un teren jos ( camp, stepa, pustiu... nu stiu exact ca nu vedeam bine). Imediat am inceput sa primesc informatii telepatice ca acolo erau toti zeii. Toti zeii care au existat sau care au fost cunoscuti in istoria si mitologia Terrei. Zei, fiinte cu puteri supraomenesti, din ce percepeam in vis. Si ca se ascundeau pentru ca era cineva care vroia sa ii distruga. Mi-a venit si mie informatia : “ Ascunde-te!” Si m-am ascuns si eu, dar ma gandeam, daca zeilor le e teama de fiinta asta, pe mine ma face praf daca ma gaseste. Si de asemenea ma gandeam ca probabil pe mine ma va repera prima daca e asa puternic/a.  Si cautam prin semi intunericul acela, pe jos, arme cu care sa ma lupt. Si a aparut langa mine. Si intr-o fractiune de secunda, acea fiinta sau ce era, a aparut langa mine. L-am ucis instant, cu o arma care s-a materializat instant in mana mea, ma uitam la gramada de jos( nici acum nu vedeam si nu stiam ce fiinta era aceea) si ma intrebam de unde aparuse arma cu care il ucisesem . Ma uitam cum sta pe pamant si imediat au aparut cativa zei si zeite din care l-am identificat pe Shiva. Asa stiam eu, ca e Shiva sau cel caruia i se spune asa aici. S-a uitat la mine dar nu a apucat sa faca sau sa spuna nimic pentru ca fiinta s-a sculat de pe jos, a inviat practic,  si s-a transformat intr-un urias. Shiva s-a transformat si el imediat in urias si s-a luptat cu el pana l-a ucis. Cand l-a ucis, tot asa, fiinta aceea nu a stat moarta decat maxim 3 secunde si s-a transformat intr-o soparla uriasa. Shiva s-a transformat si el intr-un sarpe urias, s-au luptat , s-a incolacit in jurul soparlei si a doborat-o. Si a fost o lupta care a durat foarte mult, cu Shiva luptand cu acea fiinta mereu luand alte forme, nu forma lor normala. Lupta se ducea cu o viteza fantastica, singurul care avea viteza de reactie destul de mare incat sa se transforme si in ceva care putea dobori acea fiinta, era Shiva. Dar nu se termina, pentru ca de cate ori omoara acel adversar, se ridica de jos si mai mare si mai puternic.

M-am trezit si imediat m-am gandit, cum de nu si-a dat seama nimeni ca acea fiinta nu trebuie omorata, ca nu asta e calea, ca va fi din ce in ce mai puternica si ca lupta va tine la nesfarsit. Dar apoi mi-am dat seama ca in viteza cu care se petrecea totul nu prea aveai cand sa te gandesti la altceva decat la a reactiona. Si ca era bine ca exista totusi cineva care putea tine pasul cu viteza atacurilor. Nu stiu ce inseamna acest vis. Nu stiu de ce l-am identificat pe Shiva cu acest nume ( e a doua oara cand il visez), pentru ca nu identific oameni pe care nu ii cunosc in vise. Si de ce nu am putut deloc sa il identific pe adversarul lui Shiva?

Acesta a fost visul

La ora actuala inca nu stiu ce inseamna acest vis. Era clar premonitia unui pericol foarte mare, nu stiu daca e vorba de Corona sau ce va urma, dar singura concluzie pe care am tras-o din acest vis, de bun simt e ca ar trebui sa ma preocupe, sau ca se intampla lucruri mai importante decat hainele pe care le port?

Bineinteles ca dupa vis am inceput sa studiez foarte bine pe Shiva, sau cel putin ce s-a scris despre el. Nu simt nevoia sa ma convertesc la shivaism, cu toate ca a fost un vis foarte vivid si real, nu a fost cu tenta divina, desi era vorba despre zei, felul in care ii percepeam era mult mai realist si rational decat sunt perceputi in realitate.

Acum, in acest moment, majoritatea hindusilor se roaga la Shiva, cel pe care il considera distrugatorul raului, deci si al bolilor, deci medicul absolut al universului, singurul care, dupa ei, poate ajuta in eliminarea pericolului covid 19.

 

Editat de Kleopatrah
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am studiat eu, parerea mea e ca zeitatile hinduse sunt parti ale subconstientului care pot fi activate mai mult sau mai putin. Deci reprezentarea lor grafica - om cu cap de elefant etc, insotita de o anumita mantra care are o anumita vibratie - pentru cine a incercat meditatia cu mantre stie cum ii vibreaza corpul, pieptul, interiorul in functie de sunetul emis - activeaza parti din subconstient destinate iubirii, sanatatii, prosperitatii etc. Visele sunt manifestari ale subconstientului, ori faptul ca apare chiar Shiva, zeu suprem, si zeu al distrugerii, indica faptul ca trebuie eliminat ceva destul de important din subconstientul tau - asta la nivel personal (dar nu cred ca are atat de mult legatura cu tine visul, pare o premonitie generala; detaliez imediat). La nivel general, tinand cont si de semnificatia datei, unde avem 2222, care e legată de cooperare, legaturi, lume - arata faptul ca visul viza, da, toata omenirea. Totodata, numerologic, 0202 este 2020 in oglinda, deci ai avut o reflexie a ce se va intampla. Nu ai vazut monstrul pentru ca era imaterial sau invizibil ochiului liber (microscopic - virus, foarte probabil).

Ramane insa dilema: ce se poate face, daca singura reactie e riposta, iar ea e insuficienta?

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, King1 a spus:

 Visele sunt manifestari ale subconstientului, ................................

Totodata, numerologic, 0202 este 2020 in oglinda,.................

