Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Acum 45 minute, Sherlock a spus:

Mulțumesc,  Lucia.  Ai muncit ceva pentru răspunsul acesta. Ai și un răspuns la întrebarea de ce am visat ca trebuie sa urmăresc serialul  Travelers? 

Edit:

-cabana era reala, nu in vis

-nu eram intr-un grup, eram cu trei prieteni

Cabana era din lemn? Ce culoare avea?

Este vorba despre "Acasa" ta, ca Fiinta. Cei trei prieteni sunt/pot sa fie doar "aspecte" de-ale tale sau "ajutoare" venite...(in vis, bineinteles;).

 

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, Lucia N a spus:

Cabana era din lemn? Ce culoare avea?

Este vorba despre "Acasa" ta, ca Fiinta. Cei trei prieteni sunt/pot sa fie doar "aspecte" de-ale tale sau "ajutoare" venite...(in vis, bineinteles;).

 

Cabana nu aparea in vis, nu stiu cum de s-a inteles asta. Am precizat ca eram la munte cand am avut acel vis pentru ca, probabil, si aerul curat induce vise mai intense....

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, Sherlock a spus:

Cabana nu aparea in vis, nu stiu cum de s-a inteles asta. Am precizat ca eram la munte cand am avut acel vis pentru ca, probabil, si aerul curat induce vise mai intense....

Aha! Intelesesem eu gresit.

Deci, " biroul", locul unde-ti desfasurai activitatea(atunci, in acel vis), facea parte din "Acasa" ta, asa cum am completat.

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am visat ca era un demon care ucidea si chinuia oameni si multi eroi incercasera sa il ucida. Era o sabie speciala care putea anihila demonul. Era scurta, aurie, cu lama rasucita la mijloc. Am ajuns la un gigant/titan  si l-am rugat sa mai imi faca o sabie la fel ca sa anihilez demonul. Mi-a dat o sabie. L-am intrebat din ce e facuta si a zis ca e din bronz. Apoi i-am zis sa sufle peste sabie ca sa capete calitati magice. El a zis ca degeaba sufla, ca nu asta e secretul. Ca le-a spus la toti eroii care au venit si au incercat sa anihileze demonul : Nu scote sabia din teaca. Asta e secretul. Dar ei au luat sabia, fara teaca , si au plecat. Si toti au esuat.

Atunci am luat sabia si am bagat-o in teaca. Bagata in teaca arata ca un iatagan scurt, sau un satar mai lung. Dar in momentul in care am bagat sabia in teaca, a inceput sa straluceasca si am inteles ca doar bagata in teaca sabia devenea arma magica.

Si am plecat spre locul unde stiam ca e demonul si m-am lasat in voia sabiei. Parca avea inteligenta ei proprie si stia exact cand sa atace si unde se ascundeau atacatorii demonului si pana la urma am reusit ceea ce nimeni nu reusise inca.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
32 minutes ago, Sherlock said:

 

 

Si am plecat spre locul unde stiam ca e demonul si m-am lasat in voia sabiei. Parca avea inteligenta ei proprie si stia exact cand sa atace si unde se ascundeau atacatorii demonului si pana la urma am reusit ceea ce nimeni nu reusise inca.

 

Ce ai reușit? :smile:

Oricum, mișto visul și semnificația!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 24 minute, Vriies a spus:

Ce ai reușit? :smile:

Oricum, mișto visul și semnificația!

Pai nu stiu exact ce am reusit, pentru ca dupa ce am bagat sabia in teaca si a inceput sa straluceasca, vedeam totul doar in lumini, flashuri si sfere si ti-am zis ca sabia ma ghida. Nu loveam pe nimeni cu ea, doar cand o vedeau, dispareau anumite fiinte... care erau malefice/demonice . Asta era unul din secrete, ca demonul nu trebuia ucis, trebuia anihilat... ce-o mai fi insemnat si asta....

As vrea sa stiu ce inseamna.

Stiu ca sabie inseamna minte in intelepciunea anticilor. Atunci teaca ce ar fi? Capul? Logica? Omul in sine?

