Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Ideea este ca de cateva zile fostul meu prieten cu care am stat 6 ani a inceput sa ma cauteSa aiba vreo legatura acest vis?

 

Da, are. Paianjenii reprezinta trecutul care nu te lasa in pace.Mai ales din cauza amintirilor de ordin fizic, aspect sugerat de intrarea in subteran.

 

Faptul ca erai in desert, inseamna ca nu ai sentimente reale si/sau puternice pentru iubitul actual, dar ti-ai dori.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am visat un sorecut micut , puiut, fara blanita, care mergea pe sub un covoras ceva si la un moment dat m-am trezit (vorba vine, ca visam) ca e pe manuta mea si isi infige dintisorii in ia. Hap, hap!

Acu, stiu ca soarec inseamna sarcina :scared:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
 

Am visat azi noapte ca eram  programator, modelator grafic sau QA Tester...nu mai stiu exact.

Si ca aveam la birou un computer foarte performant - o unitate superba ca aspect si ca performanta.

 

Era o problema:  aceea unitate era eco.  Avea in interior un sertar cu un hamster mic ce dadea la roata si inca un sertar umplut cu apa in care erau pesti.

Nu am idee cum o faceau, dar cica ei erau sursa curentului electric.

Nici unitatea, nici monitorul nu erau conectate la priza.   Aveam obligatia de a hrani hamsterul si pestii.

Ce-i drept, nu am stiut cand sa hranesc pestii si in a doua zi de lucru i-am gasit pe toti morti. Sefu' m-a dat afara, dar plecam de acolo fara regrete fiindca imi ziceam in sinea mea ca salariul era mizerabil si era prea mult stres.  

Cam asta a fost visul. 

 

Ceea ce am visat eu sa fie o viitoare inventie? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 
 . 
 
Ceea ce am visat eu sa fie o viitoare inventie? 

 

 

Nu. Mai degrabă un „răspuns” venit din profunzimile inconștientului. :)  :lol:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sa expun aici o serie de evenimente si vise in ordinea cronologica in care le-am trait. Sper sa aveti rabdare sa cititi si sa imi spuneti la sfarsit parerile.

In 2001 la inceputul lui august, eram intr-o cabana la munte in Mures. In fiecare noapte din saptamana petrecuta acolo am avut un vis interesant. Cel mai puternic insa, a fost cel in care eram intr-o cladire mare de birouri, cu mai multi oameni in incapere, aranjam niste dosare, si deodata am simtit o amenintare foarte mare ( sentiment care mai aparuse si in alte vise) si am stiut ca trebuie sa plec. Am inceput sa o iau la fuga pe scari si tot fugeam, cand am ajuns cateva etaje mai jos am auzit pasi in urma mea si am crezut ca primejdia e pe urmele mele, dar cand m-am uitat in sus, am vazut ca erau colegii mei care si ei o luasera la fuga pe scari. M-am mirat putin, am crezut ca dor eu eram in primejdie, dar am continuat sa fug. Cand am iesit afara, o multime mare de oameni se stransese in fata sediului de birouri, care era un fel de zgarie-nori, sau un bloc foarte inalt, si se uitau la etaj, unde se vedea foc si fum iesind din ferestra. Cu sentimentul de uimire, pentru ca focul era in zona etajului unde lucram eu, si pentru ca nu intelegeam cum de am simtit pericolul, m-am trezit.

In septembrie, cand au avut loc atentatele si am vazut la televizor imaginile cu zgarie norii in flacari am ramas paf. Nu intelegeam de ce am visat asta inainte. Si daca am visat, de ce nu am vazut si indicii ca sa stiu unde se intampla, Si, daca stiam indicii, as fi anuntat pe cineva? Multe intrebari ramase si acum fara raspuns.

Acum sa revenim putin in zilele noastre.

Anul trecut am incercat sa ma uit la serialul Travelers. Am vazut aproape doua episoade dupa care m-am lasat de el. Eram satula de seriale cu calatorii in timp, iar ideea ca vine cineva din viitor sa iti rescrie mintea ca sa iti schimbe viitorul tau si trecutul sau si totodata si viitorul sau, mi s-a parut... mdeah, siiiguuur!

Am vazut ca a postat Lucia la seriale ca recomanda Travelers si am ramas putin surprinsa, dar tot n-aveam de gand sa ma uit.

Pe 5 februarie am visat ca eram undeva in viitor. Era o iarna permanenta dar era si seceta, adica nu era zapada, cel putin nu in zona in care eram eu. Era extrem de frig si hainele se gaseau din ce in ce mai greu pentru ca plantele si animalele cam murisera. Eram in receptia unui hotel cu cativa prieteni, beam cafea si asteptam sa plecam la drum. Ma uitam la televizor la un serial, nu mai tin minte daca era artistic sau documentar, dar uitandu-ma acolo, imi vine dintr-o data un gand,  ca si cum nu ar fi gandul meu, ca si cum primeam un mesaj : serialul acesta seamana cu Travelers, trebuie sa te uiti la Travelers. Inca o data m-am gandit: sigur c-o sa ma uit cum vin unii din viitor si ii folosesc pe cei din prezent ca pe marionete ca sa isi atinga scopurile. (restul visului este si el interesant, dar nu cred ca e relevant pentru aceasta postare).

Aici urmeaza un mic spoiler Travelers:

Dupa vreo doua-trei zile de conflicte interioare, am inceput sa ma uit la Travelers. Cand am ajuns la sezonul 2, episodul 1, in care unul din caracterele principale din film povesteste un vis, vis extrem de asemanator cu cel avut de mine in  august 2001 ( doar ca el il avusese dupa septembrie 2001), am avut o senzatie de wtf? De ce toate astea? Ce trebuie sa inteleg?