 

Da, si data este ceva ce atrage atentia! Toate simbolurile din vis au o semnificatie, pe care trebuie s-o intelegem intotdeauna in ceea ce ne priveste personal,amintit de aceea trebuie sa tina cont de toate amanuntele din Vis, de care si-a amintit, de casa, de haine, de lupta, de intuneric, de monstru, de lumina, de personaje, de culori, chiar si de ora aproximativa a visului s.a.m.d. Fiind un vis "pregatitor" (chiar "premonitor"cumva)  pentru a intelege cum sa se raporteze si cum sa reactioneze la evenimentele cu care se va confrunta, atat din interior, cat si din exterior.

Din cartea pe care o am eu, pot sa-ti spun ca  in Nr. 2 exista "Asociere". Acest nr. ne spune ca trebuie sa invatam sa asociem idei, ganduri, cu persoane, cu lucruri familiare; trebuie sa stim sa ascultam opiniile contrare fara sa ne suparam, sa dizolvam "Eu-l maniei", sa cultivam armonia, ca "Asociatiile" sa fie armonioase. In nr. 2 se afla relatiile: femeia cu barbatul, mama cu copilul, cu lucrurile, cu antitezele, cu parerile. Deasemenea, "Arcanul Nr. 2" este "Sacerdoteasa", Stiinta Oculta, iar in domeniul Spiritului, "Doi-ul este Mama Divina, care este dedublarea Tatalui, manifestarea Duala a Unitatii. Este evident ca inauntrul organismului uman Nr. 2 este: Imaginatia, si aceasta este relationata cu Nr. 1: Vointa.Numarul Unu se dedubleaza intotdeauna in Duada. In Arborele Cabalistic acest Unu se dedubleaza in Fiul, Cristosul, Instructorul Lumii. Nr. 2 este asadar, in Prima Trimurti, al doilea sau aspect: Cristosul. A nu se confunda cu a Doua Trimurti, in care Tatal se dedubleaza in Mama si aceasta in Fiul".

"Arcanul 20 este Invierea". Pentru ca sa existe Inviere, este nevoie ca sa existe Moarte (Ego-ului), fara de care nu exista Inviere. Exista Trei Tipuri de Inviere: 1. Invierea Spirituala; 2. Inviere cu Corpul Eliberarii; Inviere cu Corpul Fizic; Nimeni nu poate trece prin al doilea sau al treilea tip de Inviere fara sa fi trecut mai intai prin Invierea Spirituala". 

Asocierea "22": Arcanul 22 este Coroana Vietii, reintoarcerea la Lumina, incarnarea Adevarului in noi.

Cel ce primeste Coroana Vietii, se elibereaza de "Roata Intoarcerilor, a Recurentei si de Karma. Coroana Vietii este Stralucitorul nostru Dragon de Intelepciune, "Cristosul Intern". Orice Sfant care dobandeste Initierea Venusta, Primeste Coroana Vietii."

Sa citeasca ceva si despre unirea mistica , despre imbratisarea si Alianta Spirituala dintre Shakti si Shiva...

 

 

 

 

Editat de Lucia N
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva ce inseamna sa visezi o gradina si o casa plina de scorpioni ?

Am cautat de curiozitate, ca de obicei nu visez asa ceva. Gasesc doar interpretari in alb si negru, adica - daca te inteapa, e de rau, daca ii strivesti e de bine etc. Dar daca sunt cam multi si se se intampla ambele simultan? :pardon:

Detaliile visului: imi uitasem laptopul in gradina unei cafenele (?), m-am intors dupa el si erau o gramada de scorpioni; unii in baltoace, altii pe pietre, altii pe mobila. Sareau de peste tot. La un moment dar ma intepasera atatia ca imi facusera un desen pe mana. Zic ia uite, mi-au facut si tatuaj astia. Dupa am ajuns in casa de langa acea cafenea; se pare ca era abandonata si la fel, plina de scorpioni...aceeasi poveste.. Mi se pare ca am strivit cativa. Dupa ma gandeam sa caut pe undeva antidot pt otrava (sa ma duc la spital, gen). Cam atat.

Eh, vis ciudat. :)))

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 hours ago, Abbie3 said:

Stie cineva ce inseamna sa visezi o gradina si o casa plina de scorpioni ?

Am cautat de curiozitate, ca de obicei nu visez asa ceva. Gasesc doar interpretari in alb si negru, adica - daca te inteapa, e de rau, daca ii strivesti e de bine etc. Dar daca sunt cam multi si se se intampla ambele simultan? :pardon:

Detaliile visului: imi uitasem laptopul in gradina unei cafenele (?), m-am intors dupa el si erau o gramada de scorpioni; unii in baltoace, altii pe pietre, altii pe mobila. Sareau de peste tot. La un moment dar ma intepasera atatia ca imi facusera un desen pe mana. Zic ia uite, mi-au facut si tatuaj astia. Dupa am ajuns in casa de langa acea cafenea; se pare ca era abandonata si la fel, plina de scorpioni...aceeasi poveste.. Mi se pare ca am strivit cativa. Dupa ma gandeam sa caut pe undeva antidot pt otrava (sa ma duc la spital, gen). Cam atat.

Eh, vis ciudat. :)))

E vorba de pericol de covid - vezi mai sus, ce spunea Kleo - și va trebui să-i trimiți ceva bezele lui Shiva ca să fie treaba bună. 

Mai departe, poate fi vorba și despre „ imbratisarea si Alianta Spirituala dintre Shakti si Shiva...” - a se vedea ce spunea mai sus și Luci.

:laugh:

 

Altfel spus, atenție la chestiile mititele care înțeapă! :smile:

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Normal! :happy:

Se știe că cei mulți scaieți

Sunt doar, așa, pentru băieți.

Pe când cele margarete

Clar că sunt doar pentru fete.

:smile:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×