Sari la conținut
Forum Roportal
Tina'

Sfarsitul filozofiei?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Intreaga istorie a filozofiei ramane, pe parcursul desfasurarii ei, determinata in felurite chipuri de gandirea lui Platon. Metafizica este platonism. Nietzsche isi numeste propria filozofie "platonism rasturnat". O data cu rasturnarea metafizicii, realizata de Karl Marx, filozofia ajunge la o posibilitate extrema a sa.

Filozofia a ajuns la sfarsitul ei. Orice tentativa de a mai gandi filozofic nu da nastere decat la renasteri epigonice, cu diferite variatiuni." Martin Heidegger - Sfarsitul Filozofiei si Sarcina Gandirii

 

 

Sunteti de acord cu punctul de vedere exprimat de Heidegger in citatul de mai sus? Am ajuns oare la sfarsitul filozofiei? Toate drumurile pleaca de la Platon?

Exista filozofi contemporani care au emis noi teorii filozofice fara nici o legatura cu cele ale predecesorilor sau? E posibil acest lucru sau indiferent cat de diferite ar fi notiunile filozofice tot au un numitor comun?

 

Si pentru ca nu vreau sa deschid un alt topic am sa aduc in discutie si nevoia de filozofie, mai ales a societatii din zilele noastre.

Intr-unul din dialogurile sale Platon scria: "mi se pare un lucru ridicol, Socrate, ca un om ajuns la maturitate sa mai filozofeze inca , astfel ca cei care filozofeaza imi fac o impresie foarte asemanatoare cu alintarea si joaca unor oameni maturi."

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
variatiuni." Martin Heidegger - Sfarsitul Filozofiei si Sarcina Gandirii[/i]

 

 

Sunteti de acord cu punctul de vedere exprimat de Heidegger in citatul de mai sus? Am ajuns oare la sfarsitul

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuzati . :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ma screm si eu putin filosofic, ii cam dau dreptate. Mi-e greu sa cred ca s-ar mai putea spune ceva nou, macar in ceea ce priveste esenta, ca imaginea si forma sunt in continua modificare si desi tre sa aiba si astea un capat undeva, nu s-au epuizat inca. Ba abia infloresc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ma screm si eu putin filosofic, ii cam dau dreptate. Mi-e greu sa cred ca s-ar mai putea spune ceva nou, macar in ceea ce priveste esenta, ca imaginea si forma sunt in continua modificare si desi tre sa aiba si astea un capat undeva, nu s-au epuizat inca. Ba abia infloresc.

 

Eu cred ca si esenta ei se poate schimba, cu conditia ca omenirea sa treaca printr'un soc . Fie si un soc stiintific , sau de alta natura .

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca si esenta ei se poate schimba, cu conditia ca omenirea sa treaca printr'un soc . Fie si un soc stiintific , sau de alta natura .

Sa zicem ca am o minte deschisa... imaginatiei greu ii gasesti limite, dar oare tot asa sta treaba si cu sistemele gandirii?

Nu ca as fi citit prea multa filosofie, dar si eu asa, dupa ureche ca lautarul...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca si esenta ei se poate schimba, cu conditia ca omenirea sa treaca printr'un soc . Fie si un soc stiintific , sau de alta natura .

 

Da.. si eu cred la fel... insa mai cred si ca oricate schimbari ar fi tot s-ar gasi o teorie filozofica deja existenta pe care se pot mula.

 

Nu prea am incredere in "valorile" zilelor noastre.. mi-e greu sa vad cu ce ar veni nou in materie de filozofie.. poate doar pe latura politica dar nici acolo.. s-a cam spus tot ce era de spus si despre organizarea statelor. Noi teorii religioase, despre moralitate? Nu cred.. Inclin sa ii dau si eu dreptate lui Heidegger..

 

Ma rog, el pune foarte mult pret pe Platon si pe ideea cum ca totul pleaca de la el.. daca nici ce s-a aflat pana acum in materie de filozofie nu a fost "original" de ce am crede ca de acum inainte va fi?

Editat de Tina'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa zicem ca am o minte deschisa... imaginatiei greu ii gasesti limite, dar oare tot asa sta treaba si cu sistemele gandirii?

Nu ca as fi citit prea multa filosofie, dar si eu asa, dupa ureche ca lautarul...

si eu tot lautr ... . Intr'adevar, daca imaginatia nu are limite , sistemele gandirii , ca si gandirea in sine par limitate .

 

Da.. si eu cred la fel... insa mai cred si ca oricate schimbari ar fi tot s-ar gasi o teorie filozofica deja existenta pe care se pot mula.

 

Imagineaza'ti ca peste "x" ani, omenirea ar suferi un soc religios total . Daca intr''o zi alte fiinte ar cobori pe pamant si oamenii ar gasi cu ajutorul lor raspunsurile la cele mai multe dintre framantarile folosofice . Tot esafodul filosofic creat pe baza necunoasterii firii umane, s'ar prabusi , fiind ulterior schmbat cu un altul .

E doar o ipoteza de lucru ... . :pardon:

Omul este o fiinta aparte, dincolo de egoism, de rautate , etc ... este si o fiinta menita a gandi , a filosofa .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da.. si eu cred la fel... insa mai cred si ca oricate schimbari ar fi tot s-ar gasi o teorie filozofica deja existenta pe care se pot mula.

 

Nu prea am incredere in "valorile" zilelor noastre.. mi-e greu sa vad cu ce ar veni nou in materie de filozofie.. poate doar pe latura politica dar nici acolo.. s-a cam spus tot ce era de spus si despre organizarea statelor. Noi teorii religioase, despre moralitate? Nu cred.. Inclin sa ii dau si eu dreptate lui Heidegger..

 

Ma rog, el pune foarte mult pret pe Platon si pe ideea cum ca totul pleaca de la el.. daca nici ce s-a aflat pana acum in materie de filozofie nu a fost "original" de ce am crede ca de acum inainte va fi?

 

Nu numai Heidegger spune asta. Whitehead spune ca istoria filosofiei s-a scris ca o serie de note de subsol la opera lui Platon. Sunt multi care cred asta si e vorba de titani. Ideea e nu ca filosofii de dupa Platon nu au fost originali, ci ca au mers pe niste cai deschise de Platon. Platon nu a avut timp sa le parcurga.

Am fost tentata sa fiu de acord cu Ravl - filosofia va muri odata cu ultimul om. M-am gandit mai bine si mi-am dat seama ca numai unii oameni au minti filosofice. Deci filosofia va muri odata cu ultima minte filosofica. Are Noica un pasaj in care spune cam ce trebuie sa-ti placa pt. a avea o minte filosofica. O sa-l caut si o sa-l postez. Zice ceva de genul ca trebuie sa-ti placa exactitatea matematicii, dar si curgerile si undele sinuoase ale muzicii.

 

``Daca iubiti muzica - pierderile, curgerile, cresterile, daca va plac geometria si rigoarea, fara sa vi se impietreasca inima si mintea, daca aveti un dram de nebunie si un munte de masura - veti intalni candva filosofia``. (Noica, Jurnal filosofic)

Editat de Allexandrra
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×