Inca nu am terminat de vazut serialul, poate asta nu era singurul motiv pentru care "trebuia" sa ma uit, dar e destul si atat.

Ceva teorii? Sincronicitati? Coincidente fortate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de toate, las mai jos un filmulet simplu si la obiect despre ceea ce cred si eu despre vise.

 

 

Apoi, ce intuiesc eu ca vor visele tale sa iti transmita..sau chiar sa iti hraneasca.

Te-ai intrebat vreodata de ce esti atrasa de filme SF? De ce simti nevoia sa le cauti, sa le urmaresti, sa le analizezi, sa discuti despre ele?

Simt ca tu ai mare nevoie de speranta. Pentru ca mintea ta ajunge sa cunoasca si sa patrunda raul din jurul ei intr-o maniera foarte profunda (de ce faci asta nu am sa discut aici, in niciun caz fara sa fiu invitata) , dar totodata sa nu cada in depresie. 

Speranta ca este cel putin posibil ca toata suferinta provocata de acest rau (care se naste de multe ori tot prin rau) are un sens sau isi construieste un sens. Speranta ca suferinta nu este/ramane nici gratuita, nici uitata, oricat de ascunsa pare a fi. Speranta ca exista forte ,,nevazute'' care ies din limitele cunoasterii generice umane - care lupta cumva permanent si neindoit cu cei care alimenteaza raul. Speranta ca exista scapare chiar si atunci cand mintea nu vede niciuna. Speranta ca nu suntem doar niste pietre cu ochi si ghiare aruncate de intamplare in acest univers, iar lupta pentru supravietuire reprezinta mai mult decat un stomac multumit si niste placeri trecatoare satisfacute. Speranta ca existenta ta are un scop superior, astfel incat sa poti trece peste orice suferinta intalnita ( nu doar proprie) - stiind ca merita, ca in final vei stii ca a meritat.

Cred ca atunci cand visezi ce se va intampla, nu mereu o faci pentru ca sa schimbi ceva in exteriorul tau, cat mai ales - in tine. Te pregatesti in subconstient sa faci fata mai usor la ceea ce vine, sa poti controla mai usor ceea ce vei simti si sa fii mai atenta la ceea ce va urma sa se intample. Poate asta s-a intamplat si cu acel vis de la cabana, imediat urmat de tragedia turnurilor gemene. In acea perioada, tot inainte, am visat si eu ca ies pe balcon si vad cum de sus incep sa cada bombe din avioane, iar in jurul meu totul incepea sa arda si stiam ca suntem invadati de rau. Nu de razboi, nu de anume armata - ci pur si simplu de rau, un mare rau. Premonitie sau coincidenta, chiar nu stiu daca e atat de important sa stiu asta. Important e ca am inceput sa analizez, sa ma preocup, sa caut sensuri.

Cand a castigat psd alegerile acum 2 ani, cand i-am vazut privirea malefica lui Dragnea si l-am auzit spunand (nu s-a putut abtine)  - cu degetul dictatorial ridicat - ca a venit vremea cand toti vor plati pentru ceea ce au facut - stiu ei ce au facut - am plans aproape jumatate de ora, incontrolabil. Si nici macar nu stiam eu foarte bine ce cine e Dragnea. Stiam ca va fi rau, foarte rau. Nici macar nu a trebuit sa visez nimic. Ce am ales sa fac cu acest sentiment? - ah, foarte multe si foarte multe incepand fix din acel moment.

Inca un aspect care mi se pare important e ca tu in vis ai inceput instinctiv sa fugi pe scari in jos si apoi ai realizat, cu uimire, ca si ceilalti sunt alertati. Aici as identifica doua posibile nevoi: de a gasi si alti oameni care viseaza ca tine (pentru ca, nu e asa, atunci ne simtim mai putini singuri mai ales in lupta noastra cu raul) sau de a deschide si altora ochii sa urmareasca mai atent ,,visele'' pe care le au si sa le analizeze mai profund.

 

ps: nu stiu daca tu esti cea care ai scris mai mult sau eu, app de ,,rabdare''. :)

 

 

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai tu ceva cu explicația suferinței,  am văzut și în alte postari ale tale. Nu cred ca se potrivește și la mine, cel puțin după cum mă duce pe mine mintea.

Despre speranța nu comentez. Am fost mereu super optimista și am fost genul care a văzut partea plina a paharului chiar și când nu a existat un pahar.

Dar e ok ce ai zis și ca idei generale sunt de acord cu tine.

În ce privește faptul ca ținem minte doar 5 % din vise, dacă e adevărat,  sunt sigura ca eu sunt una din excepții. 

Mulțumesc pentru răspuns și rabare :)

Editat de Sherlock
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E drept ca am ceva cu explicatia suferintei.

Este ceva ce ma afecteaza direct. Nedreptatea si suferinta mea si a altora. Dar este si un motiv pentru care ma afecteaza si o iau ca pe un vesnic imbold sa merg inainte. Si acolo unde pot si simt, sa lupt impotriva raului..mai ales cel ascuns, care creste incet si perfid in cei din jur. Si poate castiga mult teren, daca..

Faptul ca esti optimista, e pentru ca , sub o forma sau alta, iti alimentezi speranta mereu. Si asta am presupus si eu.

In fine, las si pe altii sa isi exprime perceptiile cu privire la asta. Sunt chiar curioasa ce le inspira.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×