Sa insemne ca poti realiza lucrui imposibile daca nu iti iesi din minti? Cu calm?

As vrea sa aflu si alte interpretari....

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cu moartea învingi moartea 

Violența atrage tot violenta. 

Visul tau e un mixt intre Legendele Olimpului și desenele japoneze. Și nu știu dacă știi jocul Prince of Persia. Ăla vechi, că eu doar pe ăla îl știu. Acolo, spre final, prințul intra printr-o oglinda magica și din ea iese imaginea lui, care prinde viață și nu poți să treci de ea, pentru că într-un level următor îți apare în fața și când tu scoți sabia sa te lupți cu el, el face fix aceleași mișcări și nu îl poți invinge. Secretul e sa bagi sabia în teacă și să fugi spre el, așa și el baga sabia în teacă și fuge spre tine. Și imaginea reintra in print și prințul merge mai departe spre finalul jocului, sa salveze prințesa.

Poate că subînțelesul acestui vis e sa oferi mai multa compasiune mai ales celor mai înrăiți. Căci ei sunt flamanzi de așa ceva.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 5/18/2019 at 6:06 PM, Sherlock said:

Pai nu stiu exact ce am reusit, pentru ca dupa ce am bagat sabia in teaca si a inceput sa straluceasca, vedeam totul doar in lumini, flashuri si sfere si ti-am zis ca sabia ma ghida. Nu loveam pe nimeni cu ea, doar cand o vedeau, dispareau anumite fiinte... care erau malefice/demonice . Asta era unul din secrete, ca demonul nu trebuia ucis, trebuia anihilat... ce-o mai fi insemnat si asta....

As vrea sa stiu ce inseamna.

Stiu ca sabie inseamna minte in intelepciunea anticilor. Atunci teaca ce ar fi? Capul? Logica? Omul in sine?

Sa insemne ca poti realiza lucrui imposibile daca nu iti iesi din minti? Cu calm?

As vrea sa aflu si alte interpretari....

 

Interesant. Încerc și io o explicație. 

Din felul în care l-ai descris, pare a avea toate valențele unui vis d'ăla inițiatic, dacă pot spune așa.

Următoarea observație ar fi că, având în vedere faptul că e vorba de un vis de-al tău, din momentul vorbirii, nu cred că semnificația acestuia ar trebui căutată neapărat în simbolurile anticilor. Deși e bine să ținem cont de conotațiile culturale, totuși, să ținem cont că visul e al nostru, recte a personalității care suntem în această viață, iar cheia descifrării ar fi firesc să ne fie foarte la îndemână. Hai să încercăm...

 

1. sabie din bronz, bașca faptul că a zis că degeaba suflă, că nu ăsta e secretul. 

Asta înseamnă, clar, că aici nu e vorba de o sabie efectiv de luptă. Ci, mai degrabă, de una magică sau metaforică. 

2. Nu scote sabia din teaca. Asta e secretul, iar cei care n-au ținut cont de asta au eșuat.

Nu forța brută, nu scoaterea săbiei din teacă, nu lupta în săbii cu demonul e soluția, nu lupta efectivă și manifestă cu mijloace fizice.

3. Atunci am luat sabia si am bagat-o in teaca. Bagata in teaca arata ca un iatagan scurt, sau un satar mai lung. Dar in momentul in care am bagat sabia in teaca, a inceput sa straluceasca si am inteles ca doar bagata in teaca sabia devenea arma magica.

Si am plecat spre locul unde stiam ca e demonul si m-am lasat in voia sabiei. Parca avea inteligenta ei proprie si stia exact cand sa atace si unde se ascundeau atacatorii demonului si pana la urma am reusit ceea ce nimeni nu reusise inca.

Arma noastră principală, sabia noastră băgată în teacă, constituie încrederea noastră pe care o avem în puterea forului nostru interior, a propriului spirit. 

 

Poate fi vorba de demoni interiori sau de orice fel.

Războiul cu demonii de orice fel nu poate fi câștigat decât cu ajutorul minții, prin strunirea acesteia, prin acceptarea condiției noastre, prin echilibru și conștientizare.

 

Editat de Vriies
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×